Προς το περιεχόμενο

DIY PRS 24 - style


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θέλεις χρόνο?

Κάτσε να σκάσει μύτη η νέα γενιά και ούτε να ποστάρεις δε θα προλαβαίνεις ;D

 

Ωραία γίνεται!

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό είναι σημαδάκι από σφιγκτήρι αλλά θα διορθωθεί μέχρι το τέλος στο στάδιο του γυαλλοχαρτίσματος πριν το βάψιμο....

 

 

Nάσο thanks man!!

 

Πολύ ωραία κατασκευή, είμαι σίγουρος πως θα είναι κούκλα όταν τελειώσεις μαζί της.

Στο σημείο που η ίνες του ξύλου έχουν συμπιεστεί από το νταβιδι, μπορείς να το νοτίσεις με λίγο νερό, να το αφήσεις πέντε λεπτά.

Έπειτα βάλε από πάνω ένα ελαφρώς βρεγμένο πανί και σιδέρωσε το σώμα σε αυτό το σημείο με ένα σίδερο ατμού, με τον ατμό στο maximum.

Μην το φοβηθείς.

Κάντο σε ένα παλιό ξύλο και θα δεις ότι δουλεύει.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία κατασκευή, είμαι σίγουρος πως θα είναι κούκλα όταν τελειώσεις μαζί της.

Στο σημείο που η ίνες του ξύλου έχουν συμπιεστεί από το νταβιδι, μπορείς να το νοτίσεις με λίγο νερό, να το αφήσεις πέντε λεπτά.

Έπειτα βάλε από πάνω ένα ελαφρώς βρεγμένο πανί και σιδέρωσε το σώμα σε αυτό το σημείο με ένα σίδερο ατμού, με τον ατμό στο maximum.

Μην το φοβηθείς.

Κάντο σε ένα παλιό ξύλο και θα δεις ότι δουλεύει.

 

 

Γνωστό και μη εξαιρετέο κόλπο αυτό και όπως λέει και ο Ron Kirn 'make sure you DON'T use your wife's iron!!'  -και για καλό λόγο. Οπότε πήρα από τη μάνα μου ένα που είχε για πέταμα σχεδόν , το έβαλα στο εργαστήρι κι είμαι κομπλέ - δε δούλευε το ντεπόζιτο νερου για τον ατμό αλλά δε χρειάζεται για μαστορεματα....

όντως πιάνει πάντως το κόλπο όποτε το έχω δοκιμάσει.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ρωτησω εαν αναλαμβανεις να κατασκευασεις αλλες διοτι  ενδιαφερομαι για τετοια κιθαρα.στειλε μου pm.ειμαι ασχετος απο κατασκευες κιθαρας και αναζητω καποιον που θα μπορουσε να κατασκευασει καποια prs 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό και μη εξαιρετέο κόλπο αυτό και όπως λέει και ο Ron Kirn 'make sure you DON'T use your wife's iron!!'  -και για καλό λόγο. Οπότε πήρα από τη μάνα μου ένα που είχε για πέταμα σχεδόν , το έβαλα στο εργαστήρι κι είμαι κομπλέ - δε δούλευε το ντεπόζιτο νερου για τον ατμό αλλά δε χρειάζεται για μαστορεματα....

όντως πιάνει πάντως το κόλπο όποτε το έχω δοκιμάσει.

 

Θεός ο Mr Kirn.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχάμε με αργούς ρυθμούς... πλανίζουμε την ταστιέρα του εβέβου στα 6 χιλιοστά

 

τρώμε πρώτα τα χοντρά με την ηλεκτρική πλάνη

 

DSC00592_zps8c7430fb.jpg

 

και μετά jig -αρουμε με το ρούτερ έχοντας τρίψει και αλφαδιάσει ώστε να είναι όλα επίπεδα

 

DSC00593_zpsc42ad92c.jpg

 

επόμενα βήματα

α. να κόψουμε για τα τάστα

β. να ρουτάρουμε το σχήμα της σύμφωνα με το outline του μανικιού

γ. να δρεμελίσουμε τα αυλάκια για τα πουλάκια (inlays)

δ. να κολλήσουμε τα inlays

ε. να δοθεί radius

 

κλπ κλπ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία πάει η κιθάρα μπράβο.  :) :) ;D

 

Τα scrapers και τα πλανάκια από που τα τσίμπησες?

 

 

 

Να 'σαι καλά παίκτη, από το ebay της Αγγλίας τα τσίμπησα, αν θες διευθύνσεις στείλε μου πμ να τα ψάξω να στα στείλω.

Πάντως τα scrapers μου άνοιξαν τα μάτια , βρίσκω όλο και περισσότερες χρήσεις , είναι πάμφθηνα ,κάνουν τη δουλειά του γυαλλόχαρτου πιο καθαρά και αφήνουν τέλειο φινίρισμα. Ειδικά στα πλαϊνά της κιθάρας έχουν δώσει τρελή λύση, δε χρειάζεται πια τρίψιμο και φτάνουν και σε δύσκολα σημεία. Άσε που καρβάρεις και καλύτερα.

Μόλις μάθεις να κάνεις burnishing μετά είναι εύκολα στη χρήση.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε να κόψουμε τάστα

 

DSC00594_zps89d96bb2.jpg

 

δύσκολος ο έβενος , με έκανε πολλές φορές να βρίσω γιατι κολλάει και είναι και σκληρός

 

αλλά στο τέλος....

 

DSC00595_zps989c4766.jpg

 

έκοψα με τη σέγα τα γύρω γύρω αφού μάρκαρα το μέσον

 

και έβαψα και το back plate μιας και ο Χρηστάρας δε θέλει φωσφορούχο πορτοκαλί (και για ορθούς λόγους)

 

DSC00596_zpsd2ecd259.jpg

 

Πού 'ν' τα τα πουλάκια μου? Νά 'τα τα πουλάκια μου!! (Από το ebay.co.uk τα πουλούσε ένας τύπος αλλά δεν είναι 100% ίδια με της PRS φαντάζομαι δε μας πειράζει μιας και η κιθάρα θα αναγράφει ''Άννα'' στο headstock και έχει tune-o-matic και string through body...)

 

DSC00597_zpsdd20d424.jpg

 

DSC00598_zps9c9bc827.jpg

 

DSC00599_zpsff0dbbf6.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου