Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι με ήχους σε λαμπάτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Superfunk πρακτικά όμως απο την προενίσχυση δεν έρχεται η παραμόρφωση;;

 

.

 

Ναι αλλα οχι μονο...........και ο τελικος παραμορφωνει και μαλιστα με πιο "ζεστο" τροπο οταν παιζει σε μεγαλη ενταση....(απο την αλλη βεβαια καποιοι ενισχυτες π.χ μερικοι fender ειναι ετσι φτιαγμενοι και εγιναν γνωστοι ακριβως για την ικανοτητα τους να ΜΗΝ παραμορφωνουν ακομα και σε ψηλες εντασεις)

 

Δες και αυτο:

http://www.marshallamps.com/resources/secret_life_of_valves/secret_life_valves.asp

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και τωρα ρουφα το αυγο σου... :lol: :lol: :lol: (που θα μας την πεις κι ολας βρεφος..!! :lol: :lol: :lol: )

 

:lol: :lol: :lol:

πανω κατω τα ιδια λεμε απλα δεν χριεαζεται παντα το master να ειναι στα...full!σκατοπαππου! :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:

πανω κατω τα ιδια λεμε απλα δεν χριεαζεται παντα το master να ειναι στα...full!σκατοπαππου! :P :lol:

 

Στο full ρε! Και αμα λάχει ναούμε υπάρχει και το Ninja! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok!attack!!

 

τι ξερεις ρε εσυ απο καθαρα,παλιοβρωμιάρη??!! :lol: που ολο σολα μου παιζεις?? :lol: :lol:

αφου ρε τουρμπο αν εχεις το μαστερ χαμηλα δεν αφηνεις τις λαμπες να αποδωσουν τι ζουμι & ξεζουμι μου λες?? :lol: :lol:

τουρμπο,ε τουρμπο... :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον signature ήχο του Τάκη αργότερα θα λένε

 

"Not very hard pushed EL34s" :lol: :lol:

 

 

Εντέλει όλοι οι ζεστοί αλλά βαρβάτοι ήχοι που ακούμε στους δίσκους είναι απο τελικές λάμπες;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok!attack!!

 

τι ξερεις ρε εσυ απο καθαρα' date='παλιοβρωμιάρη??!! :lol: που ολο σολα μου παιζεις?? :lol: :lol:

αφου ρε τουρμπο αν εχεις το μαστερ χαμηλα δεν αφηνεις τις λαμπες να αποδωσουν τι ζουμι & ξεζουμι μου λες?? :lol: :lol:

τουρμπο,ε τουρμπο... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

λοιπον επειδη μου φαινεται αρχιζεις και μεγαλωνεις και δεν τα πιανεις με την πρωτη :lol: ακου:το master πρεπει να ειναι ψηλα και οταν λεω αυτο εννοω κοντα στο 8(αν το 10 ειναι το max),αλλα δεν χρειαζεται να ειναι παντα στο 10.μερικες φορες χρειαζεται και ειναι καβλα να ειναι στο 10.εσυ λες οτι πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι στο 10.μονο εκει διαφωνησα. :wink:

 

αυτο σου λεω τοση ωρα και εσυ μου λες οτι υποστηριζω οτι το μαστερ πρεπει να ειναι χαμηλα...καμμενε ε καμμενεεεεεε. :lol:

 

Υ.Γ.οντως μονο solos παιζω αλλα που;;"στις ηχογραφησεις που ανεβαζω στο νοιζ"

αλλα..δεν εχεις ακουσει ποτε σολο κιθαρα στο καθαρο καναλι;;;; 8O 8O !ακου γρηγορα το Tin pan alley..εκτελεσης stevie ray vaughan ετσι για αρχη...για να μαθαινεις σιγα σιγα γιατι με κουφανες με αυτο που μου ειπες... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:

πανω κατω τα ιδια λεμε απλα δεν χριεαζεται παντα το master να ειναι στα...full!σκατοπαππου! :P :lol:

 

Στο full ρε! Και αμα λάχει ναούμε υπάρχει και το Ninja! :lol: :lol: :lol:

 

αντε ρε riverakia ελα να τα πουμε για κανα καφε εχω να σου δειξω ωραια πραγματα...μπαμπη ισχυει και για εσενα η προταση εννοειται... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Τακης

 

εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ :lol: ΠΑΝΤΑ στο 10 για να γινεται το μαστερ μπαϊ πας (αν και για μπαϊ πας θα με πας με τις μπουρδες που λες!!) :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα προσωπικά και τις 2 προτάσεις μόλις πριν λίγο...

 

Πρόταση Superfunk:Πράγματι βαρβάτο καθαρό ζουμερό για πάρτα στη μάπα blues καταστάσεις.Όσον αφορά την παραμόρφωση έβγαινε μια απίστευτη λαμπίλα που νόμιζα ότι άκουγα την λάμπα να τρίζει 8O Ήχος που έσπαγε λίγο μεν με ανταπόκριση σε κάθε πενιά και κακιά αλλήτικη παραμόρφωση η οποία παρόλα αυτά ξέφευγε λίγο απο τα γούστα μου.

 

Πρόταση Τάκη:Το καθαρό ακουγόταν πιο καθαρό και όχι τόσο βαρβατήλα έχανε λίιγο σε όγκο άλλα είχε μια πιο twangy αίσθηση και τσιμπούσε περισσότερο.Πιο glassy καθαρό δηλαδή.Τώρα η παραμόρφωση ήταν πιο μοντέρνα έλειπε η λαμπίλα ο ήχος δεν έσπαγε ήταν βέβαια λίγο πιο edgy λιγότερο παχύς (όχι σε σημείο που χάνεται)και πολύ πιο στρωτός.

 

Προσωπικό συμπέρασμα:Παιδιά διαλέγετε και παίρνετε δοκιμάζετε και ότι σας κάτσει στο αυτί

 

Υ.Γ Στη δεύτερη περίπτωση έδωσα λίγο παραπάνω preamp volume για να έχω ίδια ένταση και στης 2 περιπτώσεις

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαρό ακουγόταν πιο καθαρό και όχι τόσο βαρβατήλα έχανε λίιγο σε όγκο άλλα είχε μια πιο twangy αίσθηση και τσιμπούσε περισσότερο.Πιο glassy καθαρό δηλαδή.Τώρα η παραμόρφωση ήταν πιο μοντέρνα έλειπε η λαμπίλα ο ήχος δεν έσπαγε ήταν βέβαια λίγο πιο edgy λιγότερο παχύς (όχι σε σημείο που χάνεται)και πολύ πιο στρωτός.

 

αυτο ακριβως ειναι αυτο που ειπα πριν ΖΟΥΜΙ... :wink: ακουγεται πιο καθαρα και οχι βαρβατηλα οπως λες...πιο..κυρία ηχος :)

γιαυτο ειπα ειναι αναλογως για το τι θελεις να παιξεις...δεν υπαρχουν ΠΡΕΠΕΙ ακους superfunuuuuk! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου