Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Epiphone SG G-400 για αρχάριο,ενυσχητή Line6 και πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα καλυτερα κοιτα κατι αλλο περα απο την SG G-400 επειδη εκτος του οτι θα εχεις θεμα με το neck diving(το μπρατσο ειναι πιο βαρυ απο το σωμα και η κιθαρα δεν εχει ισορροποια, με αποτελεσμα να γερνει προς τα αριστερα) και οι μαγνητες της ειναι αρκετα μουντοι. Τη Vintage που σου προταθηκε δε την εχω δοκιμασει αλλα αν βρεις καπου να δοκιμασεις την epiphone θα επιβεβαιωσεις αυτα που σου λεω.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτησω εγω γιατι ειναι καλυτερη η vintage?Huh? στα λεφτα ειναι κοντα. το καλυτερο πως το υποστηριζεις?(καλοπροαιρετα ρωταω μηπως κατι δεν γνωριζω)
        Με την Vintage έχω παίξει (πρόσφατα μάλιστα) και μου έκανε εντύπωση το value for money της.Πολύ καλή ταστοδουλειά,κλειδια,φινίρισμα.Οι μαγνήτες της σε έναν fender fontman 212 100αρη (solid state) ακούγονταν μια χαρά.Ολα αυτά βέβαια εν συγκρίση με τα 250euro της.Οσο για την Epiphone,εδώ και 1 εβδομάδα εχω στο σπίτι μου μια Epiphone les paul standard,φίλου μου (το ξέρω δεν είναι sg αλλά είναι αδελφάκια)  http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm   ,που παλιότερα της εχω αλλάξει μαγνήτες γιατί οι στοκ ήταν για πέταμα(λάσπη),για να της αλλάξω κλειδιά,μάντεψε γιατί.Επόμενη εργασία, αλλαγή ποντεσιόμετρων,διακόπτη,βύσματος γιατί είναι φτηνιάρικα-προβληματικά.Εν κατακλείδη τα φθηνά μοντέλα της Epiphone είναι φτηνά!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Με την Vintage έχω παίξει (πρόσφατα μάλιστα) και μου έκανε εντύπωση το value for money της.Πολύ καλή ταστοδουλειά,κλειδια,φινίρισμα.Οι μαγνήτες της σε έναν fender fontman 212 100αρη (solid state) ακούγονταν μια χαρά.Ολα αυτά βέβαια εν συγκρίση με τα 250euro της.Οσο για την Epiphone,εδώ και 1 εβδομάδα εχω στο σπίτι μου μια Epiphone les paul standard,φίλου μου (το ξέρω δεν είναι sg αλλά είναι αδελφάκια)  http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm   ,που παλιότερα της εχω αλλάξει μαγνήτες γιατί οι στοκ ήταν για πέταμα(λάσπη),για να της αλλάξω κλειδιά,μάντεψε γιατί.Επόμενη εργασία, αλλαγή ποντεσιόμετρων,διακόπτη,βύσματος γιατί είναι φτηνιάρικα-προβληματικά.Εν κατακλείδη τα φθηνά μοντέλα της Epiphone είναι φτηνά!!!!!

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω! Έχω κι εγώ 2 ταυράκι epi και 2 vintage κιθάρες. Οι icon vintage series ειναι μακράν καλύτερες!

 

Για guitar, θα πρότεινα:

http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-icon-electric-guitar-distressed-cherry--67276

 

και ενισχυτή για αρχή (με 10" μεγαφωνο και 25Watts!)

http://www.thomann.de/gr/artec_cubix_g2r.htm

 

Πεταλι dist απ τη γνωστή value 4 money, JOYO!

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω κάτι? Όταν λές "αρχάριος" τι εννοείς? Οτι δεν έχεις ξαναπαίξει ηλεκτρική κιθάρα ποτέ? Ή ότι δεν έχεις παίξει κιθάρα γενικότερα ποτε? Γιατί αν ισχύει το πρώτο η κιθάρα που θες είναι οκ, πάρε και εναν μοντελινκ ενισχυτη απο αυτούς που σου είπαν παραπάνω και καθάρισες (vox θα σου προτεινα εγω).

 

Aν ισχύει όμως το 2ο φίλε μου, λυπάμαι αν σου ακούγομαι απογοητευτικός, αλλά είναι λαθος να ξεκινήσεις με ηλεκτρική. Πάρε μια κλασική να ανοίξουν τα χέρια σου, λιώστη κατα εξάμηνο (εγώ θα έλεγα χρόνο)να μάθεις τα βασικά χωρίς να ταλαιπωρήσεις και τους συγκάτοικούς σου με ενισχυτές και παραμορφώσεις, κάψε τα δάχτυλά σου και σε καμια ακουστική, και μετά ξεκίνα ηλεκτρική. Εχω δει πολλούς ηλεκτρικούς κιθαρίστες να πιάνουν ακουστικό όργανο στα χέρια τους και να μην μπορούν να παίξουν ούτε μπαρέ, επειδή έχουν συνιθίσει στην ευκολία της ηλεκτρικής. Ομως το 70% του χρόνου που θα απολαύσεις με μια κιθάρα (τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια) θα είναι με ακουστικά όργανα, με όργανα που μπορείς να πάρεις μαζί σου, σε φίλους, σε διακοπες, σε παραλίες σε σε σε σε.... χώρια που η ακουστική είναι το όργανο που πάντα είναι δίπλα σου εύχερο να γρατζουνίσεις όλη την ώρα χωρίς να ανοίγεις ενισχυτές και τα λοιπά. Δεν ξέρω, αυτή είναι η γνώμη μου. Εγώ την ηλεκτρική την βγάζω απο τη θήκη μόνο όταν πάω στούντιο ή ηχογραφώ στο σπίτι. Και μελέτη με την ακουστική κάνω για να μου φαίνεται η ηλεκτρική εύκολη μετα...

 

Η επιλογή...δική σου!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες που μου δωσατε.Οταν λεω αρχαριος εννοω οτι δεν γνωριζω απο κιθαρες για αγορα.Δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω οτι παιζω ειδη ενα χρονο ηλεκτρικο μπασσο και εχω μαθει και λιγη ηλεκτρικη κιθαρα απο εναν φιλο μου,οποτε δεν θα με ελεγα τερμα ασχετος.Επειδη ομως θελω να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα ηθελα να παρω γνωμες.

 

 

Υ.Γ.Το ειδος μουσικης που παιζω ειναι Punk-Rock και Metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω ειδη ενα χρονο ηλεκτρικο μπασσο και εχω μαθει και λιγη ηλεκτρικη κιθαρα απο εναν φιλο μου,οποτε δεν θα με ελεγα τερμα ασχετος.Επειδη ομως θελω να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα ηθελα να παρω γνωμες.

 

 

Υ.Γ.Το ειδος μουσικης που παιζω ειναι Punk-Rock και Metal.

 

Μπασάκι και κιθάρα? Μια χαρά! 

Για rock-metal stuff θα σε καλύψει το ταυράκι με τους 2 διπλούς μαγνήτες και οι περισσότεροι ενισχυτές που αναφέρθηκαν. Στο μέλλον κοιτάζεις και πετάλια ή ό,τι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τις Vintage. Μετά από συγκριτικά σε μαγαζιά για να διαλέξω λεσπολοειδές για λογαριασμό ενός φίλου είχα καταλήξει στην Vintage V100 MRPGM  ανάμεσα σε αρκετές epiphone (κινέζικες όλες lp standard) που δοκίμασα πριν 2-3 χρόνια.

 

Εδινε την αίσθηση οργάνου ένα επίπεδο πάνω από τις epi, πιο προσεγμένου.

 

Για μενα καλυτερα κοιτα κατι αλλο περα απο την SG G-400 επειδη εκτος του οτι θα εχεις θεμα με το neck diving(το μπρατσο ειναι πιο βαρυ απο το σωμα και η κιθαρα δεν εχει ισορροποια, με αποτελεσμα να γερνει προς τα αριστερα) και οι μαγνητες της ειναι αρκετα μουντοι. Τη Vintage που σου προταθηκε δε την εχω δοκιμασει αλλα αν βρεις καπου να δοκιμασεις την epiphone θα επιβεβαιωσεις αυτα που σου λεω.

 

+1000

 

όσο μου αρέσουν οι SG στο μάτι, άλλο τόσο δεν παλεύω αυτό το χαρακτηριστικό τους.

Δοκίμασε οπωσδήποτε μια SG από κοντά με ζώνη γιατί πολλούς τους ξενερώνει ότι το όργανο "πέφτει" προς τη μεριά μου μανικιού.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

όσο μου αρέσουν οι SG στο μάτι, άλλο τόσο δεν παλεύω αυτό το χαρακτηριστικό τους.

Δοκίμασε οπωσδήποτε μια SG από κοντά με ζώνη γιατί πολλούς τους ξενερώνει ότι το όργανο "πέφτει" προς τη μεριά μου μανικιού.

 

Αυτό το πρόβλημα λύνεται με την εξής αλλαγή της τρύπας για το στήριγμα της ζώνης

 

1319007021_225734593_3-Electric-Guitar-Gibson-SG-Spanish-Made-Copy-SX-SG-18000-Musical-Instruments.jpg

 

Αντί να είναι όπως εδώ και όλη την ώρα να την μαζεύεις

 

_0005_guitar-gibson-sg-a-wood-red-005.jpg52414d12-94f7-4198-bceb-84697ef982aeLarge.jpg

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα λύνεται με την εξής αλλαγή της τρύπας για το στήριγμα της ζώνης

 

 

Πολύ σωστός! Είναι το κλασσικό Iommi SG mod

 

http://www.gibson-talk.com/forum/attachments/other-gibson-solid-bodies/487d1263660412t-strap-button-move-sg-p1010028-jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου