Προς το περιεχόμενο

Iced earth - When the night falls cover


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Άρη! Πολύ ωραίο cover και πέτυχες και ωραίο ήχο στις κιθάρες.

Με ποιο απ' όλα τα θηρία ηχογράφησες;

 

με τον evh...  εγω μονο τις επαιξα τις κιθαρες... ο γερασιμος τους εkανε το post eq

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φοβερό ήχο ο άτιμος ο EVH, αλλά και ο Γεράσιμος πρέπει να έκανε πολύ καλή δουλειά στο post production. Συγχαρητήρια και στους δύο!  :)

 

Μου άρεσαν επίσης και τα εφέ που έβαλες/βάλατε στο βίντεο! Ειδικά εκείνο το γύρω - γύρω στο πρώτο "καθαρό" μέρος ήταν ωραία επιλογή. Τέλος μου φάνηκε λίγο απότομη η αλλαγή από το "ασπρόμαυρο" εφέ (αρνητικό φωτογραφίας μου θύμισε βασικά) στην κανονική εικόνα.

 

Αλλά αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία. Το μουσικό αποτέλεσμα είναι που μετράει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπαθεια αλλα λειπουνε πολλα μερη απο το κανονικο κομματι και καποια δεν πεχτηκαν οπως επρεπε. Θελει δουλεια και πολυ σταθερο δεξι για να παιξεις Iced Earth.

Τοτε βγαζανε κομματαρες οι Iced Earth, οχι σαν τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπαθεια αλλα λειπουνε πολλα μερη απο το κανονικο κομματι και καποια δεν πεχτηκαν οπως επρεπε. Θελει δουλεια και πολυ σταθερο δεξι για να παιξεις Iced Earth.

Τοτε βγαζανε κομματαρες οι Iced Earth, οχι σαν τωρα.

Απο τη στιγμη που ο 'αστυνομικος' ηταν δεδομενο οτι θα φυγει,ο Stu ηταν απο τις καλυτερες επιλογες...και το dystopia ειχε κομματαρες μεσα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπαθεια αλλα λειπουνε πολλα μερη απο το κανονικο κομματι και καποια δεν πεχτηκαν οπως επρεπε. Θελει δουλεια και πολυ σταθερο δεξι για να παιξεις Iced Earth.

Τοτε βγαζανε κομματαρες οι Iced Earth, οχι σαν τωρα.

 

Οταν λες ότι λείπουν πολλά κομμάτια από το αρχικό τι εννοείς ; Ποια είναι τα πολλά που λειπουνε ; Γνωρίζω για το πόσο καλό δεξί χρειάζεται αλλά νιώθεις κάπου στο κομμάτι να χανω κάποια νότα από ταχύτητα ;

 

Οσο για τις συνθέσεις του σήμερα θεωρώ το δυστοπια το πιο ώριμο άλμπουμ . Επίσης γουστάρω αυτά που παίζανε τότε αλλά δεν θα ήθελα να τους βλέπω να παίζουν μέχρι σήμερα τα ίδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εισαγωγη λειπει το ακουστικο μερος εκτος και αμα το κανεις διασκευη απο το Days of Purgatory οποτε ξεχνατο.

2. Στο 1.14 λειπουν οι διπλες κιθαρες εκει που κανεις παυση.

3. Απο το 3.03 εως 3.46 εισαι λιγο εξω.

4. Λειπουν καποιες κιθαρες που ειναι στο 3.16 εως το 3.38 του κομματιου απο το Days of Purgatory ή απο το 4.33 εως το 4.56 του Original κομματιου

5. Εχει ενα σολο το οποιο φανταζομαι οτι το εχεις γιατι δεν ειναι και κανα δυσκολο αλλα μαλλον βαρεθηκες.

6. Στο 4.51 οι δευτερες δεν ειναι ετσι οπως τις παιζεις στην αρχη. (5.54 του Original, 4.36 του Purgatory)

7. Το riff στο 5.13 ειναι λιγο διαφορετικο. (6.03 Original)

8. Στο 6.09 πεφτεις ταχυτητα. Και σε αλλα σημεια αλλα εκει κανει μπαμ.

9. Στο 6.19 λειπουν κιθαρες. (7.06 του original)

Αυτα χωρις παρεξηγηση, απλα επειδη το ζητησες.

 

Οσο για τις συνθέσεις του σήμερα θεωρώ το δυστοπια το πιο ώριμο άλμπουμ . Επίσης γουστάρω αυτά που παίζανε τότε αλλά δεν θα ήθελα να τους βλέπω να παίζουν μέχρι σήμερα τα ίδια .

Ναι αλλα και το Burnt Offerings διαφορετικο ηταν απο τα δυο προηγουμενα αλλα ηταν δισκαρα. Απο εκει και μετα ολα μου μοιαζουν σαν συνεχεια του Dark Saga, ειδικα ηχητικα.

Τετοιο παντως δεν προκειται να ξαναβγαλουν

 

[flash=200,200]

 

Απο τη στιγμη που ο 'αστυνομικος' ηταν δεδομενο οτι θα φυγει,ο Stu ηταν απο τις καλυτερες επιλογες

Ναι αλλα προσπαθει να αντιγραψει τον Barlow οχι με πολυ επιτυχια.

Για του λογου το αληθες

[flash=200,200]

Ασε που το καναν χειροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο κατάλαβα ότι εννοείς ότι λείπουν κομμάτια . Τώρα καταλάβα τι εννοείς . Κατα τα αλλά ο stu έχει φωνή που ο μπαρλο δεν μπορεί να ποιασει . Οπως και ο ριπερ είχε καλύτερη φωνή αλλά δεν ταίριαζε . Γενικά στους iced earth ο τραγουδιστή είναι ο μπαρλο .  Κάτι άλλο δεν ταιριάζει . Εφόσον ο μπαρλο δεν θέλει να είναι στους iced earth τότε πρέπει να βρεθεί κάτι παρμφερες . Παρεμπιπτόντως είμαι πολύ οπαδός του μπαρλο και είναι και βασική μου επιρροή όταν τραγουδαω . 

 

Ο stu για εμένα είναι αποκάλυψη . Θεωρώ ότι μετά τον μπαρλο κανένας δεν θα μπορούσε να καλύψει το κενό . Αφού βρέθηκε κάποιος ο οποίος το κάνει και σε τόσο ικανοποιητικό βαθμό τότε να μην μιλάμε καθόλου . εξάλλου έχει φώναρα . Στο προηγούμενο γκρουπ του έκανε παπάδες .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πήγαινε καλά με τον Schaffer και έφυγε?Κάπου είχα διαβάσει ότι ήθελε χρόνο με την οικογένεια του παρά να ζει την ζωή ενός ροκ σταρ! Το παράξενο είναι ότι το 12 δημιουργά τους  Ashes of Ares με μπασίστα τον Vidales  που αποχώρησε και αυτός από τους Iced earth...Παίζω κιθάρα εδώ και 1.5 χρόνο και οι Ιced earth ήταν και ο βασικός λόγος που ξεκίνησα...Κάποια συμβούλη ως προς τη μελέτη ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου