Προς το περιεχόμενο

DIY PRS 24 - style


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος!

Πρόσφατα είδα ενα φίλο που είχε τοποθετήσει παράλληλα με τη ταστιέρα ενα ξύλο-οδηγό για να μην λοξοδρομεί το μπλόκ  8)

 

Πολύ καλή ιδέα, εγώ βάζω ένα τζιγκάκι που είχα φτιάξει με προτροπή του μεσσάλιου. Ξέχασα να διευκρινίσω παραπάνω ότι στην αρχή μαρκάρουμε την ταστιέρα με μολύβι και μετά παίρνω τα χοντρά με 60άρι γυαλλόχαρτο και ξύλινο μπλοκ και μετά βάζω το αλουμινένιο το 18άιντσο!

 

Πάντως η συμβουλή πολύ καλή με το παράλληλο ξύλο μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορη και θα τη δοκιμάσω σήμερις κιόλας  ;D ;D ;D  γιατί από αύριο... σκούρα τα πράματα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ετσι το εχω κανει αλλα θελει παλι προσοχη λογο κουρμπας να μην πηγαινει μονοπατα. Δεν ξερω αν με πιανεις

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντεξα και πολύ... μήνες το τριγύριζα... πήγα και το χτύπησα... το εργαστήρι έχει το πρώτο του  (και δε χωράει και τίποτα άλλο) , σταθερό εργαλείο....

 

DSC00618_zpsa9ca1cdd.jpg

 

550W

Απόσταση κώνου - κολώνας 165mm-ό,τι πρέπει για σώματα string through body!

 

Oπότε με forstner bits οι κουφωτές θα γίνονται απείρως γρηγορότερα... μου έκανε εντύπωση πόσο αθόρυβο είναι λόγω της τροχαλίας και κόβει τo ξύλο σαν να 'ναι βούτυρο (προς το παρόν)...

 

Το Leroy Merlin το είχε 27 ευρώ φτηνότερα από τα interneτικά sites!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC00619_zps65f075ed.jpg

 

DSC00621_zps1cfd407e.jpg

 

Η προτροπή του Νάσου με βόλεψε τρελά , ένα κομματάκι έμεινε και τελειώνει και το ράντιους...

 

Εν τω μεταξύ, ας ανοίξουμε και καμιά τρύπα με το δράπανο....    ;D ;D ;D ;D ;D

Μ' έχει ενθουσιάσει η ευκολία που "πετάει" το ξύλο!

 

DSC00620_zps537002c4.jpg

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα έχεις βάλει το σφηκτήρα σα χερούλι για να κρατάς το μπλόκ, αυτό που  είδα είχε απλά ενα μικρό πηχάκι χαμηλού προφίλ αντί το τεράστιο ξύλο  και μπορούσες άνετα να κρατάς το μπλόκ χωρίς να σε εμποδίζει το ξύλο-οδηγός :D

 

Καλορίζικο το κολωνάτο και μόνο το γεγονός οτι θα κάνεις διαμπερείς τρύπες για τις χορδές των tele λέει πολλά :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο πηγε το "μαλι" για το δραπανο ? και αμα θες δωσε λιγες πληροφοριες.watt,βαρος κ.τ.λ.  ;)

 

Οντως ειναι χρησημο εργαλειο το κολωνατο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα έχεις βάλει το σφηκτήρα σα χερούλι για να κρατάς το μπλόκ, αυτό που  είδα είχε απλά ενα μικρό πηχάκι χαμηλού προφίλ αντί το τεράστιο ξύλο  και μπορούσες άνετα να κρατάς το μπλόκ χωρίς να σε εμποδίζει το ξύλο-οδηγός :D

 

Καλορίζικο το κολωνάτο και μόνο το γεγονός οτι θα κάνεις διαμπερείς τρύπες για τις χορδές των tele λέει πολλά :D

 

Ποντιακός τρόπος , ε?  ;D ;D ;D ;D

 

Θα δοκιμάσω και το χαμηλό πηχάκι, φαίνεται απλή και γρήγορη λύση, πράγμα που προτιμάς όταν αποκτάς λίγη εμπειρία. Αν και το τζιγκ με τα συρτάρια (σιδηρόδρομους) που είχα φτιάξει κανόνιζε και το ύψος (πλάνιζε δηλ. κιόλας.)

 

Πάντως προσωπικά με βολεύει πρώτα το μικρό radius block με τραχύ γυαλλόχαρτο και μετά το 18άρι με πιο μικρής κόκκωσης γυαλλόχαρτο.

 

Ο Vagabond (Χρήστος Παπαποστόλου) είχε κάνει έναν οδηγό με radiused πατούρες και έβαζε πάνω εκεί το ρούτερ και το ράντιους έπαιρνε πέντε λεπτά για να γίνει. Μετά λίγο γυαλλόχαρτο κι όλα οκ...  Κάποια στιγμή πρέπει να ξεβαρεθώ και να το κάνω... Αν και σαν το χέρι δεν έχει.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο πηγε το "μαλι" για το δραπανο ? και αμα θες δωσε λιγες πληροφοριες.watt,βαρος κ.τ.λ.  ;)

 

Οντως ειναι χρησημο εργαλειο το κολωνατο

 

Χρησιμότατο!! Κάνεις και το hollowing πολύ πιο γρήγορα χωρίς να ταλαιπωρείς το ρούτερ σου και να γεμίζεις σκόνη όλο το υπόγειο.

 

για σπεξ δες παρακάτω

 

http://www.toolplanet.gr/prod/425/2995/FABEL%20DF%2020%20-%20%CE%94%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%20%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%BF%20%CE%A0%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85%20%28230V%29?ref=bestprice.gr

 

εγώ το πήρα 27 ευρά φτηνότερα, όλως περιέργως, από μεγάλο κατάστημα.

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν πάρω και το παρακάτω attachment θα λύσω πολλά προβλήματά μου στο εργαστήρι...

 

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-DRILL-PRESS-SAFETY-WOOD-PLANER-REPLACEMENT-TO-WAGNER-SAFE-T-PLANER-1-2-SHANK-/110985453431?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d73f9f77

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αυτο το μαραφετι λυνεις ενα επισης σοβαρο προβλημα...

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Fretting/Fret_Press_Caul.html

 

με μια κινηση , σταθερη χωρις σφυρακι..  :P

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου