Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ρίξτε μια ματιά και σε αυτήν την ανακοίνωση... Αφορά την ESI vs M-Audio...

Esi vs M-Audio

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το link που έβαλε ο Not_Guilty. Προτείνω σε όλους να του ρίξουν μία ματιά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως είμαι πλέον κάτοχος των Maudio BX8 και είμαι super ευχαριστημένος !! Σε σχέση με τα Samson Resolv 8a που έχουμε στο studio είναι πολύ καλύτερα !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια & η πώληση της vintage strat μου με εκανε πλουσιο....αποφασισα να χτυπησω ενα σετακι DYNAUDIO BM5A ,τα περιμενω με αγωνια & θα αναφερω τα αποτελεσματα.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι για τα active monitors Studiophile BX8a της M-Audio.

Βασικά η απορία μου είναι το πώς γίνεται η παροχή ρεύματος.

Μιλάμε για ζευγάρι active monitors, χρειάζονται δύο πρίζες μία για το καθένα ή μπορούν να συνδεθούν τα δύο monitors και να παίρνουν ρεύμα από μία πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και για μένα ο καιρός να αλλάξω monitor. Μάλλον να προσθέσω monitor μιας και τα προηγούμενα δεν τα πετάω. Μέχρι τώρα έκανα την δουλειά μου με τα SPIRIT Absolute Zero (παθητικά) και ενισχυτή τον A100a YAMAHA. ¶θλια για πολλούς, όμως εγώ έχω προσαρμοστεί στο τι ακούω, εννοώ ότι ακούγοντας την εκάστοτε μίξη μου ξέρω πως θα ακούγεται από οποιαδήποτε άλλη πηγή στο τέλος της παραγωγής, και ανάλογα την επεξεργάζομαι (EQ, compressor, κ.λ.π.). ¶λλωστε φαντάζομαι λίγο πολύ, αυτό κάνουμε όλοι όσοι δεν έχουμε και τόσο καλά monitor. Λοιπόν κάνοντας μια έρευνα της αγοράς το μάτι μου έπεσε στα YAMAHA HS80M και για να πω και την αλήθεια η τιμή τους περισσότερο με μαγνήτισε. Δεν ξέρω αν είναι καινούργιο προιόν, εγώ τώρα τα είδα. Σε περίπτωση που είναι παλιό μοντέλο τα έχει υπόψιν του κανείς? Ισχύει άραγε αυτό που υπόσχεται η εταιρία ?:

'' HS Series Powered Monitors.

If Your Mixes Sound Good on These, They Sound Good on Anything ''

Που από ότι ξέρω ίσχυε σε ένα μεγάλο βαθμό για τα ιστορικά πλέον NS10Ms της ιδίας εταιρίας, και που τελικά είναι το ζητούμενο για εμένα.

Η να τα ξεχάσω και να πάω σε δοκιμασμένες λύσεις (DYNAUDIO, GENELEC) ? :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια & η πώληση της vintage strat μου με εκανε πλουσιο....αποφασισα να χτυπησω ενα σετακι DYNAUDIO BM5A ' date='τα περιμενω με αγωνια & θα αναφερω τα αποτελεσματα.... [/quote']

 

SUPERFUNK τα πήρες τελικά τα BM5A? (αν και αρχαίο το Post) Αν σου είναι εύκολο ρίξε κανα mini review ... Έχεις δοκιμάσει τα μικρά mackie και genelec για σύγκρηση με τα BM5A?

 

@STUDIOM13: Θα κάνουμε παρέακι στο ψάξιμο απο ότι βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πηρα και πραγματικα εχω παθει την πλακα μου!

Απιστευτα αχρωματιστα αποδιδουν ΑΠΟΛΥΤΑ την πραγματικοτητα της μιξης & εχουν τα ευκρινστερα μπασα που εχω ακουσει σε αυτην την κατηγορια τιμης .

Ολες οι μιξεις που εκανα με αυτα ακουγονται δραματικα καλυτερα στο αυτοκινητο & το στερεοφωνικο μου .

Το μονο τους "κακο" ειναι οτι δεν ειναι για πολλα "γκαζια" μια και ειναι μικρουλια αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αυτο μια και ο χωρος μου ειναι πολυ μικρος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσαι καλά SUPERFUNK!!! Αυτό με τα μπάσα που είπες με ηρέμησε! Τις τελευταίες μέρες έκλεινα πιο πολύ προς τα μικρά mackie ενώ τα είχα αποκλείσει και αυτά παλιότερα... ¶ρα ξαναμπένουν στο παιχνίδι τα dynaudio!

Χαμός, αλάζω γνώμη κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου