Προς το περιεχόμενο

DIY PRS 24 - style


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς όπως τα λέει ο chris !

 

Απλά βάζεις και ταινία διπλής όψεως γιατί αν μπει μπογια στα κομμένα τάστα ... βαριέσαι να τα καθαρίζεις μετά....

 

τώρα που είχα λίγο χρόνο (αλλά πολύ λίγο όμως  :( ) βρήκα κάτι σκαρπέλα ξυλουργικής και βοηθούν το carving

 

DSC00601_zpsb2bb61f3.jpg

 

Bέβαια όσο είχα χρόνο πάνω με τη μπέμπα τα πέρασα και ένα μολυβάκι να μαρκάρω τη θέση τους.... (Λίγη διπλοταινία να μην κουνιέται το inlay και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ξυμένο μολύβι)

 

DSC00602_zpsa27fb959.jpg

 

Mπορεί να βαρεθώ να κάνω το κόλπο με το σπρέυ....   ::)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μην κάνεις αυτό με το σπρέι έτσι όπως περιγράφηκε νωρίτερα.

Καλύτερα μολυβάκι.

 

 

ΑΛΛΑ στην περίπτωση που θες το σπρέι πρέπει να το ρίξεις από απόσταση και αχνιστά ίσα ίσα να φανεί ένα περίγραμμα     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου ωραία τα πουλάκια και με τον έβενο δεν θάχεις πρόβλημα ειναι το πιο εύκολο ξύλο στο να μασκάρεις τυχόν κενα  στη ταστιέρα λόγω του μαύρου χρώματος.

Απ ότι καταλαβαίνω λίγο οι εφημερίες λίγο η κόρη  δεν θάχει πολυ οφθαλμόλουτρο ???

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου ωραία τα πουλάκια και με τον έβενο δεν θάχεις πρόβλημα ειναι το πιο εύκολο ξύλο στο να μασκάρεις τυχόν κενα  στη ταστιέρα λόγω του μαύρου χρώματος.

Απ ότι καταλαβαίνω λίγο οι εφημερίες λίγο η κόρη  δεν θάχει πολυ οφθαλμόλουτρο ???

 

Ακριβώς!!! Λίγη super glue και σκόνη εβένου και είσαι βασιλιάς !! ;)

Πού να ήταν κανένα maple .... τρόμος!

 

Έχω άδεια τώρα αλλά από βδομάδα θα με πάει μία μία για έναν μήνα οπότε... μάλλον θα επικεντρωθώ στο μωρό! (και ό,τι προλάβω από το εργαστήρι)

 

Στο σαραντάλεπτο που είχα κατέβηκα κάτω και έστησα τα ντρεμέλια.

Όπως λες και συ δεν έδωσα τρελή σημασία στο να κοπούν 100% ακριβώς γιατί εδώ τυχόν μικροκενά θα γεμίσουν έυκολα. Κάτι μου λέει όμως ότι θα ταιριάξει ωραία και μου ανοίγει την όρεξη και για άλλα πρότζεκτς....

 

DSC00604_zps7a65e5a9.jpg

 

DSC00605_zps984437d9.jpg

 

DSC00606_zpsc1821b79.jpg

 

Ανοίγω πρώτα με το φαρφύ τρυπανάκι που παίρνει πράμα γρήγορα και μετά πάω στο λεπτό για πιο μεγάλη λεπτομέρεια... αλλά τέλος χρόνου... αύριο πάλι ,δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά αλλά είναι έτοιμα για αύριο....

DSC00607_zps34eadf88.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβονται ωραία αν και θέλεις φακό macro για τόσο κοντά ;D

Είδα τα special γυαλιά για κοντά και θυμήθηκα τα δικά μου πρεσβειωπείας plus  που χρησιμοποιώ γι αυτή τη λεπτοδουλειά ??? ???

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργυρη πολυ ωραια προχωραει ρε man, τα πουλακια ειναι πραγματικα τα πιο ελκυστικα inlays απο ολα τα signatures των διαφορων εταιρειων. Χαρα στην υπομονη σου που καταφερνεις με νεογεννητο να διατηρεις την ψυχραιμια σου για τοσο λεπτες δουλειες  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη γίνεται πολύ ωραίο, ανυπομονώ να το δω τελειωμένο.

Εγω να δεις  :D :D :D

 

Παντως επισης ενα απο τα πιο δυσκολα και συναμα χρονοβορα κομματια στην κατασκευη του οργανου ειναι τα inlays.Βλεποντας ποσο ευκολα το κανει ο Αργυρης ειναι να χαιρεται κανεις για το ποσο καλος μαστορας ειναι  ;)

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να δεις   :D :D :D

 

Παντως επισης ενα απο τα πιο δυσκολα και συναμα χρονοβορα κομματια στην κατασκευη του οργανου ειναι τα inlays.Βλεποντας ποσο ευκολα το κανει ο Αργυρης ειναι να χαιρεται κανεις για το ποσο καλος μαστορας ειναι  ;)

 

 

 

Κάστορας!!!

 

Και στην αλλαγή της πάνας ...μάστορας!    ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου