Προς το περιεχόμενο

...Ana Popovic?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταματήστε να σας τρέχουν τα σάλια! Αμαν πια με την Ana καθε λίγο...   :D

Το απόλυτο wet dream του μουσικού. ;D

Ξέρω, ξέρω... για την κιθάρα την αναφέρετε.

 

Πρόεδρε με προσβάλεις...    :-[

 

Το post μου δεν είχε καμία σεξιστική διάθεση.

 

Ισα ισα που διαφωνώ με το "πούλημα" της κορμάρας σε συνδυασμό με το όλο κιθαριστικό πακέτο.

 

Σίγουρα δεν θα' θελα να βγαίνει άπλυτη με βρώμικα ρούχα, αλλά και το πολύ φιατσίδι θεωρώ οτι υποβαθμίζει/αδικεί την κιθαριστική ικανότητα.

Απο φωνητικά δεν μου είπε και κάτι, όμως το σολάκι στο βίντεο που σήκωσα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι εξαιρετική αλλά προσωπικά προτιμώ μιαν άλλη επίσης μη Αμερικάνα (την οποία έχω ξανα-αναφέρει):

 

 

 

 

Άσε που παίζει και με telecaster  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μessalion,

φανταζομαι οτι εχεις ακουσει πολλες φορες τη λεξη Leslie. Ε, αυτο ειναι. 8) Το διασημο Leslie Speaker (rotary speaker), o καλυτερος φιλος ενος Hammond Organ. Hammond χωρις Leslie ειναι σαν να λεμε ψαροσουπα χωρις ψαρι. :P

Υπαρχει σαν εφφε σε απειρα εφφε racks και για κιθαριστες, αν και χρησιμοποιειται εδω και δεκαετιες (απο το 1941) κυριως απο τους Hammond players σε ολα τα μουσικα ειδη.

 

Ακου για παραδειγμα λιγο Deep Purple, ο κυριος Jon Lord ειχε παντα δυο "πειραγμενα" Leslie συνδεδεμενα στο Hammond C3 του, και ο ηχος μπορει να περιγραφει σαν pure Hell! :-*

Αν και εξαιρετικα απλο σαν ιδεα και κατασκευη, ειναι παρα πολυ δυσκολο να αναπαραχθει το εφφε αυτο πειστικα με ηλεκτρονικο τροπο απο καποια μοναδα εφφε, παρολο που υπαρχουν απειρα Leslie emulations.

 

Απ'την αλλη οι μοναδες εφφε ειναι μια καποια λυση γιατι ενα Leslie speaker δεν ειναι και το φθηνoτερο ή ελαφρυτερο πραγμα που μπορει να αγορασει και μεταφερει καποιος μουσικος, το Leslie 3300P για παραδειγμα κοστιζει αυτη τη στιγμη 3200€ και ζυγιζει 56 κιλα (και να σκεφτεις οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι κατασκευασμενο και ιδανικο για lives λογω του "μικρου" του βαρους... ;D) και το Leslie 122XB κοστιζει 4000€ και ζυγιζει 68 κιλα.

 

Στο βιντεο της Popovic ο πληκτρας παιζει με ενα Hammond clone (Nord Electro) συνδεδεμενo σε ενα Leslie speaker, ο "ανεμιστηρας" που βλεπεις ειναι οι δυο περιστρεφομενες κορνες (treble speakers) οι οποιες περιστρεφονται με ελεγχομενη ταχυτητα απο το Hammond, οπως και το spinning rotor του woofer στο κατω μερος του Leslie. Απο τις δυο περιστρεφομενες κορνες μονο η μια παραγει ηχο, η δευτερη ειναι "dummy" και ειναι εκει σαν αντιβαρο. 

Το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι η παραγωγη του Doppler εφφε.

 

Παρακατω μερικα βιντεο για να παρεις μια ιδεα πως λειτουργει ενα Leslie και πως επηρεαζει τον ηχο ενος Hammond.

 

 

Ακου την εισαγωγη του Lazy και πως ακουγεται ο ηχος του Hammond C3 μεσα απο δυο Leslie speakers, ειναι τα ασπρα "κουτια" ακριβως πισω του. Προσεξε το αριστερο του χερι που ελεγχει την ταχυτητα του Leslie με διακοπτη στο αριστερο μερος του Hammnond .

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια μη βαρατε..... :D Ειπαμε το παει καλα το γραμμα η κοπελα και την εχω ξαναδει σε πολλα βιντεο αλλα οντως το leslie σαν πεταλι και εφφε το ειχα ακουσει.Το "πρωτοτυπο"/original δεν το ειχα ξαναδει.....Και φυσικα επειδη δεν ειμαι πληκτρας ποτε δεν ειχα μπει στο τρυπακι να "ψαξω" πως βγαζει τον ηχο του ο Lord ή οποιος αλλος καλλιτεχνης μπορει να το χρησημοποιει.Ευχαριστω για τις απαντησεις  ;)

 

 

Το post μου δεν είχε καμία σεξιστική διάθεση.

 

Ισα ισα που διαφωνώ με το "πούλημα" της κορμάρας σε συνδυασμό με το όλο κιθαριστικό πακέτο.

Ειναι αναγκη να το ξαναποσταρω ? Γιατι μαλλον η ιδια διαφωνει μαζι σου  ;D

PHP4E499E75970DF.jpg

1714885.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναγκη να το ξαναποσταρω ? Γιατι μαλλον η ιδια διαφωνει μαζι σου  ;D

 

Το πιθανότερο είναι και εκείνη να διαφωνεί με το ''πούλημα'' .... το χρήμα και οι απαιτήσεις των παραγωγών είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα όμως  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με τέτοια εμφάνιση αποκλείεται να παίζει καλά, να μη σου πω ότι θα έπρεπε να απαγορεύεται κι όλας. Να πάει να χοντρύνει καμιά 30αριά κιλά (τουλάχιστον), ορθοδοντικός να στραβώσει τα δόντια της (οπωσδήποτε κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά) και να κάνει πλαστική για κυτταρίτιδα στα μπούτια. Εννοείται ότι αν συλληφθεί να γυμνάζεται της σπάνε τη στρατ.

 

Μετά μπορεί και να είναι έτοιμη για μπλουζ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα επειδη δεν ειμαι πληκτρας ποτε δεν ειχα μπει στο τρυπακι να "ψαξω" πως βγαζει τον ηχο του ο Lord ή οποιος αλλος καλλιτεχνης μπορει να το χρησημοποιει.

Ναι αλλα και σαν κιθαριστας θα επρεπε να το ξερεις. Ο φιλος μας ο Gilmour εχει χρησιμοποιησει Leslie κατα κορον σε αλμπουμς και lives, οπως το Leslie 147 απο το 1969 ως το 1972, το Leslie 760 στο Shine On You Crazy Diamond και το Leslie 900 στο Dark Side of the Moon. Εκτος απο την κιθαρα μαλιστα περναγε κι ενα μικροφωνο στο Leslie για τη φωνη του. 8)

 

davidsgear_leslie_DSOTM03.png

Gilmour with Leslie 900

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και σαν κιθαριστας θα επρεπε να το ξερεις. Ο φιλος μας ο Gilmour εχει χρησιμοποιησει Leslie κατα κορον σε αλμπουμς και lives, οπως το Leslie 147 απο το 1969 ως το 1972, το Leslie 760 στο Shine On You Crazy Diamond και το Leslie 900 στο Dark Side of the Moon. Εκτος απο την κιθαρα μαλιστα περναγε κι ενα μικροφωνο στο Leslie για τη φωνη του. 8)

Με ξεφτιλησες.......παω να κρυφτω στο σπιτακι του σκυλου.οποιος με θελει να χτυπησει το κουδουνι  ;D ;D :P :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 'δω φαίνεται η γόβα, δεν με πειράζει όμως. ;)

 

Αξεπεραστο τελικα αυτο το sunburst στις στρατ! ;D ;D

Περα απ την πλακα παιζει καλα η κοπελα και ειναι πολλα χρονια στην πιατσα.

Κιθαριστικα-και μονο ;D-απ'τις προαναφερθεισες προτιμω την παρακατω(ο καθενας θα μου πεις καποια προτιμα):

 

Δυστυχως η Popovic κερδιζει με διαφορα στηθους(στο νημα ντε)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου