Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση tuning lugs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τί λιπαντικό να βάζω στις βίδες, όταν κάποιες αρχίζουν να ζορίζονται στο κούρδισμα?

Το WD-40 κάνει ή θέλει και κάποιο γράσσο?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο λεπτό γράσσο. Το WD-40 είναι για να ξεκολλάει σκουριασμένες βίδες κτλ, και έχει την ιδιότητα να αφαιρεί το γράσσο ή όποιο λιπαντικό υπάρχει.

Η βαζελίνη λένε πως χαλάει το χρώμα αν είναι νίκελ, οπότε φαντάζομαι δεν προτείνεται.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστώ roussos, φαντάζομαι κάποιον γράσσο απο το μαγαζί της γειτονιάς εννοείς και δεν είναι κάτι εξειδικευμένο.

  Γιατί λες λεπτό? Υπάρχουν κατηγορίες?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι γράσσο σιλικόνης, food grade.  Τροφικής διαβάθμισης, είναι η ακριβής μετάφραση. Είναι συνθετικό γράσσο που χρησιμοποιείται σε λίπανση μηχανών συσκευασίας τροφίμων, δεν περιέχει δηλητήρια, τοξικές ουσίες κλπ κλπ.  Το βρίσκετε εύκολα σε μεγάλα χρωματοπωλεία.  Κυκλοφορεί σε spray ή σωληνάριο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wd 40 H  ψιλο λαδι ραπτομηχανης ,αλλα πολυ λιγο και πολυ σπανια ,αν εχεις μεταλικες ροδελες βαλε πλαστικες,αμα βαλεις πολυ ξεκουρδιζονται και πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Καταρχας καθαρισε τα σπειρωματα σε βιδες και λαγκς και μετα λιπανε τα.Εγω βαζω βαζελινη η μπειμπι οιλ και λειτουργουν σουπερ.Προσωπικα δεν εχω ακουσει η προσεξει αλειωσεις σε νικελ,υποθετω αφου το βαζουμε σε μωρα στο σωμα μας ακομα και σε ταστιερες οργανων δεν θα εχεις προβλημα.Βαζε ελαχιστη ποσοτητα για να μην σου κολανε γρηγορα σκονες, πριονιδι απο μπακετες  κλπ. Εχε υποψιν αν κοπανας ,κοινος εισαι λιγο ξυλοκοπος  :P (εγω ειμαι λιγο  ;D) θα κουρδιζεις συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Παιδιά μη λέτε ότι ναναι...

 

τί γράσα και baby oil? Είναι δυνατόν?

 

Το WD40 είναι ενα αντισκωριακό λιπάντικο, το οποίο πέρα από το θέμα της λίπανσης, της αφαίρεσης σκουριάς ή της παρεμπόδισης δημιουργίας σκουριάς ΔΕΝ μαζευει σκόνη κλπ.

 

Ειδικά το γράσσο που αναφέρθηκε μαζεύει σκόνη, όσο λεπτο και να είναι.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το WD40 ειναι μια χαρα (με μετρο ομως). Αν και τα κλειδια εχουν μια διαρκεια ζωης, και αν αρχισουν να εχουν προβλημα (λογω χρησης η κακης τυχης  ::)), .. αργα η γρηγορα πανε για αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Παιδιά μη λέτε ότι ναναι...

 

τί γράσα και baby oil? Είναι δυνατόν?

 

Το WD40 είναι ενα αντισκωριακό λιπάντικο, το οποίο πέρα από το θέμα της λίπανσης, της αφαίρεσης σκουριάς ή της παρεμπόδισης δημιουργίας σκουριάς ΔΕΝ μαζευει σκόνη κλπ.

 

Ειδικά το γράσσο που αναφέρθηκε μαζεύει σκόνη, όσο λεπτο και να είναι.

 

+1

 

Με το Wd40 ή κάτι παρόμοιο μπορείς να καθαρίσεις, λιπάνεις, γυαλίσεις όλα τα μεταλικά μέρη του σετ σου. Ειδικά οι βίδες χρειάζονται την ελάχιστη λίπανση ίσα ίσα για να μήν κολλήσουν-σκουριάσουν και δεν μπορείς να κουρδίσεις. Αμα λιπανθούν υπερβολικά μπορεί να χάνουν και πιο γρήγορα το κούρδισμα.

 

Επίσης μια ακόμα συμβουλή σχετικά με τις βίδες είναι να προσθέσεις και μια πλαστική ροδέλα (στο ebay τις πουλάνε κατα 100άδες) μεταξύ της μεταλλικής και του στεφανιού. Βοηθάει και στο κούρδισμα και στην προστασία του στεφανιού απο την επαφή των 2 μετάλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To WD-40 μαζεύει σκόνη αν μείνει καιρό, αυτό είναι σίγουρο. Και ΔΕΝ είναι λιπαντικό.

Γράφει πάνω:

-Σταματά τα τριξίματα.

-Απομακρύνει την υγρασία.

-Καθαρίζει και προστατεύει.

-Χαλαρώνει σκουριασμένα μέρη.

-Χαλαρώνει μπλοκαρισμένους μηχανισμούς.

Το γράσσο που χρησιμοποιείται για τα τύμπανα πρέπει να είναι λεπτό, γιατί τα παχύρρευστα γράσσα δεν θα μπούνε μέσα στο σπείρωμα οπότε δεν θα κάνουν δουλειά και φυσικά θα μαζέψουν σκόνη..

Αυτά έχω δει εγώ που στη δουλεία μου ασχολούμαι πολύ με λιπαντικά και γράσσα, και φροντίζω τα τύμπανα μου όσο καλύτερα μπορώ.

Βέβαια απόψεις, όπως ξέρουμε, έχουμε όλοι..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου