Προς το περιεχόμενο

Πωληση μεσω ebay ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας στο συγκεκριμενο θεμα... Κοιταξα στην αναζητηση και μου εβγαλε καποια θεματα τα οποια ειναι καπως παλια και σκεφτομαι οτι ισως εχει αλλαξει κατι...

 

Προκειται για ενισχυτη που θα ηθελα να τον δωσω στα 2000 ευρω... Και επειδη αντιλαμβανομαι την δυσκολια στην Ελλαδα θα ηθελα να δοκιμασω στο ebay... Προφανως ο αγοραστης θα πληρωσει με paypal... Το θεμα ειναι οτι το paypal κανει refund τα χρηματα στην τραπεζα ? Κραταει προμηθεια το palypal ? μηπως κραταει προμηθεια η τραπεζα ktl ktl.. Επειδη προφανως δεν γνωριζω ολους τους κινδυνους κτλ , αν μπρειτε διαφωτηστε με λιγο σε ολους του τομεις... Ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλιστα... Δηλαδη εμενα θα μου κρατησουν 85 ευρω ... Συνεργαζονται με ολες τις τραπεζες τις Ελλαδας ωστε να γινει το refund ? Δηλαδη δεν θελω να τα κρατησει μεσα το paypal για μελλοντικη χρηση... Θελω να μπορω να τραβηξω ... Εγω εχω μια καρτα marfin μεσα και μια city...Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω γενικα στον τροπο που θα βαλω αγγελια και γενικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ο αγοραστης θα πληρωσει με paypal... Το θεμα ειναι οτι το paypal κανει refund τα χρηματα στην τραπεζα ? Κραταει προμηθεια το palypal ? μηπως κραταει προμηθεια η τραπεζα ktl ktl.

 

Χοντρικα υπολογιζε γυρω στο μειον 8-10%, που αναλυεται σε 4% προμηθεια στο ebay και κατι περιπου αντιστοιχο στο paypal για την καταθεση στο λογαριασμο της τραπεζας σου. Επιπλεον πρεπει να υπολογισεις τα μεταφορικα που για ενισχυτη γομαρι δε θα ειναι διολου ευκαταφρονητα, ψαξε τι παιζει εκ των προτερων με τα ταχυδρομεια κλπ.

 

Επισης να προσεξεις να αναφερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι παιζει με τον ενισχυτη, αναφεροντας σημαδια, κατασταση κλπ, αλλιως παιζει και claim απο τον αγοραστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη αυτο που λεει ο SATANISTER666,  δηλ. να περιγραψεις ακριβως την κατασταση του ενισχυτη,να το τονισεις ιδιαιτερα,για να μην εχεις παρατραγουδα αργοτερα κ παραπονα απο πιθανο Buyer,ο οποιος μπορει να φτασει κ μεχρι claim κ dispute... ;)

 

Το αρνητικο της υποθεσης για πωληση κεφαλης ενισχυτη ειναι τα πολλα κιλα...αν δεν κανω λαθος τα περισσοτερα ζυγιζουν γυρω στα 25 Kg,οποτε τα εξοδα αποστολης απο ενα σημειο κ μετα γινονται σχεδον απλησιαστα για καθε πιθανο buyer...Ασε που τα ΕΛΤΑ παιζει να χρεωνουν τα ακριβοτερα shipping ανα την Ευρωπη... :P

Η προμηθεια του paypal ειναι 4%,οι περισσοτεροι sellers πια τα ζητουν...προσφατα αγορασα κατι δισκους που μου ελειπαν απο την συλλογη μου κ οι πωλητες μου τα ζητησαν εξτρα (Paypal fees) κ φυσικα τους τα εδωσα.... :P

Σκεφτομουνα κ γω να πουλησω την κιθαρα μου στο ebay, γιατι εδω Ελλαδα δυσκολα πια να φυγει...το κακο ειναι οτι εχω μηδενικο feedback σαν seller κ δυσκολα καποιος θα με εμπιστευτει για να μου στειλει τα λεφτα του...τωρα πια μετρανε ολα. :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολη η πώληση στο eBay για μας τους Νοτιοβαλκάνιους. Θα μπορείς να ελπίζεις αν βάλεις απ' την τσέπη σου τα μεταφορικά και αν παίξεις με χαμηλή τιμή εκκίνησης (πάντα είναι ελκυστικότερη μια αγγελία έτσι).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... Γενικα αν βαλω μια αγγελια και δεν πωληθη , εχω καποια επιπτωση οικονομικη ? Η απλα ληγει η αγγελια και τελος...

 

Ας παρουμε την διαδικασια απο την αρχη και οπου κανω λαθος πειτε μου...

 

Βημα 1ο : ανοιγω τον υπολογιστη  ;D

Βημα 2ο : Βαζω την αγγελια ( buy it now για να ειμαι σιγουρος )

Βημα 3ο : Διευκρινιζω οτι ο αγοραστης θα πρεπει να πληρωσει τα μεταφορικα και να με ρωτησει πριν το παρει σχετικα με την τιμη των μεταφορικωνε...

Βημα 4ο : διευκρινιζω οτι ο αγοραστης θα πρεπει να πληρωσει τα ebay fees και paypal fees σωστα ?

Βημα 5ο : τι αλλο ?

 

Γενικα ως προς τα μεταφορικα η acs εχω καταλαβει οτι ειναι η πιο φθηνη... Δηλαδη ερχεται περιπου στα 130-150 ευρω για να στειλει ενα κεφαλι εντος ευρωπης... Οποτε ειναι ανεχτο το ποσο... ακομα και για να το μοιραστω με τον αγοραστη... Επιπλεον ο ενισχυτης μου εχει 3200 καινουριος... Εγω ζηταω 2000 οποτε και και 2200 να παει το μαλλι για τον αγοραστη παλι καλα ειναι σαν τιμη αν σκεφτει κανεις ποσο σπανιος ειναι ενας soldano decatone... Εναν εχει το ebay αυτην την στιγμη που καποια στιγμη θα φυγει και θα μπορω να κανω λιγο μονοπωλιο  ;D ;D

 

Πειτε μου αν εχω παρερμηνευσει κατι...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βημα 4ο : διευκρινιζω οτι ο αγοραστης θα πρεπει να πληρωσει τα ebay fees και paypal fees σωστα ?

 

Όχι. Το κόστος ανάρτησης του listing είναι δικό σου, πουληθεί - δεν πουληθεί το προϊόν. Επίσης, τί PayPal fees θα έχει ο αγοραστής; Δε νομίζω ότι τρώει κάποιο καπέλο ο αγοραστής, εκτός αν έχω χάσει κάποια πρόσφατη αλλαγή. Εσύ ως πωλητής έχεις καπέλο 3.4% + $0.30 per transaction απ' ότι διαβάζω εδώ, πέρα φυσικά απ' την τιμή της αγγελίας στο eBay η οποία εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους όπως θα δεις όταν φτάσεις στη φόρμα [tip: με BIN 2000 (ευρώ?), δε θα σου αρέσει το κόστος της αγγελίας εκτός κι αν σου τύχει καμία προσφορά του eBay].

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... Γενικα αν βαλω μια αγγελια και δεν πωληθη , εχω καποια επιπτωση οικονομικη ? Η απλα ληγει η αγγελια και τελος...

 

Ας παρουμε την διαδικασια απο την αρχη και οπου κανω λαθος πειτε μου...

 

Βημα 1ο : ανοιγω τον υπολογιστη  ;D

Βημα 2ο : Βαζω την αγγελια ( buy it now για να ειμαι σιγουρος )

Βημα 3ο : Διευκρινιζω οτι ο αγοραστης θα πρεπει να πληρωσει τα μεταφορικα και να με ρωτησει πριν το παρει σχετικα με την τιμη των μεταφορικωνε...

Βημα 4ο : διευκρινιζω οτι ο αγοραστης θα πρεπει να πληρωσει τα ebay fees και paypal fees σωστα ?

Βημα 5ο : τι αλλο ?

 

Γενικα ως προς τα μεταφορικα η acs εχω καταλαβει οτι ειναι η πιο φθηνη... Δηλαδη ερχεται περιπου στα 130-150 ευρω για να στειλει ενα κεφαλι εντος ευρωπης... Οποτε ειναι ανεχτο το ποσο... ακομα και για να το μοιραστω με τον αγοραστη... Επιπλεον ο ενισχυτης μου εχει 3200 καινουριος... Εγω ζηταω 2000 οποτε και και 2200 να παει το μαλλι για τον αγοραστη παλι καλα ειναι σαν τιμη αν σκεφτει κανεις ποσο σπανιος ειναι ενας soldano decatone... Εναν εχει το ebay αυτην την στιγμη που καποια στιγμη θα φυγει και θα μπορω να κανω λιγο μονοπωλιο  ;D ;D

 

Πειτε μου αν εχω παρερμηνευσει κατι...  

 

Hδη ειπωθηκε οτι το σημειο 4 δεν ισχυει. Επισης εχεις παρερμηνευσει το γεγονος οτι ανεβαζοντας κατι προς πωληση στο ebay ουσιαστικα ανταγωνιζεσαι στο international market και αν παιξεις με τιμες Ελλαδας και μεταφορικα Ελλαδας (που κατα 99% ειναι ακριβοτερες) , με το που το ανεβαζεις εισαι σχεδον ηδη εκτος αγορας, ειδικα αν πας με τη λογικη εδω κανει 3200, εγω ζηταω 2κ αρα μια χαρα......Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις ποσο φευγει ο εν λογω ενισχυτης στο ebay και σε αυτο να συμψηφισεις τα μεταφορικα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hδη ειπωθηκε οτι το σημειο 4 δεν ισχυει. Επισης εχεις παρερμηνευσει το γεγονος οτι ανεβαζοντας κατι προς πωληση στο ebay ουσιαστικα ανταγωνιζεσαι στο international market και αν παιξεις με τιμες Ελλαδας και μεταφορικα Ελλαδας (που κατα 99% ειναι ακριβοτερες) , με το που το ανεβαζεις εισαι σχεδον ηδη εκτος αγορας, ειδικα αν πας με τη λογικη εδω κανει 3200, εγω ζηταω 2κ αρα μια χαρα......Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις ποσο φευγει ο εν λογω ενισχυτης στο ebay και σε αυτο να συμψηφισεις τα μεταφορικα.

 

Ναι ναι το έχω κατανοήσει πλήρως αυτό ... Ευχαριστω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου