Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας καλός κομπρέσσορας και ένα eq είναι ότι χρειάζεσαι στο 90%-95% των περιπτώσεων, εγώ βάζω και ολίγον τι από distortion για να "δέσει" το γλυκό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά ξέρεις τι ήχο θέλεις δεν χρειάζεσε τίποτα άλλο εκτός από το μπάσο σου και έναν καλό ενισχυτή!

 

+1000 :lol: :wink: Ετσι ,ετσι , :P

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδη πανω απο ολα στο μπασιστα ειναι τα δαχτυλα για να βγαλει το προσωπικο του υφος εγω πιο αναγκαιο θεωρω το VHT που απλα λαμπιζει'΄γλυκαινει το πραγμα!!!! Αν καποιος θελει να το ψαξει παραπερα συζητάω για τα υπόλοιπα πεταλια που ανεφερα!!!!

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά ξέρεις τι ήχο θέλεις δεν χρειάζεσε τίποτα άλλο εκτός από το μπάσο σου και έναν καλό ενισχυτή!

 

+1000 :lol: :wink: Ετσι ' date='ετσι , :P[/quote']

 

Απλά νομίζω πως είναι καλό να μην υποστηρίζονται αυτές τις θέσεις τόσο απόλυτα, γιατί κι εγώ για καιρό ήμουν φανατικός πολέμιος κάθε είδους εφέ...

 

Στην πορεία όμως, τόσο στα πλαίσια ηχογραφήσεων όσο live, κατάλαβα γιατί τόσοι και τόσοι μεγάλοι μουσικοί (του Larry Graham πρωτοστατούντος) δεν φοβήθηκαν κατά καιρούς τη χρήση εφέ.

 

Οκ, εννοείται πως το παν είναι τα δάκτυλα (αυτό το πρεσβεύω απόλυτα), αλλά από ένα σημείο και μετά τα πάντα είναι ανοιχτά για πειραματισμό- δε νομίζω π.χ. να χαλιέται κανείς από τον ήχο του μπάσσου στους Jamiroquai σε αρκετά πρόσφατα κομμάτια- μάλλον τον προτιμώ σε σχέση με το σκέτο Streamer- καρφί στο ενισχυτή των πρώτων παραγωγών...

 

¶λλο αν 8/10 παίζω χωρίς εφέ- ό,τι ενσωματώσει κανείς επιτυχημένα (bass synth rulz) σε διάφορα σημεία, συνιστά προστιθέμενη αξία. Α, και τώρα χρησιμοποιώ πεταλιέρα- κάτι που παλιά θα το απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι, μην τυχόν και κάνει πιο "λεπτό" τον ήχο μου.

 

Φυσικά, αυτό απεδείχθη αστείο- τουλάχιστον με το μπάσσο που παίζω τώρα. Ειδικά στις μέρες μας, απορώ πως είναι δυνατόν να μη βγάλει κανείς όγκο στον ήχο του μπάσσου! Εκτός και αν ο καημένος ηχολήπτης προσπαθεί να κρύψει το άχρονο και κακοπαιγμένο του πράγματος...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου