Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Συγνώμη για τα greeklish- η συνήθεια βλέπεις.

Το ότι κάνουν 500 ευρό το ένα, και όχι το ζευγάρι, το παρατήρησα λίγες 'ωρες αργότερα. Για τα reveal δεν ξέρει κάποιος κατι,έ; Με τα φθηνα KRK ξέρει κανείς τι παίζει(RP σειρά και V4 ή V6)? Θα κοιτάξω τα samson και τα m-audio, αλλά και τα yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

TA EVENT TR8 EINAI KONTA ΣTA 500+ ευρώ.

AYTO MOY APEσEI KYPIως σE AYTA:Frequency Response: 35Hz - 20kHz, ±3dB (-2dB @ 38Hz), Ref. 500Hz

 

EVENT TR8 (OFFICIAL WEB PAGE)

 

....SOUNDonSOUND

 

....KAI MIA TIMH EBAY (VAT AND POSTAGE NOT INCLUDED)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει στα EVENT είναι το εξής:προσπάθησα κάποτε να μιξάρω στα 20/20 -τα παθητικά- σε χώρο που ήξερα, και απογοητεύτηκα απο το αποτέλεσμα στα μεσσαία (γύρω στα 250ΗΖ και γύρω στα 2κΗΖ ήταν οι μεγαλύτερες ηττες). Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι τα μεσσαία τους εινα λιγο παγίδα, και χωρίς καλά μεσσαία, νομίζω ότι είναι δύσκολο να έχεις σωστή εικόνα μιας μίξης. Μάλλον κάτι μου διέφυγε την ώρα της μίξης λες? Ή πιστευεις οτι στα ΤR8 θα εχει διορθωθεί αυτό;

-δυσκολευομαι να πιστέψω το πρώτο όχι επειδή δεν κάνω λάθη, αλλά επειδή το πρόβλημα ήταν υπερβολικά έντονο και επειδή καθε φορα που εβαζα τα event δίπλα στα ns10m με Α-Β τεστ, εντόπιζα την ίδια διαφορά, σε αυτές τις συχνότητες. Όπως και να χει θα ρίξω μια ματια στο sos και όπου αλλού μπορέσω, γιατι η τιμή τους είναι εξαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geohomo δEN TA EXo AKOYσEI πOTE TA 20/20.

 

AλλO TO ACTIVE KAI AλλO TO PASSIVE, AYTO MONO γIA TωPA γIATI θA TA AKOYσω MAλλON AYPIO TURNKEY ME AλλA γIA A-B KAI θA σOY πω ENTYπωσEIς, γIA TA TR8....MπOPEI KAI TA 20/20 BAS V2 KAI EAN δE ME BPIσEI O πωλHTHς KAI TA 20/20 V2 NA δω AYTO πOY λEς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry, Κώστα, είναι υπομονετικοί οι υπάλληλοι του Turnkey, δεν είναι Έλληνες.em.icon.wink.png

Αύριο, αν όλα πάνε καλά, θα έχετε τις εντυπώσεις εμού και του Κώστα για monitors στην κατηγορία 500-1000 ευρώ. Πάντως, από όσα έχουν αναφερθεί, προτιμώ σαφώς τα Dynaudio. Πιστεύω πως είναι τα πιο διαυγή στην κατηγορία τους και σε αφήνουν πραγματικά να 'δεις' μες στο mix. Η μεγάλη πλάκα ήταν όταν έκανα το A/B μεταξύ των BM6A και των αντίστοιχω Genelec στο Turnkey, όπου τα δεύτερα ακούγονταν σαν ...χαλασμένα μπροστά στα άλλα. Νόμιζες πως θα είχαν καμιά τρελλή διαφορά τιμής και όχι ότι ήταν στην ίδια κατηγορία. Το κομμάτι με το οποίο τα σύγκρινα ήταν το 'The hand that feeds' από Nine Inch Nails.

Είναι αλήθεια πως κοστίζουν κάτι παραπάνω, αλλά τα αξίζουν σίγουρα.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'The hand that feeds' από Nine Inch Nails

 

άσχετο' date='

 

φοβερό album το "with teeth" των NIN :wink:[/quote']

Πράγματι! Το ακούω αυτή τη στιγμή... 8)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

between 400-600 eur.

 

1)Event tr8 -->too much bass..low above all other freqs. I guess what geohomo said about 20/20 goes for them too.

2)Event tr6 -->balanced!....best I heard at price range.

3)Alesis M1 mk2-->crispy hi freqs.

4)Tannoy reveal 6d-->close to tr6 but not as clear mid-hi,,, ??

 

I would probably go with the tr6 but the conditions in the store were not ideal for me to judge.

 

more from AKHς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Event TR8: Ψάχναμε τα πρίμα. Ακούστηκαν τελείως ανισόρροπα.

 

Event TR6: Στην αρχή μας φάνηκαν κι αυτά να υστερούν στις ψηλές, αλλά μετά από ένα συγκριτικό μεταξύ όλων των διαθέσιμων μοντέλων και απαλοιφή των λιγότερο καλών, καταλήξαμε ότι ήταν τα πιο ισορροπημένα σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

Alesis M1 mkII Active: Αρκετά ισορροπημένα, αλλά ξύνουν στις ψηλές και τις μεσαίες.

 

Tannoy Reveal 6D: εξίσου ισορροπημένα με τα TR6, με εξαίρεση ένα σύννεφο χαμηλά, μάλλον γύρω στα 70-100Hz. Η αλήθεια είναι πως μου θύμιζε έντονα την απόκριση των δικών μου Tannoy System 600/Yamaha A100a πριν προβώ σε acoustic treatment στο δωμάτιο, έπειτα από το οποίο ήταν αγνώριστα, ισορροπημένα.

 

Η αλήθεια είναι πως ο χώρος του Turnkey δεν ήταν καλός για ακρόαση - και επίσης δε νομίζω πως με το να μας ματώσουν τα αυτιά θα μας πείσουν ότι κάποιο ζευγάρι είναι καλό... Αν μίξαρα σε τέτοιες εντάσεις, θα είχα κουφαθεί.

 

Επίσης ακούσαμε:

 

Yamaha MSP5: Καθαρές μεσαίες, όχι αρκετά μπάσα.

 

Yamaha MSP3: Υποδιέστερα των μεγαλύτερών τους.

 

Fostex (δε θυμάμαι μοντέλο, 6άρι woofer): Σαν να είχαν κουβέρτα μπροστά.

 

Ακούσαμε και κάποια ακριβότερα (κάτι επειδή γουστάραμε, κάτι ο πωλητής που λιγουρευόταν τα λεφτά του Κώστα...):

 

Mackie HR624/824: Τα 8άρια είχαν πολλά μπάσα, αλλά αφού όλα τα 8άρια μας ακούστηκαν boomy, ίσως απλά έφταιγε ο χώρος. Τα 6άρια ήταν πιο ισορροπημένα (ή εντέλει έχω συνηθίσει τα 6άρια...), αλλά γενικά τα Mackie μου ακούστηκαν πολύ hi-fi: όμορφα ακούγονται, αλλά νομίζω πως κρύβουν πράγματα.

 

Dynaudio ΒΜ5Α: Τα πιο ωραία μικρά. Πεντακάθαρα.

 

Genelec 8030A: Κοντά στα BM5A, πιο ασαφή στα χαμηλά τους, ενώ δε λείπουν τα γνωστά σκαστά πρίμα των Genelec.

 

Dynaudio BM6A: Αφού η πιστωτική δε βγήκε απ'το τσαντάκι...

 

Αντιστάθηκα στον πειρασμό να ζητήσω ακρόαση των PMC...

 

Test track: 'Sunspots', Nine Inch Nails (With Teeth).

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου