Προς το περιεχόμενο

Ο Πλάτων και ο αριθμός 5.040


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

το ίδιο πράγμα είναι αυτό που γράφεις (με άλλα παραδείγματα)

 

7! = 1x2x3x4x5x6x7

 

είτε έτσι

 

7! = 7x6x5x4x3x2x1

 

είτε έτσι

 

7! = 7 × 8 × 9 × 10

 

είτε το αντίθετο πάλι

 

η ποιό κοινή γραφή είναι αυτή όμως 7! = 7x6x5x4x3x2x1

 

υπάρχουν και άλλα παραδείγματα να συμβολίσεις τον παραγοντικό αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας ξέρεις.

 

 

Ευτυχώς που δεν το είδαν οι μαθητές μου αυτό (δεν είμαι μαθηματικός εντάξει;  ;D) θα με έκραζαν άσχημα.

Καλά ρε συ φίλε holyjoy, τι είναι αυτά που γραφεις και μας μπερδεύεις

Δηλαδή θες να πεις ότι

1x2x3 = 3x4x5x6x7x8x9x10 ;;;;;;;;;;;

 

Αν δεν ξέρεις μην εκφέρεσαι επιστημονικά, γινόμαστε και ρεζίλι  :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αυτό είναι το θέμα μας, έγραψες δηλαδή μερικές ανακρίβειες και είναι άλλο το θέμα μας;

 

θρι μπερντς γουέρ σιτινγκ

 

@gdevelek κι εγώ στο σπίτι είμαι μετά οίνου άστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευτυχώς που δεν το είδαν οι μαθητές μου αυτό (δεν είμαι μαθηματικός εντάξει;  ) θα με έκραζαν άσχημα.

Καλά ρε συ φίλε holyjoy, τι είναι αυτά που γραφεις και μας μπερδεύεις

Δηλαδή θες να πεις ότι

1x2x3 = 3x4x5x6x7x8x9x10 ;;;;;;;;;;;

 

Αν δεν ξέρεις μην εκφέρεσαι επιστημονικά, γινόμαστε και ρεζίλι          

Αυτό είναι το θέμα μας, έγραψες δηλαδή μερικές ανακρίβειες και είναι άλλο το θέμα μας;

 

θρι μπερντς γουέρ σιτινγκ

 

@gdevelek κι εγώ στο σπίτι είμαι μετά οίνου άστα

 

 

Το ότι παρανοείς συνέχεια αυτό δεν σε βάζει σε υποψίες;

 

πραγματικά έπαθα τενοντίτιδαα αλλά έχω όλη την καλή διάθεση να στο ξαναγράψω καλύτερα τελευτέα φορά γιατι το θέμα είνα κατανομή και οχι το αξίωμα.

 

Το θέμα είναι οτι το 5040 έχει κάποιες ιδιαιτερότητες και αυτές εντόπισε  ο Πλάτων πριν τόσα χρόνια.

 

μια απ' αυτές είναι πως όποιον άλλον αριθμό και αν πάρεις απ' τον εαυτό του και τρία ψηφία πάνω δεν ισούται με τον παραγοντικό το καταλαβαίνεις αυτό; δεν θέλω να δείξω το αξίωμα αλλά την ουσία της ιδιαιτερότητας.

 

 

Ένα παράδειγμά με τι κλασικό 5

 

5! = 5x4x3x2x1 = 120   τώρα αν πάρεις 5x6x7x8 = 1.680 κουκουβάουνες

 

Όποιον άλλον και να βάλεις κουκουβάουνες θα βγεί το κατάλαβες για αυτό το έβαλα ετσι για δηλώσω αυτή την ιδιαιτερότητα

 

Ενώ το 7! =  7×6×5×4×3×2×1 = 5040 το δίνει και το 7 × 8 × 9 × 10 = 5040

 

για αυτό έβαλα μπροστά 7! = 7 × 8 × 9 × 10 = 5040 το κατάλαβες; όχι για να δηλώσω το αξίωμα.

 

Επειδή όμως άλλα ψάχνεις απ' ότι κατάλαβα και δεν σε ενδιαφέρει κοινωνικοπολιτική διάσταση του θέματος γιατί αυτό είναι το καταρχήν νόημα του θέματος πολύ απλά μπορείς να αγνοήσεις τις ανακρίβειες που γράφω και να μην ξανα ασχοληθείς δικαίωμα σου είναι άλλωστε  :) μπορείς κιόλας να με αναφέρεις σαν αποπλανητή  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η κοινωνικοπολιτικη διάσταση του θέματος?

 

 

Μα αυτό είναι το κύριο θέμα στην αρχή του topic αλλά κανείς... Ο Πλάτων δεν τον συμπεριέλαβε (τον αριθμό) στους Νόμους (της Πολιτείας) για πλάκα. τέλος πάντων από Τρίτη τώρα.

 

Καλη ανάσταση σε χριστιανούς και αντίχριστους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου