Προς το περιεχόμενο

Γιατί εγκαταλείφθηκε το Birch?


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαίνει να έχω birch σετ από το 1998. Γενικά μιλώντας, το συγκεκριμένο ξύλο έχει πιο οξύ και "ατακαριστό" ήχο, μιας και σου δίνει περισσότερες ψηλές συχνότητες από τα άλλα. Αυτός είναι ο λόγος που τα studio sets παλιότερα ήταν κυρίως birch - λίγο πιο "καθαρός" και "μαζεμένος" ήχος. Το maple από την άλλη σου δίνει περισσότερες χαμηλομεσαίες συχνότητες, γι' αυτό και λένε ότι είναι πιο "ζεστό".

 

Κατά βάση, δεν έχει εγκαταληφθεί τίποτα, αυτό που έχει αλλάξει είναι οι τρόποι ηχογράφησης και οι απαιτήσεις μιας σύγχρονης παραγωγής - στην εποχή μας, υπάρχει η τάση για "μεγάλες" παραγωγές, με πολύ "χώρο" και πολλά χαμηλά (π.χ. Nickelback, Papa Roach κλπ), επομένως το maple υπερτερεί σαν προσέγγιση. Υπάρχει επίσης και μιά παράμετρος ακόμα: το birch είναι αρκετά φτηνότερο σαν ξύλο, κάτι που έχει οδηγήσει πολύ κόσμο στην εντύπωση πως δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας με το maple (μεγάλο λάθος). Νομίζω πως απλά θα κάνει ένα κύκλο, όπως όλα τα προϊόντα, και θα επανέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και ας ρωτησει και ο νεοπας της παρεας καποια πραγματα...

 

Εγω σαν νεος στα ντραμς πηρα μια maxtone να μαθω και να εχω μια ιδεα της φθηνιας, τωρα ετοιμαζωμαι σιγα σιγα, μιας και ανακαλυψα οτι μου αρεσουν τα ντραμς(πριν επαιζα κιθαρα), να παρω κατι καλο σε μια κλιμακα των 700-800 ευρω...αλλα δεν ξερω την διαφορα maple-birch-mahagoni κτλπ...

 

Τι θα προτηνατε απο θεμα ηχου, αντοχης στο χρονο, value for money, για rock/blues/punk...

 

Μην πιασουμε μαρκες, διαστασης κτλπ, αλλα μονο για το ειδος του ξηλου για να ειμαστε και μεσα στο θεμα του φιλου....

 

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα προτηνατε απο θεμα ηχου, αντοχης στο χρονο, value for money, για rock/blues/punk...

 

αυτα δεν εχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με το...ξυλο των τυμπανων.

 

ολα αν ειναι καλοφτιαγμενα θα εχουν αντοχη στο χρονο,οσον αφορα το ειδος της μουσικης μια και εβαλες σχεδον ΟΛΑ τα ειδη που υπαρχουν και παλι δεν εχει καμμια σχεση... ;D

 

παιξε μερικα σετ και παρε αυτο που σου αρεσει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk διαβαζωντας το θεμα μου ηρθαν μερικες ερωτησεις πολυ ευστοχες για εναν πολυ απλο λογο, δεν ξερω την διαφορα τον ξυλων προς τον ηχο τους, την αντοχη στο χρονο, τα υπερ και τα κατα τους γενικα...επειδη αυτο το θεμα το διαβαζουν καλως κακως και νεοι που δεν ξερουν πιστευω οτι μια εξηγισει πεος τα σπεκς των ξυλων θα ηταν διαφωτιστηκες στο επακρω και οχι η απαντηση σου δεν με καλυψε, γιατι οκ να ξεποδαργιαστω εγω που ειμαι στην Αθηνα, καποιος ομως στην επαρχεια που θα βρει ενα απ ολα;;επισης και εγω να παω και να τα παιξω/δοκιμασω οταν δεν ξερω πως ξερω οτι μου κανει;;και για τελος πως ξερω να ξεχωριζω;;οτι μου πουν ειναι;;σορυ αλλα ειπα 3 ειδοι μουσικης και δεν ειναι σχεδον ολα, νεος στα ντραμς ειμαι, αλλα δεν γεννηθηκα εχτες, θελω να δωσω καποια χρηματα που να πιασουν τοπο και ο μονος τροπος ειναι να ξερω τη μου γινεται...

 

Και κατι αλλο, αμα δεν παιζει ρολο στο ειδος της μουσικης το ξυλο τοτε η απαντηση στο θεμα που ανοιξε ο φιλος ειναι πολυ απλη!!το mahagoni ειναι ακριβω/δισεβρετο/δυσκολο να δουλευτη, ενω το maple πχ. ειναι πιο ακριβω και οι εταιριες θελουν να υπερ κοστολογησουν τα προοιοντα τους....ακυρονουμε ολα τα προαναφερθεν σχολια περι τεχνικων ηχογραφισεις κτλπ γιατι ειναι ατοπα;;

 

 

Τεσπα τα λεω φιλικα γιατι τα ντραμς ειναι ενα πανακριβο οργανο και δεν ειναι ηλεκτρικο οποτε το ξυλο να παιζει μονο στο βαρος, ολα του τα τεχνικα χαρακτηριστικα παιζουν μεγαλο ρολο στον παραγωμενο ηχο και αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστα ρωτανε οι νεοι(οπως εγω) να μαθουν απ τους παλαιοτερους και δεν αναζητω μια απαντησει σαν την δικια σου....

 

Δεν σου κανω επιθεση απλα αναλυω τα πιο πανω λεγομενα μου, ολα τα λεω τελειως φιλικα γιατι απλα δεν εχω τπτ να χωρισω με κανεναν....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο, αμα δεν παιζει ρολο στο ειδος της μουσικης το ξυλο

 

Μωρε παιζει....απλα ΕΣΥ ειπες οτι θες να παιξεις ΟΛΑ τα ειδη της μουσικης οποτε ..στην τελικη δεν παιζει... ;D

 

ειπες πχ οτι θες να παιξεις ..πανκ και μπλουζ ,στο πρωτο ‘‘ταιριαζει‘‘ περισσοτερο  ενα birch set στο δευτερο ενα mahogany.... :)

 

αλλα και παλι κανεις δεν θα σου απαγορευσει να παιξεις...πανκ με ενα σετ απο mahogany .... ;D

 

ετσι κι αλλοιως αυτο που πρεπει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σε ενδιαφερει ειναι να αναπτυξεις τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΗΧΟ ,κατι που αλλωστε ισχυει για ΟΛΑ τα οργανα,ακουστικα και ηλεκτρικα...για αυτο το τι ‘‘χρησιμοποιουν‘‘ οι ΑΛΛΟΙ πρεπει να το βλεπεις ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ και μονον.,....

 

στα ΑΡΘΡΑ πανω αριστερα θα βρεις ΤΟΝΟΥΣ απο πληροφοριες για τα ....ξυλα και για οτι θες γυρω απο τα ντραμς...για αυτο και υπαρχουν αλλωστε

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=6

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=49

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω διαβαση τα αθρα αλλα εκεινο για τα ξυλα δεν τα πολυκαταλαβα...μαλλον οταν ερθει η ωρα θα παρω τους δρομους να ακουσω οσα πιο πολλα σετ μπορω....

 

Ευχαριστω....!!

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρατήρησα οτι η Mapex βάζει σχεδόν σε όλα τα high end set της walnut με διάφορες παραλλαγές. Ξέρει κανείς ποιές είναι οι ηχητικές ιδιότητες αυτού του ξύλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

walnut= καρυδιά ;D

ξυλο που χρησιμοποιειται για τα μπουζουκια και στους μπαγλαμαδες στην ελλαδα αν και μη προτιμηταιο ξυλο για οργανα, αφου ομως δεν ειχαν πιο φτηνο οι οργανοποιοι χρησιμοποιησαν αυτο το ξυλο.λογω της ελειψης νερων αυτο το ξυλο θεωρειται πολυ μετριο μιας και η μεταφορα του ηχου απο μεσα του γινεται δυσκολα αλλα δεν ξερω αφου δεν ειμαι κατασκευαστης... παντως αναδεικνυει τα πριμα και εχει πολυ πνιχτο ηχο κατα την αποψη μου..

στο κατω κατω ολες οι χωρες ειχαν προσβαση σε αυτο το ξυλο ομως πολυ λιγοι το προτιμησαν.

εν κατακλειδη εγω δεν θα ηθελα το οργανο μου να ειναι φτιαγμενο απο καρυδια αλλα για τη μεταλ πολυ μπορει να το προτιμουσαν μερικοι.

Υ.Γ.  (παιζω μεταλ) ;D

Υ.Γ. 2 εχουν υπαρξει εξαιρετικα οργανα απο καρυδια αλλα πιστευω οτι εγινε λογω μαγκιας του κατασκευαστη

Υ.Γ. 3  αυτο το αποτελεσμα ειναι απο τη μικρη μου εμπειρια δεν παρουσιαζω επιστημονικο δοκιμιο μπορει να εχω και λαθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καρυδια δεν πετσικαρει nosi ειναι πολυ γερο ξυλο και δεν παθαινει και σαρακι ευκολα .

Εδω μιλαμε για το birch βεβαια << το οποιο εξακολουθει να ειναι επικρατεστερο σε θεματα ηχογραφησεων σε Επαγγελματικα στουντιο  για τους λογους που εχουν προαναφερθει >>

Η καρυδια ειναι κατι το οποιο θελω να ακουσω σε στουντιο η σε live σε κλειστο χωρο .Μεχρι τωρα δεν ετυχε κατι τετοιο ...ελπιζω να μου δοθει η ευκαιρια !! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

walnut= καρυδιά ;D

............αφου ομως δεν ειχαν πιο φτηνο οι οργανοποιοι χρησιμοποιησαν αυτο το ξυλο.λογω της ελειψης νερων αυτο το ξυλο θεωρειται πολυ μετριο μιας και η μεταφορα του ηχου απο μεσα του γινεται δυσκολα αλλα δεν ξερω αφου δεν ειμαι κατασκευαστης... παντως αναδεικνυει τα πριμα και εχει πολυ πνιχτο ηχο κατα την αποψη μου..

στο κατω κατω ολες οι χωρες ειχαν προσβαση σε αυτο το ξυλο ομως πολυ λιγοι το προτιμησαν.

 

Για την καρυδιά μιλάς;

Μέτριο, φθηνό ξύλο χωρίς νερά και χωρίς καλή μεταφορά του ήχου;

Είσαι σίγουρος;

Άσε την προσωπική μου άποψη αλλά ρίξε μια ματιά στα δεκάδες άρθρα μερί "Walnut as Tonewood". Δεν μπορεί να κάνουν όλοι λάθος.

Πως παντρεύονται με την ντραμς βέβαια, δεν είμαι σίγουρος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου