Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι με ήχους σε λαμπάτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απόκτησα έναν λαμπάτο και εγώ επιτέλους.Πρόκειται για την κεφαλή Peavey XXX.

 

Λοιπόν το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει σε κάθε κανάλι δικό του Volume και υπάρχει ένα Master για όλα.

 

Το δεύτερο κανάλι που μας ενδιαφέρει τώρα είναι για (κάμποση)παραμόρφωση.

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν τσιτώνω το Volume του καναλιού(γύρω στο 7-8 ) και χαμηλά σχετικά το Master ο ήχος ξυρίζει λίγο.Όταν κάνω το ανάποδο ο ήχος είναι φανερά πιο ζεστός.Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα στην οικοδομή να τα ανεβάσω και τα 2 γιατι με βλέπω στο δρόμο :lol:

 

Σε τι οφείλεται η διαφορά;;Υπάρχει κάποιος κανόνας για την αναλογία αυτών των δύο.Στη δευτερη περίπτωση που περιγράφω ο ήχος μου άρεσε περισσότερο.

 

Οι λάμπες τις προενίσχυσης είναι ΕΗ 12AX7 και οι τελικές 6L6GC(γράφουν Ruby επάνω)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν τσιτώνω το Volume του καναλιού(γύρω στο 7-8 ) και χαμηλά σχετικά το Master ο ήχος ξυρίζει λίγο.Όταν κάνω το ανάποδο ο ήχος είναι φανερά πιο ζεστός.Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα στην οικοδομή να τα ανεβάσω και τα 2 γιατι με βλέπω στο δρόμο :lol:

 

Σε τι οφείλεται η διαφορά;;Υπάρχει κάποιος κανόνας για την αναλογία αυτών των δύο.Στη δευτερη περίπτωση που περιγράφω ο ήχος μου άρεσε περισσότερο.

 

Στη δευτερη περιπτωση "σπρωχνεις" περισσοτερο τον τελικο (που θεωρητικα εχει την πιο ζεστη παραμορφωση) ενω στην πρωτη περιπτωση παιζεις περισσοτερο με το preamp gain που δεν εχει την ιδια αποκριση με τις "τσιτωμενες" λυχνιες του τελικου.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι εχεις τα αυτια και ακους την ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορα της ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ (καλη) και της ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ παραμορφωσης (τρισαθλιας).

 

Γενικα ολοι οι ενισχυτες παιζουν καλυτερα με το μαστερ στο τερμα (ειδικα στο καθαρο καναλι ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις τερμα) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι εχεις τα αυτια και ακους την ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορα της ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ (καλη) και της ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ παραμορφωσης (τρισαθλιας).

 

Superfunk πρακτικά όμως απο την προενίσχυση δεν έρχεται η παραμόρφωση;;

 

Edit:Δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην παραμόρφωση όταν έδινα απο τον τελικό.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλα το γκεϊν στο 7-8 ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ,οι περισσοτεροι "μεγαλοι" ροκ ηχοι που ακους στους δισκους εχουν ΠΟΛΥ λιγοτερο γκεϊν,δοκιμασε να κοψεις λιγο γκεϊν και θα δεις ποσο θα βελτιωθει ο βρωμικος ηχος σου :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ολοι οι ενισχυτες παιζουν καλυτερα με το μαστερ στο τερμα (ειδικα στο καθαρο καναλι ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις τερμα) :wink:

 

ποιος τα λεει αυτα ρε νικο..; :? μου αρεσει που το βαζεις και με κεφαλαια οτι ΠΡΕΠΕΙ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ολοι οι ενισχυτες παιζουν καλυτερα με το μαστερ στο τερμα (ειδικα στο καθαρο καναλι ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις τερμα) :wink:

 

ποιος τα λεει αυτα ρε νικο..; :? μου αρεσει που το βαζεις και με κεφαλαια οτι ΠΡΕΠΕΙ... :)

 

Αυτό που έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον απο αρκετούς ηχολήπτες και παρόμοιους τυπάδες είναι ότι όλους του τελικούς ενισχυτές καλά είναι να τους έχεις στο τέρμα.Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει στους λαμπάτους κιθάρας μια και τώρα μπήκα σε αυτη τη φάση.

 

Μήπως το πρέπει έγκειται στο να πάρεις όλη τη ζεστασιά του τελικού και απλά να παίξεις με την προενίσχυση;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ολοι οι ενισχυτες παιζουν καλυτερα με το μαστερ στο τερμα (ειδικα στο καθαρο καναλι ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις τερμα) :wink:

 

ποιος τα λεει αυτα ρε νικο..; :? μου αρεσει που το βαζεις και με κεφαλαια οτι ΠΡΕΠΕΙ... :)

 

 

OΛΟΙ οσοι ξερουν απο ενισχυτες αυτο λενε ,τα περισσοτερα αλλωστε manual αυτο περιγραφουν..(ο ενιχυτης ΠΝΙΓΕΤΑΙ στα καθαρα αν εχεις το μαστερ χαμηλα και το γκέιν ψηλα..ο λογος αλλωστε της τραγικης αποτυχιας των Master Vol Fender των late seventies ηταν το μαστερ βόλιουμ & η λάθος χρηση του...)

 

 

οι μονοι ενισχυτες για τους οποιους δεν ισχυει αυτο ειναι η σειρα Μαρκ της Boogie οπου τα κοντρολς ειναι "περιεργα" :wink:

και τωρα ρουφα το αυγο σου... :lol: :lol: :lol: (που θα μας την πεις κι ολας βρεφος..!! :lol: :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εννοειται οτι το master πρεπει να ειναι πολυ πιο ψηλα απο το preamp volume αλλα πολλες φορες και ειδικα στα καθαρα αν εχεις το master στο τερμα δεν εχει-πως να το πω-ζουμι ο ενισχυτης..

βεβαια δεν υπαρχουν πρεπει ο καθενας πειραματιζεται και οτι του αρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου