Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες των 80s-90s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το ομολογώ με έπιασε μία νοσταλγία τις τελευταίες μέρες, και έχω πιάσει την ESP ΜΙΙ μου παίζοντας το ένα riff μετά το άλλο. Savatage θες, queensryche θες, iron maiden θες. Λίγο ή πολύ όλα αυτά τα οποία στιγμάτησαν την παιδική/εφηβική ηλικία μου. Μέσα σε όλα αυτά τα γνωστά ή λιγότερο γνωστά groups υπήρξαν κιθαρίστες ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ.

 

Ο Criss Oliva από τους Savatage, ο Chris De Garmo από τους τιτανοτεράστιους (τότε) Queensryche, ο κύριος Dave Murray με τα μελωδικότατα neck-άτα σόλα του, ο έτερος Queensryche, Michael Wilton, o σπουδασμένος Rhandy Roads o Glenn Tipton των Judas Priest, o Marty Friedman κατά την Megadeth εποχή του αλλά και τότε στους Cacophony παρέα με το άλλο τέρας τον Jason Becker, o Jim Matheos από τους τρομερούς Fates Warning..  και πόσοι ακόμα.

 

Εσείς ποιος ξεχωρίζετε; Ποιους νοσταλγήτε; Ποιοι σας επιρρέασαν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο θέμα.

 

85-95, η χρυσή δεκαετία της poser lead κιθάρας.

 

Μαζί με όλους όσους προαναφέρθηκαν, εγώ προσωπικά ξεχωρίζω (και με έχουν επηρεάσει τα μάλα) το ανυπέρβλητο ντουέτο του King Diamond (Andy La Roque-Pete Blakk), τον θεό Vito Bratta (White Lion), τους Campbell - Vandenberg, τον John Drenning (Crimson Glory), τον Lars Johanssοn (Candlemass) και πάρα πολλούς ακόμα...

 

Είπαμε : χρυσή δεκαετία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

85-95, η χρυσή δεκαετία της poser lead κιθάρας.

 

 

Πραγματικά  ;D  8) (βγάλε και δύο χρονάκια)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς ποιους ξεχωρίζετε; Ποιους νοσταλγείτε;

 

Τους πάντες.Η συγκεκριμένη δεκαετία με έχει σημαδέψει μουσικά.

Θεωρώ οτι τη συγκεκριμένη εποχή η ροκ κιθάρα,από poser μέχρι thrash,έφτασε στο απόγειο της.

Τί να πρωτοθυμηθείς πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ήταν φοβερή εποχή. Δυστυχώς δεν την έζησα γιατί τότε γεννήθηκα, αλλά ακούω τον τελευταίο καιρό τα αριστουργήματά της.  8)

 

Να προσθέσω κι εγώ λοιπόν κάποια ακόμη ονόματα στη λίστα μας: Paul Gilbert (Racer X), Andy Timmons (Danger Danger), Doug Aldrich (Whitesnake, Lion), George Lynch (Dokken), Richie Sambora (Bon Jovi), Dave "The Snake" Sabo (Skid Row).

 

Skid Row - Youth Gone Wild (music video) HQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Off Topic παρέμβαση:

Να σας αλλάξω τον τίτλο σε "Ποζεράδες Κιθαρίστες των 80s-90s" που είναι και το σωστό; Διότι εγώ άλλους άκουγα τότε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic παρέμβαση:

Να σας αλλάξω τον τίτλο σε "Ποζεράδες Κιθαρίστες των 80s-90s" που είναι και το σωστό; Διότι εγώ άλλους άκουγα τότε.

 

Όπως;

Και πόσοι από τους κιθαρίστες που αναφέρθηκαν θεωρούνται poserάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου