Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δινεις μεχρι 400 ευρω θα σου πρωτεινα ενα συνδιασμο ηχειων http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_tannoy_reveal_prodinfo.html και ενισχυτη http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_tamp_s100_prodinfo.html. Kαι σου βγαινουν ποιο φθηνα απο καθε ζευγαρη αυτοενισχυομενων και μπορεις αργοτερα να κρατισεις τον ενισχυτη, που κατα την γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλος, και να προβεις αργοτερα σε αγορα καποιων καλυτερων passive μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά σε όλους.

Αυτήν την εποχή βρίσκομαι κι εγώ σε φάση αγοράς οικονομικών monitor και ανάλογου τελικού και έχω κατασταλάξει στον παρακάτω συνδυασμό:

 

- Alesis Monitor One II passive

- Alesis RA 300

 

Τα θέλω σαν μια οικονομική λύση για να ακούω με σχετική πιστότητα το Alesis qs 6.1 μου (αμάν με αυτήν την Alesis ρε φίλε!) καθώς και αυτά που γράφω σπίτι. Για τα Monitor One έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την τιμή τους αν και δεν τα έχω ακούσει ποτέ. Για το RA 300 δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά αμφιβάλλω αν θα βρω κάτι πολύ καλύτερο σε αυτή την τιμή. Σύνολο θα μου κοστίσουν γύρω στα 400e από το γνωστό πλέον netzmarkt.de/thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα εχω κι εγω αλλα με ξεγελανε και δινω πολλα μπασα και ορισμενες φορες πριμα.ισως φταιει το δωματιο μου και οι ανακλασεις τα στασιμα κλπ

ετσι μου ρχεται να βαλω ενα graphic eq και να κανω ενα κατσουφικο σχημα ....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για monitor σε αυτή τη κατηγορία τιμής κατά τη γνώμη μου η πιο καλή αγορά θα ήταν τα KRK RPH8. Στην Ελλάδα τα φέρνει η Telmaco και οι τιμές είναι ανάλογες εξωτερικού (όχι όπως σε άλλα προϊόντα).

Προσωπικά δουλεύω με Genelec αλλά πιστεύω ότι τα KRK δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αλλά πολύ πιο ακριβά monitors , είναι flat με πολύ καλή ευκρίνεια και χρησιμοποιούνται σε πάρα πολλά studios και post production facilities.

 

Καλές Αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon...ponemeni istoria...3 mines epsaxna na agoraso monitor kai telika kateliksa sta samson (8") (420euro). pisteuo gia ta lefta tous einai oti kalytero.

Gnomi mou: An den skopeueis na doseis pano apo 800euro (Alesis,Genelec, Event), an kai to fthino tis Genelec den me epeise...

Tote pas anagkastika stis fthines lyseis poy einai 3:

Samson,Truth, M-Audio. Apo ta 3 pisteuo oti einai kalytera kai me diafora ta Samson.Gia ta truth den to syzitao...Gia ta M-audio den ypirxan gia na ta akouso... (Ta samson prosopika mou aresan kai perissotero apo ta Alesis (700euro) pou theorountai edo kai xronia top...).

Prosoxi omos : se ena megalo bathmo paizei kai to ypokeimeniko kritirio.

Genika kalytero hxeio einai auto pou ftanei se xamiles syxnotites (kato apo 40Hz) exei kata protimisi 8" woofer kai to akous ksero ston ixo (giati thes na akous ayto pou pragmatika grafeis kai oxi to ixeio na boithaei ton ixo sou xromatizontas kapoies syxnotites).

elpizo na boithisa.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jam:

Genika kalytero hxeio einai auto pou ftanei se xamiles syxnotites (kato apo 40Hz)

τι να ακουσω εκει χαμηλα βρε φιλε jam , το αιμα του τραγουδιστη να πηγαινοερχετε στις φλεβες του ή κανα σεισμο? :lol: (καλοπροαιρετη η πλακα οκ?)

Τελικα ειμαι κι εγω πολυ μπερδεμενος με την επιλογη μονιτορ. Μακαρι να μπορουσα να μιξαρω στο αμαξι , εχω ακουσει τοσες πολλες ωρες μουσικη εκει μεσα που ξερω ακριβως πως ακουγεται μια καλη παραγωγη .Επισης στα μονιτορ μου δεν ευχαριστιεμαι ποτε μουσικη και παω στο σαλονι για την δουλεια αυτη με αποτελεσμα να μην υπαρχει ελπιδα να τα μαθω ποτε τα τιμημενα τα alesis...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στα μονιτορ μου δεν ευχαριστιεμαι ποτε μουσικη και παω στο σαλονι για την δουλεια αυτη με αποτελεσμα να μην υπαρχει ελπιδα να τα μαθω ποτε τα τιμημενα τα alesis...!

 

 

Εννοείς ότι σε κουράζει να ακούς μουσική σε monitors επειδή είναι σχετικά πιο flat? Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα αφού σκοπεύω να ακούω και μουσική από τα Alesis. Γνωρίζω ότι άλλο το ένα (να ακούς πιστά αυτά που γράφεις) και άλλο το άλλο (να ακούς μουσική σε ένα ας πούμε "ξεκούραστο" ηχείο). Αλλά δυστυχώς ούτε ο χώρος ούτε η τσέπη μου επιτρέπει να κάνω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , τα hi fi ηχεια που εχουμε συνηθως στο σαλονι οσο και φτηνα να ειναι , εχουν ποιο ενδιαφερον ηχο απο τα μονιτορ επιπεδου 300 ευρο κι ο λογος ειναι οτι χρωματιζουν...! γιαυτο δε κανουν για μειξεις αλλα για ακροασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν δεν απολαμβάνουμε τη μουσική που αγαπάμε σε ένα ηχείο' date=' δεν είναι το κατάλληλο για μας. απλά τα πράγματα.[/quote']

 

Ακριβώς με αυτήν την λογική σκέφτομαι και γω και γι αυτό ρωτάω για τα MK II της Alesis γιατί έχω σκοπό να ακούω τα πάντα (τα πάντα όμως!) από εκεί, ενώ παράλληλα θα κερδίσω και την απαραίτητη κρίση για το πως ακούγονται και πως πρέπει να ακούγονται αυτά που γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου