Προς το περιεχόμενο

Στησιμο ηχοληπτικου 'κυκλωματος'...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Καταρχην συγγνωμη αν το παρων thred ανοιχτηκε σε λαθος κατηγορια ,γιατι μαλλον πιανει λιγο και απο την κατηγορια 'κομπιουτερες - μηχαμηματα του σατανα' :P

 

Εχω τον παρακατω εξοπλισμο και ξερω εν μερη - φανταζομαι περισσοτερο οτι υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι για το πως θα μπορουσε να στηθει. Θα μπορουσα να εχω καποιες γνωμες - συμβουλες για τον οσο πιο δυνατον καλυτερο τροπο??

 

Εξοπλισμος :

 

- Κιθαρα

- Ενισχυτης : studio pro 112 (προφανως η υπαρξη του ενισχυτη δεν μας απασχολει καθολου)

- Πολυεφφε : Boss GT6

- Κονσολα : Phonic MM1002

- Monitors : Behringer B2031A

- Pc : με εσωτερικη καρτα ηχου 'M-audio audiophille 24/96' (χτες αγοραστηκε μια emu 0202 usb2 με βαση του σκεπτικου οτι μια εξωτερικη usb2 ειναι καλυτερα)

 

(Υπαρχει και το main pc που απλα θελει για αρχη φορματ και κτλ κτλ,για να το φορτωνα με DAW , δεν θα εκανα δουλεια. Σε αυτο υπαρχει πανω μια καρτα ηχου Asus D2X και z5500 για ταινιες :P ,αλλα επειδη σε αυτο εχω τις δυο οθονες η μια συνεχεια της αλλης και η κεντρικη ειναι 32αρα :P θα βολευε να δουλευα σε αυτο τα DAW.

Οποτε να λαβουμε υποψην οτι μελλοντικα θελω να μπει και αυτο το pc στο 'κυκλωμα').

 

Ευχαριστω...

 

Υ.Γ. : και για να μην ανοιγω παντου thread θα ηθελα να μου λυθει και μια ακομα απορια. Γιατι ακουω πολλες γνωμες και θελω να το 'ζυγισω' το θεμα.

Τι ειναι καλυτερο σε μια καρτα ηχου?

 

1. Pci

2. Usb

3. Firewire

 

:)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Λοιπον η σειρα (που θα την εκανα εγω) παει ως εξης

 

-κιθαρα>boss gt6>>phonic>monitors>PC

 

Το ιδιο θα εκανα και με τον αλλον υπολογιστη μιας και τα 2 pc σου εχουν εσωτερικη καρτα ηχου

  Αρα απο την εξοδο της καρτας θα την πηγαινα στην κονσολα για να ακουω και να εχω το μαστερ με fader και απο την εξοδο της GT6 θα την εστελνα σε εισοδο της κονσολας και απο εκει στην εισοδο εγγραφης της καρτας ηχου του pc.

 

Τωρα επειδη αγορασες την emu δεν εχεις παρα να καταργησεις την κονσολα και να συνδεσεις μονιτορ και εξοδο της GT6 εκει πανω και απο την καρτα στον υπολογιστη κατευθειαν (το 90% ετσι το κανουν σπιτι τους)

 

Στην ερωτηση σου:Κατα την γνωμη μου ειναι οι firewire για τον λογο οτι

1ον: ειναι πιο γρηγορες απο τις USB με αποτελεσμα πολυ χαμηλο latency

2ον: ειναι φορητες (οχι οπως οι PCI)

3ον: κανουν την ιδια δουλεια με τις USB με τα πλεονεκτηματα των PCI (κατι σαν best of both worlds  ;) )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Λοιπον η σειρα (που θα την εκανα εγω) παει ως εξης

 

-κιθαρα>boss gt6>>phonic>monitors>PC

 

Το ιδιο θα εκανα και με τον αλλον υπολογιστη μιας και τα 2 pc σου εχουν εσωτερικη καρτα ηχου

  Αρα απο την εξοδο της καρτας θα την πηγαινα στην κονσολα για να ακουω και να εχω το μαστερ με fader και απο την εξοδο της GT6 θα την εστελνα σε εισοδο της κονσολας και απο εκει στην εισοδο εγγραφης της καρτας ηχου του pc.

 

Τωρα επειδη αγορασες την emu δεν εχεις παρα να καταργησεις την κονσολα και να συνδεσεις μονιτορ και εξοδο της GT6 εκει πανω και απο την καρτα στον υπολογιστη κατευθειαν (το 90% ετσι το κανουν σπιτι τους)

 

Στην ερωτηση σου:Κατα την γνωμη μου ειναι οι firewire για τον λογο οτι

1ον: ειναι πιο γρηγορες απο τις USB με αποτελεσμα πολυ χαμηλο latency

2ον: ειναι φορητες (οχι οπως οι PCI)

3ον: κανουν την ιδια δουλεια με τις USB με τα πλεονεκτηματα των PCI (κατι σαν best of both worlds  ;) )

 

 

Το θεμα ειναι οτι με την καταργηση της κονσολας... ΑΝ καποια στιγμη ερθει φιλος με το δικο του κιθαριστικο εξοπλισμο, η 'φωνη' η κατι αλλο για εγγραφη αν θελησω να παρω σημα 'δεν θα εχω εισοδους'. Σωστα? Οποτε καλο δεν ειναι να ειναι ευκαιρη μια κονσολιτσα μεσα στο κυκλωμα?

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει κάποιος φίλος, βάζεις τη μια κιθάρα στο αριστερό κανάλι απευθείας με plugins, την άλλη στο δεξί μέσω της boss και τελείωσε. Μόνο ζημιά μπορεί να σου κάνουν οι φτηνές κονσόλες, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

 

Το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο PC, τσάμπα τραβολόγημα, πάρε ένα KVM switch για να χρησιμοποιείς την καλή οθόνη και με τα δυο PC και τέλος, μην κάνεις περίπλοκα πράγματα χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει κάποιος φίλος, βάζεις τη μια κιθάρα στο αριστερό κανάλι απευθείας με plugins, την άλλη στο δεξί μέσω της boss και τελείωσε. Μόνο ζημιά μπορεί να σου κάνουν οι φτηνές κονσόλες, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

Κατσε ρε.....πως θα το κανει αυτο ? αφου η EMU εχει μονο 1 εισοδο.....το εχασα καπου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε.....πως θα το κανει αυτο ? αφου η EMU εχει μονο 1 εισοδο.....το εχασα καπου ?

 

2 εχει... η R απλο jack και η L ειναι εισοδος Mic/Jack

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει κάποιος φίλος, βάζεις τη μια κιθάρα στο αριστερό κανάλι απευθείας με plugins, την άλλη στο δεξί μέσω της boss και τελείωσε. Μόνο ζημιά μπορεί να σου κάνουν οι φτηνές κονσόλες, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

 

Το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο PC, τσάμπα τραβολόγημα, πάρε ένα KVM switch για να χρησιμοποιείς την καλή οθόνη και με τα δυο PC και τέλος, μην κάνεις περίπλοκα πράγματα χωρίς λόγο.

 

Αρα καταργω και την M-audio? Καποιος 'εμπιστος' μου ειπε οτι η Maudio σαν pci ειναι οτι καλυτερο στο ολο εξοπλισμο για recording.

 

Απλα δεν μου αρεσει και πολυ να πηγαινω παντα απο τα 'ευκολα' μονοπατια... ισα ισα που θα ηθελα να μπω στην νοοτροπια ενος ηχολυπτη και μιας κονσολας.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονική κονσόλα που έχουν τα προγράμματα θα σε βάλει μια χαρά στη νοοτροπία, όσο αφορά τη μίξη τουλάχιστον, που είναι και το δυσκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου