Προς το περιεχόμενο

korg kronos refill & audio card


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρά φορουμ. http://viewitem.eim.ebay.gr/KORG-KRONOS--samples-for-REASON--KONTAKT--LOGIC--apple-instruments-refills-m3-/151038364243/item

αν έχω μια καλή καρτα της native instruments και τις παραπάνω μπανκες, καταπόσο της % ο ήχος θα είναι ίδιος με του κρόνος????? τα refills είναι προφανώςς οι ήχοι του κρόνος σωστά? +το οτι έχω πολύ καλά ηχεια http://www.audiomidi.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31675

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"This is a collection of over 1360 Instruments sampled from the newest workstation the Korg KRONOS.  It will run in Reason, Kontakt and Logic."

Τωρα κατα ποσο % θα ακουγονται αυτα τα samples σαν το Kronos θα το ανακαλυψεις μονο σε μια back to back συγκριση.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά από τα hardware ψηφιακα στραφηκα στα software, ξερετε κάποιο site για ήχους που να ξεπερνουν ακόμα και τα καλυτερα synths?

Σε όποια κατηγορία οργάνων και αν ψάξεις θα βρείς software με αξιόλογα αποτελέσματα και άψογο ήχο.(σε πολλές περιπτώσεις καλύτερο από κάθε hardware rompler).Το θέμα είναι κατα πόσο όλα αυτά τα vsti είναι εύκολο και μπορεί ο καθένας μας να τα χρησιμοποιήσει live.

Τωρα συγκεκριμένα στο ερώτημα σου μιας και είναι πολύ γενικό θα σου έλεγα να μελετήσεις λίγο τα site μεγάλων εταιριών για αρχή ,native instruments,spectrasonics,ewql κτλκαι σιγά σιγά θα βρεί την άκρη σου.Τώρα αν ψάχνεις για κάτι πιο συγκεκριμένο πες μας να βοηθήσουμε.

Υπάρχει και ένας πολύ καλός οδηγός γύρω από sample libraries εδώ στο φόρουμ.Αν θυμάμαι καλά βρίσκεται στα άρθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ παιζω electro synth και progressive rock μουσική και ψαχνω για τους ήχους του yamaha xf ή του korg Kronos... Είδα διαφορα refills στο ebay αλλά δεν ξέρω αν είναι ίδια ή καμία σχέση με τους αντίστοιχους ήχους.. Θα δουλέψω με το reason. Σπάνια κάνω live και μια φορά το χρόνο και έχω συνθεσαιζερ γι αυτό, τώρα θέλω  μουσική να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο απιθανο το βρισκω να υπαρχουν καλα δειγματα απο ηχους Yamaha XF και Kronos. Ιδιαιτερα οι ηλεκτρονικου χαρακτηρα ηχοι που στα συγκεκριμενα synths μπορει να ειναι πολυ πολυπλοκοι και να αλλαζει ο χαρακτηρας τους δραματικα αναλογα τα velocity, aftertouch, key off, modulation απο wheels ή διαφορα control buttons κλπ κλπ.

Λιγο ασκοπο το βλεπω να κατσει μια εταιρεια να samplαρει τοσο πολυπλοκους ηχους και να πετυχει ενα καλο αποτελεσμα.

 

Μερικα πραγματα απλα δεν samplαρονται, τουλαχιστον οχι επιτυχημενα. Εδω δεν εχουμε να κανουμε με καποιο παλιο αναλογικο synth που εχει 5-10 απλους square wave ηχους που τους samplαρουμε και τελος.

Τι να πρωτοsamplαρεις απο ενα Kronos ή ενα XF?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανενας λόγος να παρεις τους ήχους του Kronos. Αν σου αρεσουν καποια presets απο κει, παρε την ιδεα και φτιάξε τους μονος σου. Και το Kronos τις γνωστες μεθοδους σύνθεσης χρησιμοποιει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Kronos τις γνωστες μεθοδους σύνθεσης χρησιμοποιει!

Δεν ειναι τοσο απλο Neeq. Αν ηταν τοσο απλο να φτιαξεις τους ηχους των Kronos/XF θα το ειχαν κανει ολοι. H αληθεια ειναι οτι αν δεν εχεις ενα XF, ηχο XF δεν φτιαχνεις. Για πολλους και διαφορους λογους που δεν εχουν να κανουν μονο με την συνθεση ηχου που χρησιμοποιει το συγκεκριμενο synth.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, εμένα ακριβώς τπο αντίθετο μου παν ότι είναι κατα 97% ίδιοι φτανει να έχεις μια αριστη καρτα ήχου... και κυκλοφορουν και πολύ καλύτερα refills από των εν λόγω synthesizer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου