Προς το περιεχόμενο

Νέος δίσκος David Bowie


zappa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς ασχολείστε με τον εν λόγο καλλιτέχνη,

αλλά κυκλοφόρησε τον νέο του δίσκο The Next Day πριν από κάποιες

μέρες. Πραγματικά ένας δίσκος που αξίζει να έχει το όνομα του Bowie,

όμορφα κομμάτια και εξαιρετική παραγωγή.

 

Το 2ο κλιπ του album

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το video clip είναι φεύγα! ;D Όπως και το "Where are we know?". Πολύ θα ήθελα να ακούσω και το υπόλοιπο album. O Bowie είναι λίγο δύσκολο να κάνει μέτρια δουλειά, αν δεν είναι εξαιρετική θα είναι σίγουρα αρκετά καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' άρεσε περισσότερο από το Where are we now (που επίσης μου άρεσε).

Μου φαίνεται θα τον πάρω κι εγώ το δίσκο.

Κανένας Bowie-κός που τον έχει, να μας κάνει ένα σύντομο review; Κάτι του στυλ "ναι, μετράει" ή "χμμ... εντάξει, δεν θα τον πεις κακό αλλά..." αρκεί ;).  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας το "Where Are We Now" ευχήθηκα να είναι το χειρότερο τραγούδι του επικείμενου δίσκου. Δυστυχώς, τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν το καλύτερο.

 

Βέβαια, η άποψη είναι εντελώς υποκειμενική : όσον αφορά εμένα, η βερολινέζικη περίοδος του, ήταν η καλύτερη στην καριέρα του, και το "Where Are We Now" απηχεί ακριβώς αυτή την περίοδο. Τα υπόλοιπα τραγούδια, είναι πιθανό ότι θα κτυπήσουν εξίσου ευαίσθητες χορδές σε ΄άλλους ακροατές, καθότι ο δίσκος έχει κάτι για όλους: από την εποχή των προσεκτικών ενορχηστρώσεων του Αλαντίν, μέχρι το "βαράτε-όσο-μπορείτε" του Let's Dance (χωρίς όμως κάποιο εφάμιλλο χιτ), μέχρι τις αμιγείς ροκιές του Earthling...

 

Αυτό όμως δε λειτουργεί τελικά. Στην προσπάθειά του να παρουσιάσει συνοπτικά όλα τα στυλ με τα οποία έχει δραστηριοποιηθεί, τελικά αποτυγχάνει να παρουσιάσει κάτι καινούργιο. Η φωνή βέβαια είναι εκεί (αν και σε επίπεδο παραγωγής, ο δίσκος είναι αυτό που λέμε over-produced και υπάρχουν στιγμές που ο David ακούγεται καλύτερα από άλλες), όπως εκεί είναι και η αγάπη του για δύστροπα chord progressions, όπως και μία μπάντα που θα την ζήλευε οποιοσδήποτε.

 

Νομίζω ότι αν είχε επιμείνει περισσότερο στην εξομολογητική διάθεση του Where Are We Now, παραιτούμενος από τον "απαραίτητο" ροκο/χορευτικό χαβαλέ, θα είχαμε ένα σπουδαίο άλμπουμ, ενώ τώρα έχουμε ένα καλό άλμπουμ.

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley: Δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά με 'ψησες να πάρω το δίσκο.

 

Αν εννοείς ότι γενικώς δεν εκτιμάς τη γνώμη μου οπότε εξ' αντιθέσεως θα τον πάρεις, τότε χαίρομαι και περιμένω να διαφωνήσουμε, όταν γράψεις τη δική σου γνώμη.

 

Αν εννοείς ότι γενικώς εκτιμάς τη γνώμη μου, κατάλαβες ότι κατέχω από Bowie, ότι μάλλον έχω δίκηο αλλά ένας "καλός" δίσκος του Bowie είναι προτιμότερο να ακουστεί πάνω από μερικές φορές, τότε πάλι χαίρομαι διότι συμφωνώ και περιμένω να γράψεις τη γνώμη σου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι γενικώς δεν εκτιμάς τη γνώμη μου οπότε εξ' αντιθέσεως θα τον πάρεις, τότε χαίρομαι και περιμένω να διαφωνήσουμε, όταν γράψεις τη δική σου γνώμη.

 

Αν εννοείς ότι γενικώς εκτιμάς τη γνώμη μου, κατάλαβες ότι κατέχω από Bowie, ότι μάλλον έχω δίκηο αλλά ένας "καλός" δίσκος του Bowie είναι προτιμότερο να ακουστεί πάνω από μερικές φορές, τότε πάλι χαίρομαι διότι συμφωνώ και περιμένω να γράψεις τη γνώμη σου.

 

Εκτιμώ όλες τις γνώμες (καλά, σχεδόν όλες...) Το πολύ-πολύ να διαφωνώ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως ισχύει η δεύτερη υπόθεσή σου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου