Προς το περιεχόμενο

DIY PRS 24 - style


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα Ray thanks man!

 

Τελευταία φορά που είχα πάρει είχε βγει με μεταφορικά και τελωνείο πάνω από 150 ευρώ... και ήταν one piece 4A curly και το βάλαμε με τον Vagabond στη Les Paul μου...

Έχω ένα top 5Α αλλά είναι σε πάχος 9-10 χιλισοτά οπότε δεν παίρνει και πολύ καρβάρισμα είναι ΕΝTΥΠΩΣΙΑΚΟ και αναρρωτιέμαι τι να το κάνω , σκέφτομαι tele thinline με double f-holes ή θα αυτοσχεδιάσω μάλλον σε μια Esperanza II δικό μου σχέδιο κάτι μεταξύ 335 και Gretsch G6131MY...

Βάλε καμιά photo να ζαχαρώσουμε για... :D

(Το δεύτερο βρεγμένο... ;) )

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσο δε μου βγάζει αποτέλεσμα αυτό το λινκ .....    :( :( :( :(

 

φαντάζομαι είναι σαν αυτά που έβαλε ο Φάνης...

 

Ξαναπείτε μου πότε είναι η έκθεση γιατί ξεχνάω! (ντροπήήή)  :(

 

Ακριβώς τα ίδια.

Η έκθεση ειναι Κυριακή 16 Ιουνίου θα κατέβεις?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τα ίδια.

Η έκθεση ειναι Κυριακή 16 Ιουνίου θα κατέβεις?

 

Έλα ντε... εφημερεύω 15... αλλά θα 'μαστε κοντά σε γεννητούρια τότε και λέω να μην απομακρύνομαι....

Πού θα πάει!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε... εφημερεύω 15... αλλά θα 'μαστε κοντά σε γεννητούρια τότε και λέω να μην απομακρύνομαι....

Πού θα πάει!

Γι'αυτο σου ειπα πιο πανω αν θα ειναι ετοιμη.....Για να την πηγαινα στην εκθεση  ;)

 

Αλλα........Εφοσον ερχεται καινουργιο προσωπο στην οικογενεια χαλαλι ολα  :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας είπα να σημαδέψω για τα ferrules έχουμε πάρει στενά τοπ και κανονικά bottom ferrules

 

DSC00543_zpsc18099c0.jpg

 

DSC00544_zps2376a9ad.jpg

 

Όσο για τα scrapers πραγματικά ευχαριστώ για τις συμβουλές Νάσο και Φάνη! Παρήγγειλα gooseneck που έκανε όντως πέντε ευρώ, επίσης ανακάλυψα ότι με επιτυχία μπορείς να φτιάξεις cabinet scrapers από σπάτουλες χρησιμοποιώντας ως burnisher κάποιο μεγάλο καλό κατσαβίδι - αφού λιμάρεις πρώτα! Δεν πίστευα το micro planning που κάνουν! Πραγματικά χρήσιμο για να ξεβάφεις να αφαιρείς κόλλες και σε ένα σωρό άλλες εφαρμογές!!

 

Σας ευχαριστώ παίδες , κάνατε τις κατασκευές μου πιο εύκολες!

 

DSC00546_zps2f43491c.jpg

 

Τέλος με φινίρισμα με τα micromesh το σκαρπέλο (και η λεπίδα της πλάνης) γλιστράει πολύ καλύτερα και κόβει σαν ξυράφι!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρύπες για τα μπροστινά ferrules έγιναν όπως και οι πίσω και είναι countersunk.

Χρειάζομαι ένα κολωνάτο δράπανο , θέλω κάποια στιγμή να πάρω αλλά πού να χωρέσει...

Για το σώμα έμειναν τα εξής

 

1. Belly contour

2. Ολοκλήρωση carve top

3. Drilling για τη γείωση

 

 

και πάμε για μανίκι ταστιέρα κλπ...

 

DSC00552_zps81bc10b3.jpg

 

DSC00553_zps597b0bd6.jpg

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο που δουλευεις σε περιορισμενο και μαλιστα κοινοχρηστο χωρο RESPECT!

Αναμενω με ανυπομονησια το υπολοιπο carving, η διαδικασια ειναι ονειρο και ειμαι σιγουρος οτι θα παραδωσεις σεμιναριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει να φαίνεται η καλή δουλεια :D

Μπράβο!

Γύρω γύρω θα βάλεις binding ή πας για fake?

 

Απ' τη στιγμή που ξαναθυμήθηκα το τρόχισμα τολμώ να πω ότι ευκόλυναν αρκετά τα πράγματα σε σχέση με πριν!!  ;D ;D ;D ;D

Πάμε για faux binding , τώρα θα ήταν δύσκολο να το σκάψω έτσι κι αλλιώς με τα εργαλεία που έχω, (δεν έχω κατάλληλο jig ενώ όταν ήταν φλατ το καπάκι μπορούσα να προ-ρουτάρω.

 

Και μονο που δουλευεις σε περιορισμενο και μαλιστα κοινοχρηστο χωρο RESPECT!

Αναμενω με ανυπομονησια το υπολοιπο carving, η διαδικασια ειναι ονειρο και ειμαι σιγουρος οτι θα παραδωσεις σεμιναριο!

 

Είναι λίγο στριμόκωλα όντως και με την ανοχή των συγκατοίκων...

Έφτασαν σήμερα τα ξυστράκια/πλανάκια από τη Βουλγαρία , πιστεύω ότι θα κάνουν το υπόλοιπο carving αρκετά ευκολώτερον...  ;D  Αν όχι... σκαρπέλο πλάνη και γυαλλόχαρτο και ΥΠΟΜΟΝΗ!  :o :o

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνοντας σπίτι βρήκα ...αυτά

DSC00555_zps7ef67f58.jpg

 

Το scraper δουλεύει απίστευτα! (Είχε από μόνο του burr στην άκρη και πάει καρφί!)

 

Eπίσης τα ξυστροπλανάκια αν και μοιάζουν για εργαλεία των στρουμφ κόβουν σα ξυράφια και φτάνουν στα δύσκολα σημεία! Θα γίνει (ελπίζω) τρελό κουρμπάρισμα!!

 

DSC00556_zps6ba047cc.jpg

 

DSC00557_zpse731cb88.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου