Προς το περιεχόμενο

nord lead 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

With innovative new performance features, advanced layering and synchronization possibilities, new filter types and on-board effects, the Nord Lead 4 is a synthesizer dream come true.

 

Nord Lead 4 is a 4-part multi-timbral synthesizer sporting a brand new 2-oscillator virtual analog sound engine with 2x oversampling. In addition to the classic analog waveforms there’s a Wavetable mode with unique new Formant Wavetables. Frequency Modulation and Hard/Soft sync options are available for mutilating your sound further and the True Voice Unison mode can stack up to four oscillators per voice for really thick, beefy leads and pads.

 

The filter section boasts Low Pass (12/24dB), High Pass, and Band Pass filters and also stunning new simulations of two transistor and diode ladder filters capturing the squeaky, dirty character of the originals. A dedicated filter overdrive can distort your sound before it passes through the effect section.

 

The new Variation buttons let you override almost any parameter of the synthesizer, instantaneously. Ever wanted to change LFO speed, Modulation routings and reverb amount - all at once, in the middle of a sound? With the Nord Lead 4 you can! With 7 assignable variations per program Nord Lead 4 gives you creative freedom to warp and improvise your sound live, both rhythmically and sonically and thanks to the Master Clock Synchronization, it can be done in perfect sync to other layers or an external MIDI Clock.

 

All 4 slots have dedicated effect sections with delay, reverb, tube amp simulated overdrive, a Talk effect modeled after a vocal tract and a sample rate reducing Crush effect.

 

The Nord Lead 4 is also available as a Tabletop/Rack version, the Nord Lead 4R.

 

Nord Lead 4 shipping May 2013.

Nord Lead 4R shipping in August 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινομαι κουραστικος, αλλα ακομα το κυνηγάνε το V-synthακι μου ;D

 

Απο την αποψη των specs παντα, γιατι απο ήχο σαφως μπορει να προτιμούν πολλοι το nord.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα νεκρανασταση φαινεται...παμε ρε clavia,να περισσευαν και 3 χιλιαρικα να το παιρνα...

 

Η αληθεια ειναι πως αν μου ελεγε καποιος οτι θα βγει και nord lead 4 θα περιμενα περισσοτερα χαρακτηριστικα, οπως την graintable synthesis που προσφερει ενα virus TI,αλλα μαλλον ετσι ξεφευγει απο τον χαρακτηρισμο VA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα νεκρανασταση φαινεται...

Κατι τετοιο. Εγω σκεφτηκα "τα ιδια Παντελακη μου...".

Η Clavia πρεπει

1) να βγαλει κατι καινουργιο, σε ηχο και design.

2) να αλλαξει αυτο το κοκκινο χρωμα, κουρασε πια. Ή ας βγαλει τουλαχιστον τα synths της και σε αλλα χρωματα.

3) να κατεβασει τιμες. 

 

Κατα τα αλλα βεβαια τα specs του "νεου" αυτου synth ειναι μια χαρα. Δεν ειδα ομως πουθενα να γραφει τι πολυφωνια εχει ουτε τιμη πωλησης.

Αναμενουμε.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάντα μία απορία: το V-Synth ή το Nord έχουν καλύτερο (σωστότερο, ανθεκτικότερο) κλαβιέ; Ξέρει κανείς την απάντηση, από προσωπική εμπειρία;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω την απορια γιατι ασχολεiστε με hardware synths..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναμένω για test drive. Φοβάμαι ότι δεν θα βρω το κλικ που έκανε το Lead 2 και 3. Ίσως οι τάσεις της μοντέρνας τωρινής μουσικής παραγωγής να μην με προσελκύσουν σε αυτό.

Θεωρώ το Vsynth GT ακόμα αξιόμαχο της πρώτης θέσης ενδιαφέροντος.

 

Εγω παλι εχω την απορια γιατι ασχολεiστε με hardware synths..... ;D

Με την απορία ίσως να μείνεις; ;)

Pricing and Availability:

 

Nord Lead 4: Shipping May 2013, 1,849 EURO

Nord Lead 4R: Shipping August 2013, 1,649 EURO

Λογική τιμολογιακή ακολουθία του προκατόχου του.

 

 

Η Clavia πρεπει

1) να βγαλει κατι καινουργιο, σε ηχο και design.

2) να αλλαξει αυτο το κοκκινο χρωμα, κουρασε πια. Ή ας βγαλει τουλαχιστον τα synths της και σε αλλα χρωματα.

3) να κατεβασει τιμες.  

 

Κατα τα αλλα βεβαια τα specs του "νεου" αυτου synth ειναι μια χαρα. Δεν ειδα ομως πουθενα να γραφει τι πολυφωνια εχει ουτε τιμη πωλησης.

Αναμενουμε.

1) Ας προσγειωθεί στην Ελλάδα με το καλό και βλέπουμε.

2) Και η Ferrari άργησε να αποδεχτεί το navy blue, το black metallic και το Passion Yellow. Άλλωστε είναι τόσο όμορφα στημένο το όλο σκηνικό χειρισμού που άνετα το κάνεις ότι customizarion θες.

DSC_0208.jpg

 

tumblr_ma3kk20uvh1qc87gco1_500.jpg

 

3)...και εγώ θα το ήθελα αλλά η πολιτική της Σουηδικής βιοτεχνίας παραμένει σταθερή εδώ και χρόνια σε αυτό. Και μάλλον δεν έχει βγει χαμένη προς το παρόν.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου