Προς το περιεχόμενο

Glam metal backing


holyjoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερώνω το θέμα καθώς έγραψα κι εγώ ένα σόλο πάνω στο backing track του Δημήτρη (Holyjoy)!

 

Είναι one take (τόσο χρόνο με άφησε ο μπέμπης ελεύθερο  ;D ), pure pentatonic soloing. Περιμένω την κριτική και τα σχόλιά σας.  :)

 

Συγγνώμη που θα ποστάρω το link αλλά ακόμα και το mp3 δεν χωρούσε (γύρω στα 10 mb) για ανέβασμα.

 

https://soundcloud.com/geodimitri/80s-hard-rock-backing-track-in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τρέχω πάραυτα να ξεθάψω από την ντουλάπα σκισμένα τζιν, μπότες και λοιπά ποζερό αξεσουάρ  8) ;D ;D ;D

 

Το μόνο που αρχικά μου ακούστηκε περίεργο ήταν κάτι ανάμεσα σε 2:23 - 2:28, αλλά ήταν η φράση «προχώ»- που λέει και ο Περικλής  ;D ;D ;D

 

Μπράβο σας και πάντα τέτοια  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω πάραυτα να ξεθάψω από την ντουλάπα σκισμένα τζιν, μπότες και λοιπά ποζερό αξεσουάρ  8) ;D ;D ;D

 

Το μόνο που αρχικά μου ακούστηκε περίεργο ήταν κάτι ανάμεσα σε 2:23 - 2:28, αλλά ήταν η φράση «προχώ»- που λέει και ο Περικλής  ;D ;D ;D

 

Μπράβο σας και πάντα τέτοια  8)

Terry σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο και που μπήκες στον κόπο να το ακούσεις.  :D

 

Στο 2:23 - 2:28 ορθώς σου ακούστηκε περίεργο, γιατί έκανα λάθος στη θέση της πεντατονικής (ήμουν στην 4η θέση κι έπαιξα νότες της 3ης).  ;D Το κατάλαβα ευτυχώς γρήγορα και διόρθωσα μετά το παίξιμό μου. Όταν μίξαρα λίγο όμως, μετά από μερικές ακροάσεις, έπαψε να ακούγεται τόσο περίεργο.  8)

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο ρε Δημήτρη,μου άρεσε πάρα πολύ!!Θα μου άρεσε να δω ένα ωραίο ξέσπασμα με γρήγορα περάσματα,αλλά γούστα είναι αυτά!!Τρομερή προσπάθεια,συγχαρητήρια!!! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Δημήτρη,μου άρεσε πάρα πολύ!!Θα μου άρεσε να δω ένα ωραίο ξέσπασμα με γρήγορα περάσματα,αλλά γούστα είναι αυτά!!Τρομερή προσπάθεια,συγχαρητήρια!!! ;D ;D

Να ΄σαι καλά Βασίλη!

 

Και μένα μου αρέσουν τα ξεσπάσματα αλλά από ταχύτητα δεν... Προσπαθώ βέβαια να το βελτιώσω και ομολογώ ότι σιγά - σιγά βλέπω αποτελέσματα. (Ο μετρονόμος έχει πάρει φωτιά!  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Δημήτρη,όσο για την ταχύτητα θα έρθει αν επιμένεις φτάνει να μην υπερβάλεις και αντί να προχωρήσεις πάθεις καμιά ζημιά και σε καθυστερήσει  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Δημήτρη,όσο για την ταχύτητα θα έρθει αν επιμένεις φτάνει να μην υπερβάλεις και αντί να προχωρήσεις πάθεις καμιά ζημιά και σε καθυστερήσει  ;)

Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη!  :D

 

Εννοείται ότι σταματάω την άσκηση αν αισθανθώ κάποια ενόχληση.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Δημήτρη!!! προχώρα, φτιάχνε licks σιγά σιγά όμως, γιατί το έχεις στο είπα και την άλλη φορά, μην παίζεις μόνο νότες πάνω κάτω. Το μυστίκο είναι να ακούς το backing track 2,3 φορές χωρίς να παίζεις κλείνεις μάτια και φαντάζεσαι μελωδίες, τραγούδατες μέσα σου και μετά προσπάθησε να τις παίξεις στην κιθάρα, έτσι θα αποδεσμευτείς απο το σύνδρομο κλίμακες. Θα δεις πως το μυαλο συνθέτει μελωδίες και όχι κλίμακες. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος Δημήτρη!!! προχώρα, φτιάχνε licks σιγά σιγά όμως, γιατί το έχεις στο είπα και την άλλη φορά, μην παίζεις μόνο νότες πάνω κάτω. Το μυστίκο είναι να ακούς το backing track 2,3 φορές χωρίς να παίζεις κλείνεις μάτια και φαντάζεσαι μελωδίες, τραγούδατες μέσα σου και μετά προσπάθησε να τις παίξεις στην κιθάρα, έτσι θα αποδεσμευτείς απο το σύνδρομο κλίμακες. Θα δεις πως το μυαλο συνθέτει μελωδίες και όχι κλίμακες. 8)

Συμφωνώ απόλυτα,αλλά επειδή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μου έρχονται μελωδίες,riffs,γέφυρες κλπ και δε μπορώ να τις παίξω λόγω έλλειψης τεχνικής,νομίζω ότι πρώτα πρέπει να φτάνεις την τεχνική στο σημείο που θες,μετά να έχεις άρτια γνώση της ταστιέρας με ό,τι αυτό σημαίνει και μετά να μπαίνεις στη διαδικασία της σύνθεσης.Γιατί αλλιώς είτε θα αντιμετωπίσεις το δικό μου θέμα,ή το αντίστροφο,δηλαδή να μπορείς να παίξεις τα πάντα,αλλά να μην μπορείς να σκεφτείς κάτι δικό σου.Προς Θεού,δεν είμαι αντίθετος με τέτοιες προσπάθειες,αφού κι εγώ ο ίδιος γράφω πάνω από backingtrackια,απλά έναν προβληματισμό εκφράζω που με ταλανίζει εδώ και λίγες μέρες! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα,αλλά επειδή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μου έρχονται μελωδίες,riffs,γέφυρες κλπ και δε μπορώ να τις παίξω λόγω έλλειψης τεχνικής,νομίζω ότι πρώτα πρέπει να φτάνεις την τεχνική στο σημείο που θες,μετά να έχεις άρτια γνώση της ταστιέρας με ό,τι αυτό σημαίνει και μετά να μπαίνεις στη διαδικασία της σύνθεσης.Γιατί αλλιώς είτε θα αντιμετωπίσεις το δικό μου θέμα,ή το αντίστροφο,δηλαδή να μπορείς να παίξεις τα πάντα,αλλά να μην μπορείς να σκεφτείς κάτι δικό σου.Προς Θεού,δεν είμαι αντίθετος με τέτοιες προσπάθειες,αφού κι εγώ ο ίδιος γράφω πάνω από backingtrackια,απλά έναν προβληματισμό εκφράζω που με ταλανίζει εδώ και λίγες μέρες!

 

Δεν είπαμε να αρχίσει με licks Petrucci.  ;D ;D Εγώ σκέψου ότι την  κιθάρα την είχα αφήσει για πολύ καιρό και με άφησε αλλά παρ όλα αυτα παίζω 20 χρόνια περίπου. Το να μην μπορείς να βγάλεις κάτι δικό σου αυτό είναι ένα άλλο θέμα, προσωπικό του καθενός, στο να βγάλεις κάτι δικό σου πάλι η φαντασία παίζει ρόλο, για να το γράψεις όμως και να το ενορχηστρώσεις θέλει γνώσεις.

 

**Μην ξεχνάς ότι δεν μπορούν να βγάλουν όλοι δικά τους τραγούδια (αξιόλογα εννοώ) αυτό δεν πάει να πει ότι δεν είναι καλοί παίκτες όμως, είχα πολλούς φίλους στο ωδείο (προ αμνημονεύτων χρόνων) που ήταν παικτάρες αλλά από σύνθεση και φαντασία... αυτό δεν είναι κακό. δεν είναι όλοι Criss oliva  ;D  ;)  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου