Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα monitors.Ειχα στο μυαλο μου και εγω τα truth αλλα με αυτα που διαβασα απογοητευτηκα!!!Ηθελα να σας ρωτησω αν τα Alesis Pro Linear 720 DSP ειναι καλα.Ειναι κοντα στα χρηματα που μπορω να διαθεσω και θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζουν.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 'στρώσιμο' γίνεται όπως και στα αυτοκίνητα: όταν είναι καινούρια. Τώρα ξέχνα το.

Ο χώρος σου είναι ακουστικά διαμορφωμένος;

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν μονωμένος κ τ λ και μάλλον για αυτό ακούγεται έτσι..

Σχετικά με το στρώσιμο τα monitors μπορεί να τα έχω 1 χρόνο αλλά σπάνια τα έχω βάλει να παίξουν δυνατά.. Μπορώ ακόμα να τα στρώσω? Τέλος πάντων γενικά ασχέτως με τα δικά μου ηχεία πως γίνεται ενα στρώσιμο?

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'στρώσιμο' γίνεται όπως και στα αυτοκίνητα: όταν είναι καινούρια. Τώρα ξέχνα το.

Ο χώρος σου είναι ακουστικά διαμορφωμένος;

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν μονωμένος κ τ λ και μάλλον για αυτό ακούγεται έτσι..

Σχετικά με το στρώσιμο τα monitors μπορεί να τα έχω 1 χρόνο αλλά σπάνια τα έχω βάλει να παίξουν δυνατά.. Μπορώ ακόμα να τα στρώσω? Τέλος πάντων γενικά ασχέτως με τα δικά μου ηχεία πως γίνεται ενα στρώσιμο?

 

Το "στρώσιμο" γίνεται σε όλα τα αντικείμενα που περιέχουν στοιχεία που κινούνται και τρίβονται μεταξύ τους.Δηλαδή πρακτικά στα πάντα...

 

Όον αφορά τα ηχεία...Το αρχικό στρώσιμο γίνεται αφήνοντάς τα να παίζουν σε χαμηλή ένταση κάποιου είδους σχετικά απαλή μουσική για το πρώτο βράδυ που θα τα έχεις στον χώρο σου.Δεν έχει καμία σχέση με τις υψηλές εντάσεις.

 

Βεβαια αυτό δεν αρκεί.Με τον καιρό (συνήθως 2 βδομάδες+ ) διαπιστώνεις ότι παίζουν πιο εύκολα και όχι τόσο "σφιγμένα" όσο στην αρχή.

 

Το να θέλεις να στρώσεις ηχεία ενός χρόνου,είναι σα να θέλεις να κάνεις το ίδιο σε αυτοκίνητο με 50.000χλμ.Απλά αδύνατο! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

 

Με λίγα λόγια τα ηχεία μου δεν παίζουν καλά ..Να αγοράσω άλλα τι να κάνω?

(με ενδιαφέρει ο καλός ήχος μιας που θα φτιάξω και τον χώρο μου )

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν τα 'έστρωσες' επίσημα δεν πάει να πει ότι δεν παίζουν καλά. Φτιάξε το χώρο σου και μετά βλέπεις αν όντως φταίνε - το πιθανότερο είναι ότι αν διαμορφώσεις σωστά το χώρο σου, θα νομίζεις ότι αγόρασες καινούρια monitors. Μετά βλέπεις αν θες κάτι καλύτερο.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) ακούω λίγο τονισμένα τα μπάσα …Μήπως φταίει ο χώρος ' date=' μήπως επειδή (αν και τα έχω ένα χρόνο περίπου)δεν έχω κάτσει να τα στρώσω ακόμα?[/quote']

 

Αυτό δεν εξαρτάται μόνο από τα ηχεία: τι πηγή ήχου έχεις; Την κάρτα του υπολογιστή σου; Αν ναι, τι κάρτα; Πιο πιθανό είναι να ξεκινάει από εκεί το πρόβλημα.

 

1. Δοκίμασε να βάλεις ένα CD player (από το Hi-Fi σου) κατευθείαν πάνω στα EVENT και δες πως ακούγονται.

 

2. Δοκίμασε να μεταφέρεις προσωρινά τα ηχεία σε ένα χώρο "ηχο-απορροφητικό", π.χ. σήκωσε το στρώμα του κρεββατιού σου όρθιο, βάλτο στη πλάτη σου και βάλε μπροστά τα ηχεία να τα ακούσεις. Αν ακούσεις βελτίωση, κοίταξε να φτιάξεις τον χώρο σου.

 

3. Αν δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα (τεχνικό), τότε σκέψου να πάρεις ένα equalizer, να το βάλεις πριν τα ηχεία και με ένα reference CD ήχου να διορθώσεις τη σχέση των συχνοτήτων.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα μου είναι η M AUDIO Audiophile 24-96 και την έχω συνδέσει με την ψηφιακή μου κονσόλα (Roland VS 2480).

H αλήθεια είναι πως και εγώ υποπτεύομαι τον χώρο μιας και είμαι στο σαλόνι που είναι μικρό σε τετραγωνικά… και επίσης ίσως φταίει και ότι τα ηχεία πατάνε πάνω σε κάτι ξύλινα ράφια και ίσως υπάρχει συντονισμός ..

 

Πάντως όλα αυτά θα διορθωθούν κάποια στιγμή μιας και σε λίγες ημέρες μετακομίζω και θα φτιάξω καλύτερα τον χώρο μου.

Ο προβληματισμός μου είναι μήπως επειδή δεν έκατσα να στρώσω τα monitors έχουν χαλάσει κατά κάποιον τρόπο..

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δοκιμασε να τα απομακρυνεις τουλαχιστον ενα μετρο μακρια απο το πισω τοιχο, αυτος ειναι ενας απο τους κυριους λογος για πολυ παραπανω μπασσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου