Προς το περιεχόμενο

Γιατί εγκαταλείφθηκε το Birch?


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απορία μου γεννήθηκε χαζεύοντας τις διάφορες high end σειρές των γνωστών εταιριών όπου και βλέπω οτι το maple εχει καθιερωθεί σαν standard και απο κει και πέρα όλοι βγάζουν διάφορες παραλλαγές, hybrid shells, εξωτικά ξύλα κτλ χωρίς κανένας να ασχολείται πλέον με το birch. Υπάρχουν πλέον σαν custom επιλογές σε κάποιες εταιρίες (DW, Yamaha). Αντιστοίχως οι περισσότεροι παίκτες χρησιμοποιούν και προμοτάρουν αυτά τα σετ... Απ ότι έχω ακούσει παλαιότερα το birch με τα recording custom ήταν ότι πιο δημοφιλές υπήρχε.

 

Είναι μόδα? Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος γι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν εγκαταλειφθηκε,η YAMAHA ακομα βγαζει την recording custom που ηταν και το κλασσικο birch set...ετσι κι αλλοιως δεν υπηρχαν και τοσοι πολλοι κατασκευαστες που το χρησιμοποιησαν (αν θυμαμαι καλα κυριως οι Ιαπωνικες εταιριες το χρησιμοποιουσαν )

 

Επειδη εχει πριμο και κοφτερο ηχο μαλλον ειναι και λιγο εκτος μοδας τωρα που ολο το rage ειναι τα vintage style "warm" drums οποτε το poplar & το mahogany εχουν κανει την επιστροφη τους

 

Το maple ειναι βεβαια ...κλασσικη αξια αν και κανενα κλασσικο τυμπανο δεν ηταν 100% maple.... ;D

 

Ειναι σαν τα μικρα πιατινια... ;D..πλεον τα βλεπεις ολο και σπανιοτερα,τωρα τα 15αρια και 16αρια hi hat καθως και τα 24ρια ride & 20αρια crash εμφανιζονται ολο και συχνοτερα...ή τις μικρες κασες,πλεον οι 24αρες και 26αρες τεινουν να γινουν το...νορμαλ...

 

Ασε και τους ντραμμερ να παιξουν λιγακι με τα trends...μονο οι κιθαριστες θα παιζουν? ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Yamaha μπορεί να βγάζει το θέμα είναι οτι δεν παίρνει κανείς... Για τα πιατίνια πάντως δίκιο έχεις. Όσο για τις κάσες όμως, τί να την κάνεις την 26άρα αν είναι να τη μουφλάρεις, να την γεμίσεις μπουγάδα και να της βάλεις κ trigger (λέμε τώρα)...

 

Εσύ που είσαι και στις παραγωγές, τί εντύπωση έχεις σχηματίσει σχετικά με τις διαφορές maple - birch στην ηχογράφηση και στο live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν μαφλαρει υπερβολικα μια 26αρα κασα...trust me... ;)

ακου και λιγο Zeppelin ρε αρχηγε.. ;D

 

η και κατι πιο καινουργιο

 

 

τωρα αν παιζεις ..μεταλ  τι να σου πω..τα θελες και τα παθες... ;D

 

Εσύ που είσαι και στις παραγωγές, τί εντύπωση έχεις σχηματίσει σχετικά με τις διαφορές maple - birch στην ηχογράφηση και στο live?

 

αν βαραει καλα ο ντραμμερ και ειναι καλα κουρδισμενες μια χαρα παιζουν... ;D

 

τα καλυτερα τυμπανα που εχω ακουσει παντως στη ζωη μου,για τα δικα μου γουστα παντα,εξακολουθουν και ειναι τα DW Classic

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εγκαταλειφθηκε,η YAMAHA ακομα βγαζει την recording custom που ηταν και το κλασσικο birch set...

 

"And as a note to our Yamaha Drummers, Yamaha is Discontinuing the following lines. The FINAL date for ordering these drums is June 28th, 2013. There will be no exceptions after that."

 

Maple Custom Absolute

 

Birch Custom Absolute

 

Club Custom

 

Oak Custom

 

Recording Custom

 

Sub-Kick

 

All Concept Series Snare Drums

 

All Wedges

 

All Snare Wires

 

http://davidaldridge.wordpress.com/2013/04/02/yamaha-drums-loses-sakae-rhythm-its-legendary-drummaker/

 

 

 

R.I.P YAMAHA. Τουλάχιστον έτσι όπως την ξέραμε.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P YAMAHA. Τουλάχιστον έτσι όπως την ξέραμε.

 

:o :o :o :o :o

 

Εγώ πάντως για Sakae δεν ψήνομαι και ας λένε ότι θέλουν...

 

Κανεις δεν μαφλαρει υπερβολικα μια 26αρα κασα...trust me... ;)

ακου και λιγο Zeppelin ρε αρχηγε.. ;D

 

Ναι αλλά... άμα βάλω 26άρα και 2 τόμς απο πάνω μετά θα χρειάζομαι ασανσέρ. χαχαχαχα

I see your point πάντως..!

Ωραία και τα classics! Vintagίλα βέβαια αλλά πολύ ωραίος ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 2 τόμς απο πάνω

 

Βαλτα στο πλαϊ,σαν και αυτον που παιζει με 28αρα και θα εχεις και σε πιο καλη θεση το ride

 

lx-summer-09-sioux-falls-285.jpg

 

 

αλλα 2 τομ ετσι κι αλλοιως αχρηστα ειναι,ενα και πολυ ειναι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτα στο πλαϊ,σαν και αυτον που παιζει με 28αρα και θα εχεις και σε πιο καλη θεση το ride

 

 

 

αλλα 2 τομ ετσι κι αλλοιως αχρηστα ειναι,ενα και πολυ ειναι.... ;D

 

Και αυτός με ένα παίζει, τις περισσότερες φορές που τον έχω δει...

 

 

Edit: Στο παραπάνω video έχει δύο απ' ότι πρόσεξα μόλις... :-[ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα η δικη μου γνωμη (αν επιτρεπετε ) για τα birch ειναι οτι θα ξαναερθουν καποια στιγμη στην επιφανεια.Ο λογος ειναι το στουντιο οπου βοηθουν πολυ στην ηχογραφηση τους (κοφτος -ατακα - και πιο καθαρος προς πριμο ηχος ) ΟΧΙ ΠΟΛΛΕς ΟΥΡΕΣ και αν ο ντραμμερ εχει και καλο χτυπημα τοτε ειναι ισ=δανικος συνδυασμος.

Προσφατα πουλησα ενα σετ tama grandstar FULL birch σε ενα στουντιο με αναλογικο εξοπλισμο( παρ'ολο που ειχε Gabriel maple ) προτιμησε λοιπον να αγορασει ενα vintage birch kit 20 ετων για να γραφει .Τις επομενες μερες θα παω να ακουσω το πρωτο cd που ηχογραφησε το στουντιο με τα δικα μου τυμπανα .Αν μπορεσω θα φερω δειγμα της ηχογραφησης .Το επομενο σετ παντως που θα αγοραζα θα ηταν maple για αλλαγη στο αυτι μου.Κατι που θεωρω σημαντικο : αλλα τα γιαπωνεζικα birch και αλλα τα κινεζικα οπως επισης και η μιξη διαφορων περιοχων birch η maple δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει.Πιστευω λοιπον οτι δεν εγκαταλειφθηκε το birch τον κυκλο του κανει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Εγώ θα συμφωνήσω με τον κύριο pericles.Τα ξύλα στα τύμπανα πάνε ανάλογα με τις τάσεις της μουσικής που επικρατούν σε κάθε εποχή.Πιστεύω(χωρίς να είμαι κάθετος σε αυτό) ότι υπάρχει μια επιστροφή προς το "παλιό" και σε ένα πιο ζεστό ήχο από αυτόν του birch.Εξάλλου και ένα σετ maple μπορείς με τα κατάλληλα δέρματα και με κάποιο μαφλάρισμα να προσεγγίσεις αρκετά καλά τον ήχο ενός birch.Οπότε κάποιος θα σκεφτεί:Γιατί να πάρω ένα όταν μπορώ να έχω δύο σε ένα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου