Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω έχοντας παιξει με πολλές Gibson les paul,έχω να σου πω οτι όλες μου φαινονταν πολύ διαφορετικες..

 

Έχω καταλήξει στο οτι δεν παίζουν μεγάλο ρόλο ούτε τα specs ούτε οι μαγνήτες,ούτε η χρονολογία ούτε τίποτα...

Αυτό που παίζει τελικά ρόλο ειναι πως βγήκε τελικά η συνταγή.

Μπορεί τα υλικά να μοιάζουν αλλά κάθε φορά το φαί βγαίνει διαφορετικό.

 

Οπότε δοκίμασε την κάθε κιθάρα ξεχωριστά και με ανοιχτό μυαλό.Μη σκέφτεσαι αν λέει custom ή standard ή ότι άλλο..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εμένα έτσι μου έλεγαν μέχρι που έπεσε στα χέρια μου η strat του '89! Για εμένα μετά από εκείνη την ημέρα άλλαξαν τα δεδομένα!

 

ενταξει,ΕΤΥΧΕ και επεσε στα χερια σου η...ΜΙΑ strat αυτης της εποχης που εκατσε καλα... ;D (κατα 99% το γεγονος οτι σε ενθουσιασε ειναι οτι ειχε καλο SET UP),οι περισσοτερες ειναι τραγικες κατασκευαστικα (πολλα κομματια ..κσυλου στο σωμα,ειχα στριπαρει μια τελε και ειχε...7.. με μια φλυδα απο πανω για να κρυβει τις ενωσεις,πολυ βαριες,neck gaps,μετριοι μαγνητες...)

 

κατασκευαστικα ποτε στην ιστορια της η Fender δεν εβγαζε καλυτερες κιθαρες (σε ολα τα επιπεδα τιμων) απο οτι σημερα,ασε που επιτελους προσεχει και το βαρος αλλα και τους μαγνητες σε ΟΛΑ τα μοντελα...

 

Εν τέλει εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό να θέλει κάποιος που αγοράζει μια Les Paul να ακούγεται όπως οι Les Pauls που έπαιζαν στα British Blues του '60

 

Συμφωνω και ειχα μια τετοια (LP CUSTOM του 68). Φτιαγμενη απο NOS ξυλα απο τα 50s…με long tenon ,ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ σωμα απο μαονι και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ μαγνητες...

 

Το ζητημα ειναι οτι για να τα βρεις αυτα σε LP κατω απο 3 χιλιαρικα ειναι...κομματακι δυσκολο.....

 

Αλλωστε το weight relief για αυτον τον λογο ακριβως το κανει η Gibson δηλ.γιατι δεν μπορει να προσφερει ΕΛΑΦΡΥ μαόνι σε λογικη τιμη.....  

 

Οι καλες LP που εχω παιξει ηταν ΟΛΕΣ «ελαφριες» (το πολυ 8,5 pounds)…η 68αρα μου ,η οποια δυστυχως εκλαπει,ηταν 7,5!  

 

Φυσικα οπως ειπε και ενα παλικαρι το σημαντικο ειναι να παρεις μια κιθαρα που να ταιριαζει σε αυτα που παιζεις...αν ειναι να παιζεις κατα 90% με τσιτα τα φαζια και τα γκαζια καλυτερα να παρεις μια LP Custom απο τα 70s,η καποια αλλη LP  που θα ζυγιζει οσο ενα φορτηγο και θα εχει το resonance μιας...οδοντοβουρτσας. ;D απο το να παρεις ενα ελαφρυ και ζωντανο chambered οργανο...που επειδη δεν θα κομπρεσσαρει τοσο πολυ θα σου φαινεται...ψοφιο... 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και ειχα μια τετοια (LP CUSTOM του 68). Φτιαγμενη απο NOS ξυλα απο τα 50s…με long tenon ,ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ σωμα απο μαονι και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ μαγνητες...

 

Το ζητημα ειναι οτι για να τα βρεις αυτα σε LP κατω απο 3 χιλιαρικα ειναι...κομματακι δυσκολο.....

 

http://www.epiphone.com/News-Features/News/2008/Epiphone-Introduces-The-Slash-Les-Paul-Goldtop.aspx

 

Εντάξει μπορεί να μην είναι gibson αλλά έχει όλα τα χαρακτηριστικά.  ;D

long tenon,solid body mahgany ,seymour duncan alnico ii pro και ρόπαλο μπράτσο 50s.

Η δικιά μου ζυγίζει 8.2 pounds.

Την είχα πάρει 700 ευρώ.

Το μόνο που την χαλάει είναι αυτό το απαίσιο αποκριάτικο χρυσό που έχει.

 

Αρκεί να μην υπάρχει κολλημα με τα headstocks..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει,ΕΤΥΧΕ και επεσε στα χερια σου η...ΜΙΑ strat αυτης της εποχης που εκατσε καλα... ;D (κατα 99% το γεγονος οτι σε ενθουσιασε ειναι οτι ειχε καλο SET UP),οι περισσοτερες ειναι τραγικες κατασκευαστικα (πολλα κομματια ..κσυλου στο σωμα,ειχα στριπαρει μια τελε και ειχε...7.. με μια φλυδα απο πανω για να κρυβει τις ενωσεις,πολυ βαριες,neck gaps,μετριοι μαγνητες...)

 

Μπορει να ετυχε! Παντως η συγκεκριμενη λενε οτι ειναι solid alder (ετσι φαινεται απο το neck pocket,δεν την εχω ξεβαψει ακομα), ειναι 3,6 κιλα, για neck gaps ουτε λογος (δεν χωραει ουτε σκονη) και απο την μανα της φοραγε του lace sensor gold! Μπορει το συγκεκριμενο μοντελο να το προσεχαν παραπανω γιατι ελεγαν οτι αρχικα ειχε βγει για τον Jeff Beck! Δεν ξερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ετυχε! Παντως η συγκεκριμενη λενε οτι ειναι solid alder (ετσι φαινεται απο το neck pocket,δεν την εχω ξεβαψει ακομα), ειναι 3,6 κιλα, για neck gaps ουτε λογος (δεν χωραει ουτε σκονη) και απο την μανα της φοραγε του lace sensor gold! Μπορει το συγκεκριμενο μοντελο να το προσεχαν παραπανω γιατι ελεγαν οτι αρχικα ειχε βγει για τον Jeff Beck! Δεν ξερω!

 

Εσυ μαλλον τεκνον μου τσιμπησες Strat Plus που ειναι και ΜΑΜΩ τις κιθαρες... ;)  & οχι am std ,μη μπερδευομεν τας βουρτσας με τας λουτσας... ;D

 

η αντιστοιχη της ειναι η σημερινη Deluxe...(αν και εγω προτιμω τους Lace Sensors ειδικα τους Gold)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μαλλον τεκνον μου τσιμπησες Strat Plus που ειναι και ΜΑΜΩ τις κιθαρες... ;)  & οχι am std ,μη μπερδευομεν τας βουρτσας με τας λουτσας... ;D

 

η αντιστοιχη της ειναι η σημερινη Deluxe...(αν και εγω προτιμω τους Lace Sensors ειδικα τους Gold)

 

Ναι! Η plus ειναι! Το εγραψα στο πρωτο ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.epiphone.com/News-Features/News/2008/Epiphone-Introduces-The-Slash-Les-Paul-Goldtop.aspx

 

Εντάξει μπορεί να μην είναι gibson αλλά έχει όλα τα χαρακτηριστικά.  ;D

long tenon,solid body mahgany ,seymour duncan alnico ii pro και ρόπαλο μπράτσο 50s.

Η δικιά μου ζυγίζει 8.2 pounds.

Την είχα πάρει 700 ευρώ.

Το μόνο που την χαλάει είναι αυτό το απαίσιο αποκριάτικο χρυσό που έχει.

 

Αρκεί να μην υπάρχει κολλημα με τα headstocks..  ;)

 

 

Όχι, δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά. Βασικά εύκολα από τις φωτογραφίες (σε αυτή που δείχνει το long tenon έχοντας βγαλμένο τον μαγνήτη) φαίνεται ότι η κιθάρα δεν έχει solid καπάκι αλλά μπανανόφλουδα. Άρα δεν έχει το κυριότερο χαρακτηριστικό που σίγουρα δεν είναι το long tenon αλλά το σκληρό solid καπάκι.

 

Εκτός από κάποιες Agile που κοστίζουν γύρω στο 1000αρικο και το διαφημίζουν ότι έχουν solid maple καπάκι ΣΩΣΤΟΥ ΠΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΛΙΔΑΣ κανένα φθηνό copy δεν έχει solid maple καπάκι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικα οπως ειπε και ενα παλικαρι το σημαντικο ειναι να παρεις μια κιθαρα που να ταιριαζει σε αυτα που παιζεις...αν ειναι να παιζεις κατα 90% με τσιτα τα φαζια και τα γκαζια καλυτερα να παρεις μια LP Custom απο τα 70s,η καποια αλλη LP  που θα ζυγιζει οσο ενα φορτηγο και θα εχει το resonance μιας...οδοντοβουρτσας. ;D απο το να παρεις ενα ελαφρυ και ζωντανο chambered οργανο...που επειδη δεν θα κομπρεσσαρει τοσο πολυ θα σου φαινεται...ψοφιο...  

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το compression σε μια κιθάρα είναι κακό και δεν τις επιτρέπει να παίξει καλά καθαρά και απορώ γιατί...

 

- οι καλές ακουστικές είναι κομπρεσσαρισμένες σε όλο το μήκος της ταστιέρας τους

- οι περισσότεροι κιθαρίστες που παίζουν με Fender χρησιμοποιούν κομπρέσσορες για να εξισορροπήσουν τις διαφορές εντάσεων μεταξύ των χορδών και των διαφορετικών σημείων της ταστιέρας.

- στο Nashville οι κιθαρίστες χρησιμοποιούν τις περισσότερες high end κομπρεσσαρισμένες Tele και Strat.

 

Ίσα ίσα που πιστεύω ότι αν παίζεις με τίγκα γκάζια και φάζια που είναι εξ' αρχής κομπρεσσαρισμένα μπορεί και να μη σου λέει κάτι το φυσικό κομπρέσσάρισμα μιας κιθάρας, αλλά όσο πηγαίνεις σε πιο καθαρούς ήχους τόσο μεγαλύτερο ρόλο αυτό παίζει.

 

Απλά οι πολύ βαριές LP της Norlin είχαν παααρα πολλά πρίμα και τόσο κακή κατασκευή που μόνο με τόνους γκάζι καλυπτόταν. Αυτό και το pick response στο οποίο ξεκάθαρα υπερέχουν οι vintage style μονοί των Fenderoειδών έναντι των humbuckers μάλλον μπερδεύουν την υπόθεση...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά. Βασικά εύκολα από τις φωτογραφίες (σε αυτή που δείχνει το long tenon έχοντας βγαλμένο τον μαγνήτη) φαίνεται ότι η κιθάρα δεν έχει solid καπάκι αλλά μπανανόφλουδα. Άρα δεν έχει το κυριότερο χαρακτηριστικό που σίγουρα δεν είναι το long tenon αλλά το σκληρό solid καπάκι.

 

Πως το βλέπεις; Για βάλε καμιά φωτογραφία απο solid να καταλάβω τη διαφορά.

 

Αυτή είναι απο τη δικια μου που έβγαλα..

DSCN2027.thumb.jpg.1330dda577dd39049b45d27d7cce88ed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αλλο πραγμα εννοεις εσυ οταν λες compression και αλλο εγω,ασε που υπαρχει..compression & compression... ;D...αλλο να χρησιμοποιεις ενα  ελαφρυ comp.οπως κανουν στα ΣΟΛΑ τους οι καντραδες ή να το χρησιμοποιεις σαν ελαφρυ boost οπως κανουν οσοι Φεντεραδες παιζουν με μεγαλους ενισχυτες (στους μικρους δεν "χρειαζεται" και τοσο μια και κομπρεσσαρουν απο μονοι τους) και αλλο να εχεις μια "σιδερωμενη" κιθαρα χωρις δυναμικες και resonance οπως ειναι πολλες κακες LP (που συνηθως ειναι και πολυ βαριες και φυσικα και πριμες).

 

Οι καλες ακουστικες δεν ειναι "κομπρεσσαρισμενες" (δοξα τω θεω εχω την τυχη να εχω μια τετοια) ειναι ΙΣΟPΡΟΠΗΜΕΝΕΣ και δεν εχουν dead spots.Ισα ισα ενα δειγμα καλης ακουστικης κιθαρας  ειναι οτι ΔΕΝ κομπρεσσαρει (οσο τη βαρας δηλ.τοσο "δινει").

 

ΕΙΔΙΚΑ στα βρωμικα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το compression (& μαλιστα το ΒΑΡΥ) δεκα χιλιαδες ....παραγωγοι χεβυ μεταλ θα στο επιβεβαιωσουν αλλωστε ... ;D σχεδον ολη η "δουλεια" στα γκαζια αυτα με κομπρεσσορες γινεται...

 

Αλλωστε δεν ειναι και τυχαιο οτι πολλοι μεταλλοι οταν παιζουν με LP επιλεγουν συνηθως τις Custom & μαλιστα τις 70s,ειχα μια του 75 σκετο...τσιμεντο....δεν πιστευα τη ΧΑΡΑ του παλικαριου που του την πουλησα...οταν την ακουσε...εγω απαλλαχτηκα απο τη ..χειροτερη κιθαρα μου και αυτος βρηκε το...holly grail του metal.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου