Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

O.K. Με τη λογική αυτή, προτείνω από δώ καί μπρός να μη λέει καθένας τη γνώμη του, αλλα να παραθέτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Καί τώρα που το σκέφτομαι....., μήπως πρέπει να καταργηθεί από το noiz, η στήλη των test.

Διότι δεν έχει νόημα να υπάρχει, εφόσον η γνώμη κάποιων εδώ μέσα είναι τελικά πιό "υποκειμενική", από κάποιων άλλων.

φιλικά,

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετώ τους πάντες :D . Λιπών επειδή και εγώ ψάχνομε για Monitors το βλέπω για τα Passive με τον ενισχυτή που είπε ο fleamail, τη έχετε να πείτε λέει για οικονομική λύση; Δεν ξέρω πολλά από Studio και λέω να αρχίσω με αυτά, αλλά θα μπορώ να ακούω γενικότερα μουσική ευχάριστα; (για τη λέμε με το παιδί που έχω το συγκρότημα [Rap/hiphop/RnB και την ψάχνουμε] να νοικιάσουμε ένα χώρο για studio και άραγμα οπότε θέλουμε με δύο οικονομικά ηχεία (φτωχά παιδιά είμαστε :roll: ) για τα «πάντα».

 

 

 

Να είστε όλοι καλά και να συνεχίσετε η Noiz είναι σημαντική βοήθεια αλλά και γενικότερα ενδιαφέρων ιστοσελίδα.

 

Piece !

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το studio θα είναι και για πρόβες και για Ηχογράφηση / Παραγωγή. Σωστά είπες ότι χρειαζόμαστε κάτι ανθεκτικό λόγω Bass. Τώρα στα φράγκα επειδή έχουμε πολλά να αγοράσουμε (σιγά-σιγά βέβαια) λέω να δώσουμε γύρο στα 350 βαριά βαριά 400 για τη έχουμε πολλά έξοδα :( . ( Studio καταλαβαίνεις. Και εκτός αυτού δεν είμαι καλός γνώστης οπότε δεν λέει να πάρω κάτι που να μη το αξιοποιήσω ! )

 

Piece 8)

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά μήπως θα χρειαστούν ενισχυτή για να δουλεύουν καλύτερα; :?: κάτι ανάλογο που είδα σε no name ο πωλητής μου πρότεινε και έναν ενισχυτή αν και τα ηχεία είναι active :!: και κάτι ακόμα πόσα λεφτά θα χρειαστούν περίπου για κάτι καλό και περίπου τη μοντέλα εννοείς ( μιλάμε για κάτι που θα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου και θα είναι όσον το δυνατό οικονομικό :D ). (στα downloads υπάρχει ένα .pdf για κατασκευή ηχείων, τι έχεις να πεις για αυτά αξίζει να τα κάνω; :?: ) Thanks Man 8)

 

 

Piece :wink:

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους και καλη χρονιά!

 

Θέλω να πω και εγω την γνώμη μου για κάποια θέματα που αναφέρθηκαν στο συγκεκριμένο topic. Καταρχήν εχω εδώ και 8 μήνες τα behringer b2031 σε συνδυασμο με RME9632 και yamaha MG10/2. Οσον αφορά την rme και την κονσολα πιστεύω ότι τα λεφτά μου έπιασαν τόπο. Για τα truth όμως δεν ξέρω τι να συμπέράνω.

 

Ή εγώ είμαι ανίκανος ή είναι το χειρότερο ηχείο που έχω συναντήσει ποτέ. Με κανέναν τρόπο δεν μπορώ να φέρω τις μίξεις μου σε αξιοπρεπές επίπεδο όσον αφορα το συχνοτικό περιεχόμενο, για να μην αναφέρω την ουδετερότητα (ξεραίλα κοινώς) που χαρακτηρίζει σχεδόν όλα τα finalized mixdowns μου.

 

Ένας φίλος μου έχει ένα discontinued passive της mackie(S5) με έναν hi-fi ολοκληρωμένο made in China και την Hoontech DSP2000 . Eχω περάσει αρκετές ώρες σπίτι του ακούγοντας αλλά και φτιάχνοντας μουσική, και μπορώ να πώ ότι εχω εξοικιωθεί περισσότερο με τα δικά του ηχεία παρά τα δικά μου! Ενώ στο σπίτι του τα traxx ακούγονται πραγματικα flat και αναδύονται όλες οι λεπτομέρειες, τα ίδια κομμάτια στα behringer έχουν υπερ-υπερτονισμένα μπασσα και πρίμα και σε καμία περίπτωση την διάυγεια των mackie.

 

Ο χαρακτηρισμός που τους προσδίδω μετά απο 8 μήνες ακρόασης αλλα και προσπάθειας να εξοικιωθώ ειναι: ρηχά, έυθραστα, πομπώδη και αυτό που λένε οι άγγλοι: unreliable.

 

Για τα alesis M1 passive που τα έχει επίσης φίλος σε συνδυασμό με yamaha A100 μόνο καλά λόγια έχω να πώ. Πραγματικά ισορροπημένο ηχείο σε όλους τους τομείς.

 

Τα EVENT TR8 τα άκουσα στον διαμαντόπουλο (με cd αναφορας: BOLA-SOUP(skam recs). Επίσης μου άρεσαν αν κ περίμενα τις αλλαγές στις δυναμικές πιο εμφανείς.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω με τι να αντικαταστήσω τα TRUTH. Μένω στην Λάρισα και οι πιθανότητες να ακούσω κάτι πριν το αγοράσω είναι μηδαμινές. Διαθέτω μέχρι 1.200 ευρώ.

 

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία για σετ ηχείων σ'αυτη την κατηγορία τιμής (πχ.TAPCO S8 ή για τα ΤΑΝΝΟΥ REVEAL+SUB) θα χαρώ πολύ και θα με βοηθήσει στην απόφαση μου να την ακούσω.

 

Να σημειώσω ότι ασχολούμαι με electronica και όσο περισσότερο καθαρό bass ακούω τόσο το καλύτερο. Γενικά πιστεύω οτι επειδή στην electronica η μουσική είναι κάπως πιο ψυχρή απ'οτι στα άλλα είδη, το σωστό monitoring είναι απαραίτητο στοιχείο για να γλυκάνει κανείς μια παραγωγή χωρίς να φτάσει στο αντίθετο άκρο!

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου συνιστώ να δώσεις μερικά ευρώ παραπάνω και να πάρεις τα Genelec 1030A κοστίζει 615 ευρώ το ένα στο Thomann. Δεν είναι τα τέλεια ηχεία , αλλά από αυτό το επίπεδο και πάνω ξεκινάς να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπος. Και το σημαντικότερο θα γλιτώσεις τα πήγαινε έλα για να ακούς τη δουλειά σου σε άλλα ηχεία.

Αργότερα , μπορείς να τα αναβαθμίσεις προσθέτοντας και το subwoofer 7060A όπου πλέον θα μπορείς να έχεις ένα αρκετά αξιοπρεπές σύστημα monitoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλή μουσική χρονιά!

Αγόρασα πριν 3-4 μήνες από τον φίλο thomann τα alesis monitor one passive παρέα με τον alesis ra300 τελικό και μπορώ να πω ότι για τα λεφτά που έδωσα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος στο monitoring άκουσμα ακούγονται ιδιαίτερα ισορροπημένα και καθαρά. Αυτό που φοβόμουν πριν τα αγοράσω (δεν τα είχα ακούσει πουθενά) ήταν μήπως ακουγόντουσαν ιδιαίτερα "ξερά" πράγμα που ευτυχώς δεν συνέβηκε, δηλαδή ακούω ευχάριστα και τις μίξεις και τα cd μου (hard rock φάση).

Αυτό που διαπίστωσα και με έπεισε είναι ότι οι καλές παραγωγές ακούγονται καλύτερες και οι άσχημες ακόμα χειρότερες. Τέλος από τότε που τα αγόρασα άρχισα να αγοράζω πιο συχνά cd γιατί τα mp3 απλά δεν ακούγονται! Προσωπικά τα θεωρώ μια καλή low budget monitoring αγορά για home studio καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dither thx για την άμεση απάντηση. Τα GENELEC που λες ειναι γύρω στα 670 ston ΤΗΟΜΑΝΝ αλλά δεν μπορώ να υπερβώ το όριο των 1.200 ευρώ για πολλούς λόγους. Οπότε σκέφτομαι για τα Mackie HR624, και πιθανότατα από Αγγλικό store.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Λίγα απ' τον ..γέρο με την ελπίδα να βοηθήσουν στην επιλογή ενός καλού monitoring setup.

1.Η ακοή είναι η πιο υποκειμενική μας αίσθηση εκ φύσης και για...καλό σκοπό

(Τα αυτιά μας δεν είναι "τυφλά μικρόφωνα" ,έχουν αμφίδρομη σχέση με τον εγκέφαλό μας και δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο flat απόκριση στο σήμα που δέχονται, δεν έχουν).

2.Τα specs ειδικά στα ηχεία, είναι αυστηρά ένδειξη και όχι απόδειξη ποιότητας (Απαραίτητη προυπόθεση σωστής αναγνωσής τους, η πληροτητά τους και η βαθιά γνώση των παραπληνητικών "μυστικών " τους ).

3.Τα active κατά κανόνα και αναλογικά πάντα της της τιμής τους, είναι καλύτερα από ανάλογα set passive και ενισχυτικών. (Για πολλούς αντικειμενικούς πλέον λόγους).

4.Το ηχείο στο studio είναι το παράθυρο που χρησιμοποιούμε στον αυστηρά προσωπικό μας χώρο δημιουργίας, ώστε να βλέπουμε τον "έξω" κόσμο.Δεν μπορεί λοιπόν να έχει "βρώμικα" τζάμια, ούτε "κουρτινάκια", ούτε στόρυ που ανοιγοκλείνουν κατά βούληση. (Το θέλουμε λοιπόν καθαρό, ευκρινές, ουδέτερο συχνοτικά, ώστε να βοηθήσουμε το mix μας να μην προβληματίσει

το οποιοδήποτε ηχητικό σύστημα θα καλεστεί να το αναπαραγάγει).

5..Στο κρίσιμο ζήτημα της επιλογής του η συμβουλή μου είναι απλή:

Πάρτε παραμάσχαλα ένα cd αναφοράς με περιεχόμενο από το είδος μουσικής που έχετε σκοπό να δημιουργήσετε και πάρτε σβάρνα τις αντιπροσωπείες (άλλη πονεμένη ιστορία κι αυτές).

Το ΜΥΣΤΙΚΟ...Αφού διαλέξετε την κατηγορία τιμής που θα κινηθείτε, μην περιορίσετε τις ακροάσεις σας σ'αυτήν.Ξεκινήστε με τα must πανάκριβα monitors της αγοράς και βαθμιαία "κατεβείτε σ΄αυτά που αντέχει η τσέπη σας.Φροντίστε όσο το δυνατόν να οργανώσετε τις ακροάσεις σας σε κοντινό χρόνο και νάστε σίγουροι ότι έχοντας πλέον την γνώση των "παραχωρήσεων" που θα κάνετε ποιοτικά στην τελική σας επιλογή,δεν θάχετε πια αμφιβολίες για το "σωστό" της κρίσης σας.

ΥΓ. Τα επειχηρήματα των λεγομενών μου είναι πολλά και τεκμηριωμένα αλλά το να τα παραθέσω εδώ μάλλον θα υπερβεί τα όρια της αντοχής και των ματιών σας και -το κυριότερο- των χεριών μου...(με κάτι τέτοια άλλωστε μούφυγε και η δακτυλογράφος...στις φήμες ότι της ζητούσα να κάτσει στα γόνατά μου μην δώσετε σημασία...ασύστολα ψεύδη).

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dither thx για την άμεση απάντηση. Τα GENELEC που λες ειναι γύρω στα 670 ston ΤΗΟΜΑΝΝ αλλά δεν μπορώ να υπερβώ το όριο των 1.200 ευρώ για πολλούς λόγους. Οπότε σκέφτομαι για τα Mackie HR624' date=' και πιθανότατα από Αγγλικό store.[/quote']

 

Ρίξε μια ματιά και στo Blue sky system one.http://www.abluesky.com.Τα χρησιμοποιεί η LUCAS ARTS στά στούντιο της.Πολύ αξιόπιστα monitor για τα χρήματα τους.Τά έχει ο Thomman γύρω στα 1300 Ε,άν θυμάμαι καλά.Τά αγόρασα πρόσφατα καί είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου