Προς το περιεχόμενο

Αγορα monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα αν μου επιτρέπεται να απαντήσω στον κ.feather για τα όσα έγραψε:

Έγραψα με καθάρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια (διότι ναι παίζει και το υποκειμενικό κριτήριο στην επιλογή ηχείου. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν 15 διαφορετικής μάρκας ηχεία. Και για παράγειγμα όπως ξέρω και από πολλούς, και το επιβεβαιώνει και ο Boody τα Alesis είναι δύσκολα ηχεία στο να τα «καταλάβεις» και απ’την άλλη θεωρούνται ηχεία σταθμός εδώ και τόσα χρόνια. Σύμφωνα με τον κ. Feather όμως «δεν υπάρχει υποκειμενικό κριτήριο...ενώ ο ίδιος μετά γράφει: «όταν δεν απολαμβάνουμε τη μουσική που αγαπάμε σε ένα ηχείο δεν είναι το κατάλληλο για μας. Απλά τα πράγματα».

 

Από μένα λοιπόν γιατί περιμένει επιστημονικές επεξηγήσεις στο πως διάλεξα το ηχείο που μου άρεσε ? Δεν ήμουν σαφής? Αυτό στο οποίο άκουσα καλύτερα τη μουσική που αγαπώ και στα λεφτά που διέθετα, αυτό αγόρασα. Λαμβάνοντας υπόψιν και το εύρος συχνοτήτων και το μέγεθος του woofer ώστε να μπορεί να υπάρχει «ελεύθερος χώρος» για τα μπάσα.

Και με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά εκνευρίστηκα διαβάζοντας κάτω από κάθε γραμμή που έγραψα και ένα σχόλιο , που -κατ’εμε- αυτός που τα έγραψε τα έγραψε απλά για να μου την πεί, και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο. Απάντησα σε κάποιον ο οποίος βρέθηκε σε μια θέση που βρέθηκα και εγώ, και του απάντησα τι έκανα εγώ και ΟΧΙ τι είναι σωστό και τι όχι. Ε δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιου είδους σχόλια:

Έγραψα:

«...γενικά καλύτερο ηχείο είναι αυτό που φτάνει σε χαμηλές συχνότητες και έχει κατα προτίμηση 8’’ woofer…»

Σχόλιο feather:

«και μένα αυτά μου αρέσουν, αλλά δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει κόσμος που μιξάρει καλά και σε 6’’ και σε μεγαλύτερα...»

Είπα εγώ οτι δεν κάνει κανείς τη δουλεια του και με 6’’ ? Λεώ ότι είναι ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ να είναι 8’’ και ακομα καλυτερα μεγαλύτερο αν τον φτάνει η τσέπη του...

Συγγνώμη για την μακρυγορία αλλά με εκνεύρισε πραγματικά μια τέτοιου είδους συμπεριφορά σε μένα που απλά είπα την άποψή μου χωρίς μάλιστα να το παίξω ειδικός. Αυτά.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προς αποφυγη παρεξηγησεων ο λογος που δεν απολαμβανω στα alesis μου δεν ειναι μονο η ποιοτητα τους σαν ηχειο ακροασης, φταιει καθοριστικα ο χωρος μου ο οποιος εχει αρκετα νομιζω στασιμα και συντονισμους σε διαφορες συχνοτητες. Μην βασιστουμε στην παραπανω δηλωση μου και καταδικασουμε ενα τιμιο κατα την γνωμη μου (πληρωσα πολυ λιγα στον διαμαντοπουλο για αυτα) σετ ενισχυτη +μονιτορ ηχειων.

 

Φιλε JAM και βεβαια δεν εκανες τον εξυπνο , και πολυ καλοπροαιρετα προσπαθησες να βοηθησεις , απλα ο feather θεωρησε οτι ειπες καποιες ανακριβειες που παραπλανουν ή οτι στηριχτηκες σε λαθος λογικη και εβγαλες μη ασφαλη συμπερασματα. Νομίζω οτι δε σου την ειπε , απλα σε διορθωσε (υποκειμενικα κι αυτος ) , απλως οταν διαβαζεις τις παρατηρησεις καποιου σε κειμενο ειναι πολυ ευκολο να νομιζεις οτι παραβγαινει μαζι σου (μου πηρε καιρο κι εμενα να το ξεπερασω αυτο ...) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε jam

και εγω τα ιδια εχω , αλλα στις 6,5 ιντσες , αστους να λενε

απο την ζηλεια τους τα λενε :P :D :P :D :P :D :P :D :P

χλωμο προσωπο κανενας μα κανενας δεν εχει διαθεση

και προδιαθεση να σου την πει για τιποτα και για κανεναν λογο .

ολοι εχουμε βοηθηθει απο εδω μεσα , και θα βοηθηθουμε

κι αλλο , θα το δεις και εσυ μελλοντικα , σε βαθος χρονου ,

γιατι πολυ απλα εδω μεσα υπαρχει και κυριαρχουσε ανεκαθεν

τεχνογνωσια , εγκυροτητα , αντικειμενικοτητα , και "ζεστο αιμα "

για την μουσικη.

να θυμισω και κατι ασχετο . η "μουσικη" ειναι λεξη ελληνικη.

το "music" επεται .

γενναιοι μου πολεμιστες στα οπλα . 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.(αν και για λιγο η ατμασφαιρα εγεινε ηλεκτρισμένη..)

Πάντως τελικά προτίμησα τα EVENT τα TR 6..Και μου φαίνωνται πολύ καλα.

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εαν δινεις μεχρι 400 ευρω θα σου πρωτεινα ενα συνδιασμο ηχειων http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_tannoy_reveal_prodinfo.html και ενισχυτη http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_tamp_s100_prodinfo.html. Kαι σου βγαινουν ποιο φθηνα απο καθε ζευγαρη αυτοενισχυομενων και μπορεις αργοτερα να κρατισεις τον ενισχυτη' date=' που κατα την γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλος, και να προβεις αργοτερα σε αγορα καποιων καλυτερων passive μονιτορ.[/quote']

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος τα φέρνει Αθήνα (σε αυτή την τιμή)? Μήπως είναι καλύτερα μέσω Internet?

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τελικά προτίμησα τα EVENT τα TR 6..Και μου φαίνωνται πολύ καλα.

 

Πού μπορεί να ακούσει κανείς τα EVENT στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας παιδιά ωραίο το site σας!

 

Εχω ενα home studio τωρα αλλα κάποια στιγμή λεω να φτιάξω ενα κανονικό..εστω και μικρό' date='και δέν ξέρω τι ηχεία να πάρω.

Θέλω το κόστος να ειναι μέχρι 350 - 400ε

Εχω ακούσει οτι τα Truth της Behringer ειναι καλα,εχετε να προτείνετε

κατι καλύτερο?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! :D :D[/quote']

 

Δική μου ταπεινή γνώμη (οντας κάτοχος των Β2031)...

για τα χρήματα που απαιτούν (380 Ευρώ το...ζεύγος τωρινή τιμή), εγω τά 'χα πληρω΄σει περισσότερο... :twisted:

 

δεν υπάρχει άλλη καλύτερη λύση.. με τον συμβιβασμό να "εκπαιδευτείς ακουστικά" για να κάνεις καλά τη δουλειά σου .... αδύνατο σημείο τους οι "χαμηλές"... αλλά με την πρόσθεση ενός sub "ίσως" και αυτό να αναιρείται... για home-studio είναι υπέρ-αρκετά...

 

Για όσουν έχουν περισσότερα λεφτά... ξερουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι ηχεία να πάρουν...

 

Φιλικά :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι ηχολήπτης όπως πολλοί άλλοι εδώ, θα συμφωνήσω με τον

feather οτι τα behringer δεν λένε και πολλά,να μην πω ότι δεν λένε μια. Τα

truth τα έχει ένας φίλος μου και δεν μου αρέσουν καθόλου και ούτε και αυτού

του αρέσουν. Τα specs των event είναι καλά για τα λεφτά τους πάντα. Το κουστουμάκι που έκανε ο energin το σκεφτόμουνα και εγώ αλλά τα specs

των event φένονται καλύτερα. Για μένα μέτρο σύγκρισης είναι τα tannoy

system 1000 χωρίς να λέω ότι δεν υπάρχουν καλύτερα, απλά τα 1000ρια τα

έχω ακούσει διεξοδικά σε καλό σχετικά χώρο. Εγώ πάντος το πάσχα που λέω να πάρω monitor ηχεία λέω για τα event.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχα την ευκαιρία να έχω γιά αρκετό καιρό στο δικό μου studio, τα ΒΧ 8 της M Audio, καί τα Truth B2031A της Behringer.

Το αποτέλεσμα μετα από πολύωρη ακρόαση, καί την ηχογράφηση καί μίξη ενός live jazz project, ήταν τελικά να δώσω πίσω τα M Audio, καί να κρατήσω τα Behringer.

Η διαφορά τους φαίνεται από την πρώτη ακρόαση, με σαφή υπεροχή των Behringer. Είναι πιό ισοροπημένα ,πιό ξεκούραστα στα μεγάλα session, καί πιό δυνατά.

Αν λάβουμε υπ'όψιν καί την λίγο χαμηλότερή τους τιμή, μιλάμε γιά το best value for money, αυτή τη στιγμή στα monitors αυτής της κατηγορίας.

 

Νά'στε όλοι καλά,

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου