Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες των 80s-90s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμαρτία να τους χαρακτηρίσουμε poser αυτούς μωρέ.. Sherάδες είναι/ήταν οι άνθρωποι...

 

Στην περίπτωση που δεν κάνεις χαβαλέ...ποιός είναι pοserάς\Cherάς από δαύτους;

 

Ο Criss Oliva από τους Savatage, ο Chris De Garmo από τους τιτανοτεράστιους (τότε) Queensryche, ο κύριος Dave Murray με τα μελωδικότατα neck-άτα σόλα του, ο έτερος Queensryche, Michael Wilton, o σπουδασμένος Rhandy Roads o Glenn Tipton των Judas Priest, o Marty Friedman κατά την Megadeth εποχή του αλλά και τότε στους Cacophony παρέα με το άλλο τέρας τον Jason Becker, o Jim Matheos από τους τρομερούς Fates Warning..  και πόσοι ακόμα.

 

 

 

Edit:Define "Sherάς",please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην περίπτωση που δεν κάνεις χαβαλέ...ποιός είναι pοserάς\cherάς από δαύτους;

 

Προφανώς, ο yameth, δεν εννοεί ποζεράδες κυριολεκτικά αλλά κιθαρίστες που ανήκουν στον ευρύτερο χώρο του metal/hard rock.

 

Οπότε ο τίτλος "hard rock κιθαρίστες των 80's-90's" θα ήταν πιο ενδεικτικός.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πως το θετε... hard rock - metal shredders;

 

Εγω πχ άκουγα Jay Graydon, Larry Carlton, Lee Ritenour, John Scoffield, Eric Gale, George Benson, Steve Khan, Paul Jackson Jr, κ.α.

 

Αξίζει να τους τσεκάρετε αν δεν τους γνωρίζετε όλους. Οι περισσότεροι ήταν session players σε L.A. και N.Y. Ηταν η εποχή που γεννήθηκε η smooth jazz και το fusion μέσα απο τα προσωπικά τους άλμπουμ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διότι εγώ άλλους άκουγα τότε.

 

Ναι, αυτό είναι αλήθεια...  ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Για παράδειγμα αυτόν (τον όντως εξαίρετο) κιθαρίστα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω πχ άκουγα Jay Graydon, Larry Carlton, Lee Ritenour, John Scoffield, Eric Gale, George Benson, Steve Khan, Paul Jackson Jr, κ.α.

 

 

Oι λοιποί είναι λίγο πολύ γνωστοί, ο Jay όμως είναι αυτός του οποίου το σόλο επιλέχτηκε (από 7 αν δε κάνω λάθος) για την κομματάρα ...

 

Peg, Steely Dan

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge, Knopfler, Slash, Frusciante, Morello, Marr δεν μετράνε;

Petrucci, Dimebag, Satriani, Shepherd ; Δεν....;

 

Άρα μιλάμε για άλλα πράγματα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ομολογώ με έπιασε μία νοσταλγία τις τελευταίες μέρες, και έχω πιάσει την ESP ΜΙΙ μου παίζοντας το ένα riff μετά το άλλο. Savatage θες, queensryche θες, iron maiden θες. Λίγο ή πολύ όλα αυτά τα οποία στιγμάτησαν την παιδική/εφηβική ηλικία μου. Μέσα σε όλα αυτά τα γνωστά ή λιγότερο γνωστά groups υπήρξαν κιθαρίστες ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ.

 

Ο Criss Oliva από τους Savatage, ο Chris De Garmo από τους τιτανοτεράστιους (τότε) Queensryche, ο κύριος Dave Murray με τα μελωδικότατα neck-άτα σόλα του, ο έτερος Queensryche, Michael Wilton, o σπουδασμένος Rhandy Roads o Glenn Tipton των Judas Priest, o Marty Friedman κατά την Megadeth εποχή του αλλά και τότε στους Cacophony παρέα με το άλλο τέρας τον Jason Becker, o Jim Matheos από τους τρομερούς Fates Warning..  και πόσοι ακόμα.

 

Εσείς ποιος ξεχωρίζετε; Ποιους νοσταλγήτε; Ποιοι σας επιρρέασαν;

 

 

Mου αρεσει το γουστο σου φιλε μου...Queensryche,Fates warning ηταν οι θεοι μου τοτε.... εσυ και ο chris gti σχεδον με καλυψατε.Θα προσεθετα και τον Kai hansen καθως μονο για τον ηχο που πλασαρε και που αντιγραψανε χιλιαδες αξιζει να αναφερθει....παντως 80s για μενα ηταν (κυριως στην αρχη) hard rock, ποζεραδικες εμφανισεις και κιθαρες που ουρλιαζουν οχι χλιαρες Jazzoσουπες ;D...παρε George Lynch να χεις....

Dokken - Dream Warriors (music video) HD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge, Knopfler, Slash, Frusciante, Morello, Marr δεν μετράνε;

Petrucci, Dimebag, Satriani, Shepherd ; Δεν....;

 

Άρα μιλάμε για άλλα πράγματα  ;)

 

 

Μπα για τα ίδια λέμε όλοι ;) Επίτηδες δεν έβαλα Petrucci, Vai, Satriani, Macalpine και λοιπούς βιρτουόζους -τους οποίους λατρεύω επίσης- απλά και μόνο γιατί προσωπικά επέλεξα να πιάσω τους πιο "υποτιμημένους", ίσως πιο αυτοδίδαχτους κιθαρίστες.

 

Έχει και κάτι εκείνη η metal εμπορική εποχή ρε γαμώτο, όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος πιο πάνω 85-95, κυκλοφόρησαν μικρά θαύματα! Ας ήταν πεντατονικές και aeolian τα περισσότερα :P Λατρεύω εκείνη την εποχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπα για τα ίδια λέμε όλοι ;) Επίτηδες δεν έβαλα Petrucci, Vai, Satriani, Macalpine και λοιπούς βιρτουόζους -τους οποίους λατρεύω επίσης- απλά και μόνο γιατί προσωπικά επέλεξα να πιάσω τους πιο "υποτιμημένους", ίσως πιο αυτοδίδαχτους κιθαρίστες.

 

Έχει και κάτι εκείνη η metal εμπορική εποχή ρε γαμώτο, όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος πιο πάνω 85-95, κυκλοφόρησαν μικρά θαύματα! Ας ήταν πεντατονικές και aeolian τα περισσότερα :P Λατρεύω εκείνη την εποχή!

 

Άρα ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "Υποτιμημένοι Κιθαρίστες των 80s-90s στη Metal σκηνή"  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου