Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τσεκάρει αυτή: http://www.thomann.de/gr/toneworks_ax3000b.htm

ξέρετε καμιά καλή της boss;

 

επίσης ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

Ευχαριστώ

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GT6B ΤΗΣ BOSS ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΨΕΞΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΗΧΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΑ ΗΔΗ ΕΤΟΙΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μια διαφορετική πρόταση θα σου έλεγα να εγκαταλείψεις την ιδέα της πεταλιέρας και να ασχοληθείς με αναλογικό ήχο. Αυτό γιατί σαν ποιότητα αναλογικός με ψηφιακό δε συγκρίνονται. Σαν χρήματα βέβαια θα ξοδέψεις περισσότερα σε αναλογικά πετάλια αλλά δε θα τα πουλήσεις γιατι κάποια στιγμή δε θα σου κάνουν, όπως πολύ πιθανά θα συμβεί με την πεταλιέρα. Τέλος σκέψου πόσα εφέ πραγματικά χρειάζεσαι για το μπάσο σου!!

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Τέλος σκέψου πόσα εφέ πραγματικά χρειάζεσαι για το μπάσο σου!!

 

 

οντως... εγω εχω μονο δυο πεταλακια... που ειναι και πιο οικονομικα και ευκολα στη λειτουργια.... αν κανεις και πολες διαδρομες ειναι και πιο ευκολα στη μεταφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τ'αφηνετε αυτα για τους κιθαριστες λεω γω?... :lol: :lol:

Ο μπασσιστας μονο καρφι στον ενισχυτη.. Αντε,ισως λιγο reverb και

το πολυ κανενα delay!Εγω εχω το M300 tης tc_electronics,παντως(το οποιο αν δεν απατωμαι σταματησε να βγαινει),και το τσιμπησα μονο 150 ευρω απ του

Θωμα!Περι ορεξεως... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τ'αφηνετε αυτα για τους κιθαριστες λεω γω?... :lol: :lol:

Ο μπασσιστας μονο καρφι στον ενισχυτη.. Αντε' date='ισως λιγο reverb και

το πολυ κανενα delay!Εγω εχω το M300 tης tc_electronics,παντως(το οποιο αν δεν απατωμαι σταματησε να βγαινει),και το τσιμπησα μονο 150 ευρω απ του

Θωμα!Περι ορεξεως... :wink:[/quote']Pastelius το μπασο καλό είναι καρφί στον ενισχυτή αλλά αν μπορείς να το βελτιώσεις...Π.χ. εγώ τα μπασάκια μου τα περνάω πρώτα από ένα λαμπατο buffer της VHT (Valvulator) ένα κομπρέσσορα της Ebs (Multicomp) και ένα EQ της MXR (10-band). Εκτός από αυτά που ανέφερες χρειάζομαι και ένα chorus. Αν κάποιος είναι αρκετά καμμένος μπορεί να χρησιμοποιήσει βέβαια και ένα synthesizer....

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά ξέρεις τι ήχο θέλεις δεν χρειάζεσε τίποτα άλλο εκτός από το μπάσο σου και έναν καλό ενισχυτή!

 

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα είναι απλά προσθήκες! Μη ξεχνάμε τον ρόλο του μπάσου σε ένα γκρούπ. Καλό είναι να έχεις τα πετάλια σου αλλά ακόμα καλύτερο να ξέρεις πότε να τα χρησημοποιείς και πόσο! Τα eq pedals πχ είναι καλή φάση για τον μπασίστα που παίζει συχνά σε διαφορετικούς χώρους και με διαφορετικά μηχανήματα ώστε να μπορεί να προσαρμόζεται ανάλογα. Ένα compression pedal μπορεί να δώσει έναν ποιο σφιχτό και μονοδιάστατο ήχο, προσωπικά το χρησημοποιώ πάντα όταν παίζω με πένα. Από εκεί και πέρα τα modulation effects στο μπάσο είναι αυτά που ή θα δώσουν ένα χαρακτηριστικό στοιχείο σε ένα κομμάτι ή θα το καταστρέψουν τελειώς!!

 

Τώρα αν δεν σου αρέσει ο ήχος σου και προσπαθείς να τον βελτιώσεις με διάφορα πετάλια τότε δεν είναι το πρόβλημα στον ήχο σου αλλά κάπου αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/hartke_vxl_bass_attack.htm

 

Εγω χρησιμοποιώ αυτό και ζεσταίνει τον ήχο και επίσης παίζει μια χαρα κατευθείαν στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου