Προς το περιεχόμενο

nord lead 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όμως, κάποια π.χ. PCM synth είναι βασισμένα σε data, βλέπε για παράδειγμα wave data (WaveRom).

Επίσης 'κάποια' analog synth είναι βασισμένα σε data. Οι αλγόριθμοι είναι data, δημιουργούν data και μάλιστα variable data. Ακόμα κι ένα πίνακας (μαθηματικός) που κάνει π.χ. error correction ή differential interpolation μέσα σε ένα O/S για λογαριασμό των DAC, για τον προγραμματιστή είναι data. Παντού υπάρχουν data, αλλού περισσότερα αλλού λιγότερα και για διαφορετικό σκοπό. Ο σκοπός μπορεί να αφορά το λειτουργικό μέρος (εσωτερική διαχείριση περιφερειακών) ή το ακουστικό μέρος (διαμόρφωση ήχου) που είναι άμεσα αντιληπτή.

Μην πάμε και πολύ μακριά, η τόσο "ασήμαντη" ρουτίνα που διαβάζει το κλαβιέ ή το Midi In, είναι data. Αν την αφαιρέσεις είναι νεκρό το μηχάνημα, δεν επικοινωνεί το sound generator.

Δεν ξέρω.... λέω.... μήπως κάνω λάθος.

Δεν ξερω....λεω....μηπως δεν με "πιανεις"?chin2.gif

Ολα τα παραπανω ειναι γνωστα σε ολους (φανταζομαι). Τι σχεση εχουν βεβαια με αυτα που λεω δεν καταλαβα. Οταν μιλαω για data/κοπανιστο αερα κλπ δεν εννοω τα παραπανω, εννοω/ουμε καποιο soft synth σε συγκριση με ενα hardware synth. Ενα προγραμμα δηλαδη που τρεχει σε μερικα εκατομμυρια διαφορετικα PC, και ολο αυτο το "συγκρινουμε" με ενα συγκεκριμενο ή/και μερικα συγκεκριμενα hardware synths.

Βασικα δηλαδη συγκρινουμε ενα προγραμμα με ενα ολοκληρωμενο μουσικο οργανο, κατι που απο την αρχη ειπα οτι

"ειναι μαλλον ασχετο να συγκρινουμε hardware synths με soft synths. Τα πρωτα ειναι μουσικα οργανα και τα δευτερα ειναι προγραμματα".

Η κουβεντα πηγε στο αν τελικα καποιος μπορει να αγαπησει/ερωτευτει/δεθει συναισθηματικα με ενα προγραμμα και η απαντηση μου ειναι "Οχι".

 

Εξαρτάται το MP3, αν είναι κανένα καλό κομμάτι που είναι καθαρογραμμένο και μου θυμίζει κάτι, τότε ναι, είμαι συναισθηματικά δεμένος.

Κοιτα λοιπον να μη το σβησεις κατα λαθος γιατι μετα τι θα κανεις...drama.gif

Εγω παλι, σ'αυτον τον υπολογιστη εχω περασει περιπου 210GB μουσικης σε MP3, κυριως απο τη δισκοθηκη μου. Αγαπαω/λατρευω τις μουσικες αυτες και ειμαι και συναισθηματικα δεμενος με πολλες απο αυτες, αλλα αν αυριο χαλασει ο σκληρος μου και χασω τα συγκεκριμενα MP3 ή ολα τα MP3, θα παρω αναποδες οχι για τα χαμενα MP3 αλλα για τον χαμενο κοπο που εχω κανει να περασω ολα αυτα στο PC μου.

Απεναντιας, αν αυριο (χτυπα ξυλο) γινει κατι και καταστραφουν τα CD μου, θα πεσω απ'την ταρατσα. ;D

 

Για τα υπολοιπα που εγραψες μεσες-ακρες συμφωνω. 8)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν το ζητούμενο είναι η ρεαλιστική εξομοίωση ενός φυσικού οργάνου, τότε οι σύγχρονες pc based βιβλιοθήκες τα ισοπεδώνουν τα παλιά sampler, παρόλα αυτά αυτά δεν παύουν να έχουν τον χαρακτήρα τους. Δηλαδή με αλλα λόγια, αν θέλουμε το πιάνο να ακούγεται σαν πιάνο, τα έγχορδα σαν έγχορδα κλπ τότε το software είναι μονόδρομος, εφόσον φυσικά δεν μπορούμε να έχουμε τα αυθεντικά όργανα.

...απλώς τα σύγχρονα προγράμματα έχουν κάποιες δυνατότητες που επιτρέπουν πολύ μεγαλύτερο ρεαλισμό, χωρίς να σημαίνει όμως ότι πάντα ο ρεαλισμός είναι και το ζητούμενο.

Ακριβως. Προσωπικα το sampler το βλεπω κατα 80% ως ενα εργαλειο για την δημιουργια νεων ηχων και μετα σαν ενα εργαλειο για την οσο το δυνατον πιο ρεαλιστικη αναπαραγωγη μερικων φυσικων μουσικων οργανων. Πιστευω οτι η μαγεια και η δυναμη ενος sampler ειναι στην κατασκευη νεων ηχων, εκει οπου ακομα και τα φτωχα_για τα σημερινα δεδομενα_specs ενος Emullator II δεν ειναι εμποδιο αλλα μερικες φορες ειναι και πλεονεκτημα.

 

Τα συγκεκριμενα hardware & soft specs δινουν χαρακτηρα στον οποιο ηχο βγει απο τα συγκεκριμενα οργανα.

To Fairlight CMI για παραδειγμα, υπαρχει πλεον σαν app για το iPhone/iPad κλπ.

Αλλα ο ηχος δεν ειναι ο ιδιος, γιατι λειπει το αλλο μισο του Fairlight, δηλ. η συγκεκριμενη hardware πλευρα του που σε συνδυασμο με το software που ετρεχε δημιουργουσε τον ηχο Fairlight.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ολα τα παραπανω ειναι γνωστα σε ολους (φανταζομαι). Τι σχεση εχουν βεβαια με αυτα που λεω δεν καταλαβα. Οταν μιλαω για data/κοπανιστο αερα κλπ δεν εννοω τα παραπανω, εννοω/ουμε καποιο soft synth σε συγκριση με ενα hardware synth. Ενα προγραμμα δηλαδη που τρεχει σε μερικα εκατομμυρια διαφορετικα PC, και ολο αυτο το "συγκρινουμε" με ενα συγκεκριμενο ή/και μερικα συγκεκριμενα hardware synths.

+1

 

Βασικα δηλαδη συγκρινουμε ενα προγραμμα με ενα ολοκληρωμενο μουσικο οργανο, κατι που απο την αρχη ειπα οτι

"ειναι μαλλον ασχετο να συγκρινουμε hardware synths με soft synths. Τα πρωτα ειναι μουσικα οργανα και τα δευτερα ειναι προγραμματα".

+10

Με την μόνη διαφορά ότι στην τελική, κάποιοι (με ή χωρίς εισαγωγικά) χρησιμοποιούν και τα δύο για τον ίδιο σκοπό, κατασκευή μουσικής.

 

Η κουβεντα πηγε στο αν τελικα καποιος μπορει να αγαπησει/ερωτευτει/δεθει συναισθηματικα με ενα προγραμμα και η απαντηση μου ειναι "Οχι".

Αυτό παίζει. Εξαρτάται αν είναι γνώστης και καλός χειριστής όχι μόνο της τεχνολογίας αλλά και της μουσικής.

 

Κοιτα λοιπον να μη το σβησεις κατα λαθος γιατι μετα τι θα κανεις...

+10 (σωστός).

 

Εγω παλι, σ'αυτον τον υπολογιστη εχω περασει περιπου 210GB μουσικης σε MP3, κυριως απο τη δισκοθηκη μου. Αγαπαω/λατρευω τις μουσικες αυτες και ειμαι και συναισθηματικα δεμενος με πολλες απο αυτες, αλλα αν αυριο χαλασει ο σκληρος μου και χασω τα συγκεκριμενα MP3 ή ολα τα MP3, θα παρω αναποδες οχι για τα χαμενα MP3 αλλα για τον χαμενο κοπο που εχω κανει να περασω ολα αυτα στο PC μου.

+10 (ακριβώς).

 

Απεναντιας, αν αυριο (χτυπα ξυλο) γινει κατι και καταστραφουν τα CD μου, θα πεσω απ'την ταρατσα. ;D

+1000  ;D

 

Για τα υπολοιπα που εγραψες μεσες-ακρες συμφωνω. 8)

:)

 

Τα συγκεκριμενα hardware & soft specs δινουν χαρακτηρα στον οποιο ηχο βγει απο τα συγκεκριμενα οργανα.

Αυτό είναι. Ο ήχος τους έχει χαρακτήρα. Το θέμα είναι ποιός μπορεί να καταλάβει - ακούσει την διαφορά έτσι ώστε να εκτιμήσει ανάλογα.

 

Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά έχω την εντύπωση πως οι κιθαρίστες, τουλάχιστον οι περισσότεροι απ'αυτούς που έχω γνωρίσει ή/και συνεργαστεί, καταλαβαίνουν - ακούνε καλύτερα κάποια πράγματα όσον αφορά τον ήχο. Ίσως επειδή ασχολούνται πιό πολύ με το όργανό τους (κιθάρα/μπάσο), την μουσική (παικτικά) και όχι τόσο με την υψηλή τεχνολογία των περιφερειακών που χρησιμοποιούν. Γενικότερα και σε μεγαλύτερο ποσοστό, οι keybord-ίστες έχουμε μπει στο τριπάκι του... πόσα oscilators, ποιά VST, ο τάδε ήχος του τάδε synth και... λίγο έως πολύ αμπελοφιλοσοφία πολλές φορές, χάνοντας την μπάλα τόσο της μουσικής όσο και του παιξίματος - έκφρασης. Μουσικά είναι από κακό έως καταστροφικό.

To Fairlight CMI για παραδειγμα, υπαρχει πλεον σαν app για το iPhone/iPad κλπ.

Αλλα ο ηχος δεν ειναι ο ιδιος, γιατι λειπει το αλλο μισο του Fairlight, δηλ. η συγκεκριμενη hardware πλευρα του που σε συνδυασμο με το software που ετρεχε δημιουργουσε τον ηχο Fairlight.

Χ1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά έχω την εντύπωση πως οι κιθαρίστες, τουλάχιστον οι περισσότεροι απ'αυτούς που έχω γνωρίσει ή/και συνεργαστεί, καταλαβαίνουν - ακούνε καλύτερα κάποια πράγματα όσον αφορά τον ήχο..οι keybord-ίστες έχουμε μπει στο τριπάκι του... πόσα oscilators, ποιά VST, ο τάδε ήχος του τάδε synth και... λίγο έως πολύ αμπελοφιλοσοφία πολλές φορές, χάνοντας την μπάλα τόσο της μουσικής όσο και του παιξίματος - έκφρασης. Μουσικά είναι από κακό έως καταστροφικό.

Καλα και οι κιθαριστες δεν πανε πισω, διαβασε τι μαχη γινεται για τα ξυλα και καπακι για τα εφφε και θα δεις οτι κι αυτοι πανω-κατω τα ιδια τραβανε. 8)

Εμεις τωρα που παιζουμε synths ειναι φυσικο να μιλαμε για τεχνικα θεματα, τα synths εξαλλου απο τη φυση τους ειναι πρωτιστως ενα τεχνικο θεμα και μετα μουσικο. Κι αν δεν μιλησουμε για Specs εδω στο ΝΟΙΖ που ειναι τεχνικο φορουμ που θα τα πουμε? Οσες φορες μιλαω εξω σε παρεες για τετοια θεματα με κοιτανε παραξενα... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορες μιλαω εξω σε παρεες για τετοια θεματα με κοιτανε παραξενα... :P

 

Δοκιμασε να τα πεις σε κανα απο τα πρωτα ραντεβου με κοπελα να δεις.

 

Εγω το φερνω παντα στην κουβεντα και πιανει, αλλα μετα ολο κατι στραβωνει (οχι λογω της πολυ ενδιαφερουσας κουβεντας).

 

Πχ τις προάλλες, εκεί που έλεγα σε μια κοπελιά για το Prophet 12, και τι καινουριο εχει βαλει ο D.S. σε αυτο, και ποια τα πλεονεκτήματα του σε σχεση με το P.Evolver, ξαφνικα την επιασε κάτι, δεν αισθανοταν και πολυ καλα, και έπρεπε να παρει ταξι και να φυγει. Πανω που αναβε το ενδιαφερον της.

 

Μετα χαλασε και το κινητο της, αστα να πανε. Γκαντεμια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξαφνικα την επιασε κάτι, δεν αισθανοταν και πολυ καλα, και έπρεπε να παρει ταξι και να φυγει.

Και να σκεφτεις οτι ειχε ερθει με το δικο της αμαξι! ;D Πιστευω να θυμοταν τουλαχιστον να πει στον ταξιτζη που μενει...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και να σκεφτεις οτι ειχε ερθει με το δικο της αμαξι! ;D Πιστευω να θυμοταν τουλαχιστον να πει στον ταξιτζη που μενει...

Καλό  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να την παω εγω, να συνεχιζαμε και την κουβεντα για τα φιλτρα, αλλα δε γινοταν ειπε, γιατι δεν ειχε καρτα στο κινητο της, και η μανα της επρεπε να μαγειρεψει κοτοπουλο.

 

Να γι'αυτο λέω οτι ειμαι γκαντεμης. Ολο κατι στραβωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ τις προάλλες, εκεί που έλεγα σε μια κοπελιά για το Prophet 12, και τι καινουριο εχει βαλει ο D.S. σε αυτο, και ποια τα πλεονεκτήματα του σε σχεση με το P.Evolver

Παιζει και να λεει αληθεια... :P

 

Εγω παντως εξηγουσα μια φορα σε μια (οχι και τοσο ενδιαφερουσα) κοπελα τι κανει το ad/da converter και ποια η σπουδαιοτητα του (με την καθε λεπτομερεια) γιατι μου χε φαει την παναγια σε ταξιδι σε λεωφορειο.

Περιττο να πω οτι ειχε αποτελεσματα περαν των προσδοκιωνε (ησυχο ταξιδι για τις επομενες 2 ωρες...) :D

 

Waterfall που τα βρισκεις αυτα τα smileys κατα καιρους...

 

Και μια απορια...το nord modular το εκτιμουν πολλοι καλλιτεχνες για τον ιδιαιτερο ηχο του,αυτο το software based που αναγραφεται ως χαρακτηριστικο του τι μπορει να ειναι; Εγω αρχικα το αντιληθφηκα ως διαφορετικο αλγοριθμο/υποπρογραμμα για καθε "εικονικο" module ,αλλα συνοδευεται και απο προγραμμα σε pc/mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου