Προς το περιεχόμενο

Michael 01.Erynies (η αποψη σας?)


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.παραθετω ενα αλλο καινουριο "κομματακι" σε πολυ πρωιμο σταδιο.ο ηχος ειναι χαλια.οποιαδηποτε παρατηρηση καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας!

01.Michael_-_Erynies.mp3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική του μελωδία είναι ωραία. Πολύ καλή προσπάθεια!

 

Την πρώτη φορά που μπήκε ένα "συνονθύλευμα" ηλεκτρικών κιθάρων που προσπαθούσαν να κάνουν διφωνία  ??? δεν μου άρεσε. Κάτι μάλλον έπαιζες λάθος ή έφταιγε ο ήχος και ακουγόταν πιο πολύ σαν θόρυβος, παρά για διφωνία. 

 

Τέλος να σου προτείνω να ψαχτείς λίγο παραπάνω με τον ήχο σου, έτσι ώστε να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στις ηχογραφήσεις.  :)

 

Keep rocking and practising!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εκεινο το σημειο προσπαθω να βγαλω ενα feeling "παρανοιας" να το πω? ειναι κοντα σε αυτο που θελω να περασω  ειναι επιτιδευμενα ετσι φτιαγμενο κ ειναι το σημειο που μου αρεσει πιο πολυ απ ολα στο τραγουδι.απο αυτο πηγαζει κ ο τιτλος.δεν ειναι προσπαθεια για διφωνια.σ ευχαριστω για τη συμβουλη.θα το δουλεψω κ αλλο κ σιγουρα θα εστιασω οπωσδηποτε κ στον ηχο που ειναι χαλια...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα εσένα σου αρέσει τότε οκ.

 

Απλά κατά τη γνώμη μου ακούγεται παράφωνο και δεν πρέπει να είναι τόσο "μπροστά" στη μίξη. Τώρα αφού εσένα σου αρέσει προσπάθησε να το βάλεις να ακούγεται πιο χαμηλά και να έχεις μια μελωδία από πάνω να το καλύπτει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Μετα απο παρα παρα πολυ καιρο ξεθαψα αυτο το κομματακι και ειπα να το δουλεψω λιγο ακομα...απεχει πολυ απο το να θεωρηθει τελειωμενο...

 

Οποιαδηποτε κριτικη καλοδεχουμενη!!!

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα είμαι σκληρός.

Δεν κατάφερα να βρω μια μελωδική γραμμή, καθώς και κάποια δομή έστω τύπου κουπλέ -ρεφρέν.

Ενορχηστρωτικά είναι μονότονο καθώς παίζει μόνιμα στο ίδιο ηχητικό φάσμα (βλέπε κιθάρα). Δεν υπάρχει κάποιο accent και οι κιθάρες δεν συμπληρώνουν η μια την άλλη αλλά μπερδεύονται μεταξύ τους.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λένε οι φωνές (ίσως τις έβαλες για εφέ μόνο) ή αν τις έγραψες εσύ ο ίδιος αλλά έχουν τόσο delay που δεν καθαρίζει συλλαβή.

Ο ήχος γενικά και της κιθάρας δεν είναι κακός και δεν ήταν αυτός που ξεχώρισε αρνητικά.

Θα σου έλεγα καταλήγοντας να πάψεις να ασχολείσαι με παλιές ιδέες, προσθέτοντας ή αφαιρώντας και να κινηθείς σε πιο συμβατικά θέματα. Αν δεν μπορείς να προσθέσεις άλλα όργανα προσωπικά, βρες συμπαίκτες.

Μιλάω ίσως σκληρά αλλά το κάνω για να βοηθήσω.

Περιμένω το επόμενο.

Καλή συνέχεια.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Yameth σ ευχαριστω για το σχολιο!Συμπαιχτες υπαρχουν και παιζουμε αρκετα live απλα παιζουμε μονο διασκευες.Τα υπολοιπα (drums και bass δηλαδη)θα τα δουλεψω με vst as usual για να γινουν ακριβως οπως το εχω σαν εικονα στο μυαλο και σαν ηχο στο αυτι.Γενικα με τις παλιες ιδεες θα συμφωνησω μαζι σου οτι οσο περναει ο καιρος μπαγιατευουν.Αυτη τη θεωρησα ακομα φρέσκια ομως μιας που δεν εχει φτασει ουτε στο 60%.Το βλεπω λιγο θεατρικα το συγκεκριμενο κομματι.Ισως εχει κατι τελικα να δωσει.Τα λογια ειναι παρμενα απο αφηγηση στο βιβλιο του Alighieri-Dante's Inferno και φυσικα ξερω τι λενε. Το modulation μπηκε για να δωσει feeling μαλλον ομως το παρακανα!Σ ευχαριστω για την κριτικη και το χρονο που αφιερωσες!☺

 

Υγ.Τι εννοεις λεγοντας "να ασχοληθεις με πιο συμβατικα θεματα"

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομμάτι πέρα από μια μυστηριώδη ατμόσφαιρα που όντως καταφέρνει να δώσει, έχει ένα βασικό ας πουμε σχήμα που όμως είναι πως να το πω, "από την πόλη έρχομαι".

Καταλαβαίνω ότι ο συνθέτης μπορεί να θέλει να το πηγαίνει όπου γουστάρει, αλλά υπάρχουν κάποιες συμβατικές διαδοχές ακκόρντων. Και ακόμα εκεί που θέλουμε να βάλουμε το αναπάντεχο πρέπει (και υπάρχουν τρόποι) να ξαναγυρίζουμε στη βάση μας. Εδώ φαίνεται ότι αυτό χάνεται.

Τα λόγια μετα βίας κατάλαβα ότι είναι Ιταλικά ή κάτι τέτοιο.

Το break με τις κιθάρες με έδιωξε εντελώς.

Ο ήχος πάντως στα αρπέτζιος είναι καλός. (και σαν χέρι και σαν ηχογράφηση).

Θα έλεγα αν τα κομμάτια είναι κάτω από το 60% δεν θα έπρεπε να παρουσιάζονται.

Πάντως υπάρχει ένα ενδιαφέρον στυλ, αλλά θέλει τελειοποίηση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dimsonic καταλαβαινω τι λες.Ισως βιαστηκα να το ανεβασω μιας που σιγουρα δεν ειναι πανω απο το 60%.(μελωδια στο ρεφραιν...τυμπανα...μπασο...)Σ ευχαριστω για την κριτικη και το χρονο που αφιερωσες!☺

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμισε σε καποια σημεια ενα συγκροτημα που παροτι παντα ακουγα hard rock ,δεν ειναι του γουστου μου,ομως αναγνωριζω την αξια τους και την 'σχολη ' τους  ,συγκεκριμενα μου εφερε στο μυαλο metallica και κατι απο 'fade to black' δεν εννοω φυσικα οτι αντεγραψες κατι , μου φανηκε σαν να εχεις επιρροες απο αυτους σε υφος -ηχο - χρωμα .  Πιθανων αν ακουσω και αλλα κομματια σου να διαψευστω και τα υπολοιπα να ειναι εντελως αλλου  . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου