Προς το περιεχόμενο

Τη γνώμη σας


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

.

Ο Ατρέους ,ήταν ο μόνος που παρατήρησε κάτι ''κακό'' και είχε απόλυτο δίκιο. Ο Προαγωγός μου ΔΕΝ ήθελε αυτό το πλήκτρο ούτε για αστείο ,όμως επέμενα και προς τιμήν του το δέχτηκε  .

 

 

Νομίζεις... Εγώ που ως μέγας κομφορμιστής- δοσίλογος τα έχω καλά με τον παραγωγό  ;D ξέρω ότι ήθελε να ανεβάσεις το άλλο track (αυτό χωρίς τα πλήκτρα)  ;) ;D

 

Αλλά ως αναρχοκομούνακλας έκανες τα δικά σου, της... ΖΑΝΑΕ  ;D- μου το έστειλε με mail, αλλά ομολογώ ότι το χαοτικό πλήκτρο δίνει αυτό το «κάτι» στο κομμάτι.

 

 

ΥΓ: Και όπως είπα στον παραγωγό: Αν φέρνει αντιρρήσεις θα... απολυθεί  :o ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησε άσχημα ο άταστος Τέρρυς.

 

Κατα τ άλλα κλασικός απρόβλεπτος Σαμυς :) Κάποια σημεία με ξένισαν μουσικά ειδικά στα πλήκτρα (είπα να γράψω και γω μια εξυπνάδα του κ*λου μπας και χαμογελάσεις). Κιθάρες επίσης πολύ όμορφες και απο παίξιμο και ειδικά από ήχο (δωστε κανα ινφο άμα θελετε ρε παιδιά να μαθαινουμε και μεις)

 

Ομορφα πράματα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια ;)

Μερικές πληροφορίες..........

Εν αρχή ήτο μια ελεκτρική κιθάρούλα ,το οργανάκι αυτό που κράτησα μέχρι τέλους, η φωνή που γράφτηκε επίσης ζμπίτιμ. Κάτι πσιψιακά τούμπανα με ατελείωτο κόρους απ τα οποία κρατήσαμε κάποιες ιδέες και τα πετάξαμε στο καλάθι δια ανακύκλωση ;D

Ύστερα ήρθε ο Τέρης απ του ζμπίτιμ μια μέρα στα καλά του καθουμένου και έγραψε αυτό το απίστευτο μπάσσο......ύπιε και ένα φραπέ ,σκέτο χωρίς ζάχαρη.

Ύστερα ήρθε ο προαγωγός ζμίτιμ, μπας και συμμαζέψει λιγάκι το χάος των κόρους που είχα ρίξει  ;D

Κατόρθωσε κάποια λίγα πράγματα,αλλά ήταν εμφανές πως υπήρχε αδιόρθωτο πρόβλημα που μετά από μήνες κατάλαβα πως προερχόταν απ τα τούμπανα,τα οποία έσβησα.

Ύστερα και καθώς το συζητούσα και με τον προαγωγό με είπε να του πάω τα αρχεία στο δικό του στούνδιο.

Ξήλωσα την ηλεκτρική και ''έγραψα'' μια ταπεινή ακουστική . Βασικά δεν έγραψα ,αδυνατούσα να παίξω σωστά και το τελικό είναι μια κοπτοραπτική του προαγωγού από περάσματά μου  ;D

Ο αλήτης μου απέδειξε πως είμαι άχρηστος για κιθαρίστας...........όχι ότι δεν το ήξερα δλδ  ;D ;D ;D

Ακόμα και το αυγουλάκι μου egg shaker άχρηστο με το έβγαζε ;D

 

Σαν σκέψη ήταν να παίξει τούμπανα ο Περικλής ,αλλά κάτι εγώ που λείπω συνέχεια ,κάτι η δυσκολία του να βρεθούν ώρες κοινές μαζί με μένα το Πέρι και τον προαγωγό δεν τελεσφόρησε το πράμα .

Ο προαγωγός απαίτησε να φτιάξουμε από κοινού ένα μίντι οδηγό για τα τύμπανα ,ώστε να μην έρθει τομαροκρούστης και παίξει ότι του κάνει κέφι και σπαταλάμε χρόνο σε δοκιμές. Του είπα κάποιες ιδέες και τις υλοποίησε σε χρόνο dt. Ουσιαστικά θα μπορούσαμε να μην έχουμε χρησιμοποιήσει αληθινά τούμπανα τόσο πειστικά που τα είχε φτιάξει. Καθώς καθόμασταν ένα απόγευμα φώναξε ένα φίλο του το Κωστάκη ,νάναι καλά το παιδί και τον άρχισε στο μαστίγιο  ;D

Σε 3 ωρίτσες είχαμε και αληθινά τούμπανα με ελάχιστες αποκλίσεις-κάποια ρούλα- απ το αρχικό που είχαμε φτιάξει στο miδι ;D

Συγχρόνως αυτός ο αλήτης ο προαγωγός με παρουσίαζε εκδόσεις ΧΩΡΙΣ τα πλήκτρα μου, ναι αυτό το αμάγαλμα βιρτουοζιτέ μου το απαγόρευε. Επίσης μου αφαιρούσε και το φίλο μου τον Άλεξ . Έπεσε ξύλο ,αλλά τελικά τον νίκησα λόγο όγκου ;D ;D ;D

 

Ύστερα ήρθε και ο Σπύρος,μιλήσαμε χτες το μεσημέρι στο τηλέφωνο και το απόγευμα ο απερίγραπτος :D έστειλε αυτό που ακούσατε ;D Τον ευχαριστώ επίσης και περιμένω λίιιιιιιιιιιγο ακόμα απ τα υπέροχα χεράκια του ;)

 

Αφού το λεπόν τελειώσει θα βάλω κι ένα κορτσούδι να κλάψει πάνω στο σουρεαλισμό μου ,θα το οβιδεονσκοπίσω και θα σας το σερβίρω δια να με κράξετε :)

 

Είναι μια υπέροχη ασχολία η μουσική έστω και για έναν bedroom πουρόκερ και είναι απίστευτα όμορφο να βρίσκεις πως πολλοί άνθρωποι προσφέρονται να σε βοηθήσουν ανιδιοτελώς .

Τανκ γιου ολ  ;D

 

Επειδή εζητήθει ....του άλλου τέικ άνευ Αλέκου και πλήκτρων  :D

https://soundcloud.com/samy-paraga/portretadrumsgtrsmix-no

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ειναι και έτσι Σαμη .

Εγώ θα εφάρμοζα την  λύση του Σολομωντα .

Ξεκινα το μονο με μπασο ,βάζεις και σένα  και κάπου στο 1:50 κάτι ρίξε τα πλήκτρα να χτίζεται σιγά σιγά ο μουσικός τοίχος  ;D Λίγο αργότερα ρίξε και τον Σπύρο - αλήθεια ποιος ειναι αυτός ; Την σκιζει πάντως την κιθάρα - το κρεσενταρει ο κιθαριστας κρεσενταρει ολο το κομματι και μετά κοψ'τα όλα όπως γίνεται δηλαδή προς  το τέλος του κομματιού  .Απλα μπορείς να προσθεσεις τη φωνη - να τελειωσεις με τους ιδιους στιχους που ξεκινησε το κομματι λιιιίγο πριν βγει ο Αλεξ .

Η προζα έχει δύναμη

μην την υποτίμας

αυτή σου δίνει για να φας  ;D

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι πολυ ωραια η προσθηκη του ΣπυρουJJ και συμφωνω με τουτο που εγραψε ο Frank:

κρεσενταρει ο κιθαριστας κρεσενταρει ολο το κομματι και μετά κοψ'τα όλα όπως γίνεται δηλαδή προς  το τέλος του κομματιού.

Εκει καπου στο φορτε του να αδειασει παλι.

Απ'την αλλη ο καθεις μπορει να σου πει και μια ιδεα οποτε μη σε τρελανουμε παλικαρι μου.

Εσυ ξερεις καλυτερα πως θες να ακουστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου αρέσει που μπήκε και ο Σπύρος στην εξίσωση  8)

Και ιδιαιτέρα με ευχαριστεί αυτή η (από το πουθενά τελικά) μουσική συνάντηση όλων μας.

 

- Ο Σάμυ με τα... κουλτουριάρικα του  ;D

- Ο Σπύρος με τις blues καταβολές του

- Ο Κώστας... Τον άνθρωπο δεν τον έχω δει ποτέ και σύμφωνα με τον Πέτρο είναι από metal καταστάσεις

- Εγώ... χμμ... λίγο απ' όλα

 

Έχει πλάκα πως απλώθηκε αυτός ο... τραχανάς- και δεν θα ήταν κακό να ενταχθούν και άλλοι στην μουσική κολεκτίβα της ΖΑΝΑΕ  ;D

 

Το fusion πολλές φορές βγάζει ενδιαφέροντα πράγματα.

Και τελικά όλοι οι καλοί χωράνε στην Paraga  ;D

 

ΥΓ: Βέβαια (για να ακούνε ορισμένοι) ότι πει ο παραγωγός  ;D   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fusion πολλές φορές βγάζει ενδιαφέροντα πράγματα.

Λόγια σοφά. 8)

Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς έκανα ένα πρόχειρο one take με ό,τι μου κατέβηκε εκείνη τη στιγμή εν είδει πειραματισμού για να δω τι πάει στο ύφος. Το δικό μου part δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμο. Να πω ότι αρμονικά με οδήγησε ο Τέρυς φυσικά που (εκτός των άλλων) τονίζει εξαιρετικά τη μεγάλη τρίτη του ντο γιατί όλο το θέμα εκεί είναι.  ;)

 

Σάμυ νομίζω ότι το "λίγο παραπάνω" που θες θα το πετύχουμε μόλις καταλήξουμε στο τι ακριβώς θα παίξω και γράψουμε με τον ενισχυτή δυνατά ώστε να γίνει και αρκετό παιχνίδι με το feedback. Η συγκεκριμένη ηχογράφηση έγινε με την ένταση οριακά, προκειμένου να έχω έστω λίγη φασαρία. Στο σπίτι όμως, πιο δυνατά δε γίνεται.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ήπιε και ένα φραπέ ,σκέτο χωρίς ζάχαρη.

 

εκτός από μπασάρα, ξέρει να πινει και το γκαϊφε ο μίστερ Τέρρυς.  :)

Εθιστικότατη μπασογραμμή.

 

Στιχουργικά το άζμα μετράει και μάλιστα πολύ.Ο τραγουδιάρης τα δίνει όλα, για μια αντίδραση - έστω και μπινελίκι- αλλά φευ...άκαρδο γύναιο  8)

 

Ξήλωσα την ηλεκτρική και ''έγραψα'' μια ταπεινή ακουστική

 

Προσωπικά, θα προτιμούσα να ακούσω το ξούριζμα (κόντρα) μιας τέλε από τα αρπίζματα της ακουστικής (ταπεινής μεν, προσδίδουσα έντεχνο χαρακτήρα, δε - θα το προτιμούσα πιο φιούζιο)

 

Το σαμπλάκι ίσως να ήθελε μισό δευτερόλεφτο ακόμα, για να ακουστεί καλύτερα το alright και να μην κοπεί έτσι, απότομα.

 

Τα πλήχτρα με άρεσαν καθώς και η προσθήκη του JJ με την κορύφωση γύρω στο 3:20, αλλά συμφωνώ με τον samy:

 

περιμένω λίιιιιιιιιιιγο ακόμα απ τα υπέροχα χεράκια του

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου