Προς το περιεχόμενο

Blackmore μιλάει για όλους και για όλα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλασσικος ο Ριχαροδς :)

 

σε καθε συνεντευξη λεει και αλλο αγαπημενο συγκροτιμα.

 

τους vanila fudghe πρωτη φορα τους διαβαζω....

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176717.30

 

Αααα,μάλλον λες αυτό,ναι κάπου θυμόμουν μια αναφορά,αλλά δέν θυμόμουν να 'ηταν απο το νόιζ...Λίγοι είναι οι κοινοι θνητοί που μίλησαν με τον Ριχάρδο!... Πολύ ενδιαφέρον :P

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176717.30

 

Αααα,μάλλον λες αυτό,ναι κάπου θυμόμουν μια αναφορά,αλλά δέν θυμόμουν να 'ηταν απο το νόιζ...Λίγοι είναι οι κοινοι θνητοί που μίλησαν με τον Ριχάρδο!... Πολύ ενδιαφέρον :P

 

Ναι... Ο άθλιος προβοκάτορας ξυνόμουν με την γκλίτσα στο θέμα Σουηδός, να μου ρίξει τα μπινελίκια και να μου το σκάσει στην μάπα το τηλέφωνο  ;D ;D ;D ;D

 

Ευτυχώς δεν το παρατράβηξα, αλλά και αυτός το είδε με χιούμορ.

 

Βέβαια δεν θα ξεχάσω που μου έφυγε το... χμμμ ορδοβούλομα  ;D ;D ;D όταν του κάνω την πρώτη ερώτηση- κάτι του στιλ «τελικά αυτή η δουλειά ήταν κάτι που ήθελες να κάνεις πάντα;» ή κάποια σχετική χμμμ παπαριά  ;D ;D ;D και μου απαντά: «Yes»... παύση... παύση... παύση... μεγαλύτερη παύση... και άλλη παύση  ;D

 

Πρέπει να... μύρισε ως την άλλη άκρη του Ατλαντικού, γιατί έσκασε ένα γελάκι και άρχισε να λέει πόσα χρόνια είχε στο μυαλό του να παίξει αυτά τα αναγεννησιακά κλπ...    

 

Πάντως διαβάζοντας την συνέντευξη στο GW, είδα ότι τα γυρόφερνε από τότε τα λαούτα και συναφή σαν δισκογραφική επιλογή.

 

Οπότε, ο μάστορας μας χρωστάει ένα δίσκο με blues, γιατί τότε μου είχε πει ότι επανασύνδεση με Dio και Rainbow ήταν χλωμό, όμως θέλει κάποια στιγμή να παίξει «μπλε». Για να δούμε θα το κάνει;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Ο άθλιος προβοκάτορας ξυνόμουν με την γκλίτσα στο θέμα Σουηδός, να μου ρίξει τα μπινελίκια και να μου το σκάσει στην μάπα το τηλέφωνο  ;D ;D ;D ;D

 

Ευτυχώς δεν το παρατράβηξα, αλλά και αυτός το είδε με χιούμορ.

 

Βέβαια δεν θα ξεχάσω που μου έφυγε το... χμμμ ορδοβούλομα  ;D ;D ;D όταν του κάνω την πρώτη ερώτηση- κάτι του στιλ «τελικά αυτή η δουλειά ήταν κάτι που ήθελες να κάνεις πάντα;» ή κάποια σχετική χμμμ παπαριά  ;D ;D ;D και μου απαντά: «Yes»... παύση... παύση... παύση... μεγαλύτερη παύση... και άλλη παύση  ;D

 

Πρέπει να... μύρισε ως την άλλη άκρη του Ατλαντικού, γιατί έσκασε ένα γελάκι και άρχισε να λέει πόσα χρόνια είχε στο μυαλό του να παίξει αυτά τα αναγεννησιακά κλπ...   

 

Πάντως διαβάζοντας την συνέντευξη στο GW, είδα ότι τα γυρόφερνε από τότε τα λαούτα και συναφή σαν δισκογραφική επιλογή.

 

Οπότε, ο μάστορας μας χρωστάει ένα δίσκο με blues, γιατί τότε μου είχε πει ότι επανασύνδεση με Dio και Rainbow ήταν χλωμό, όμως θέλει κάποια στιγμή να παίξει «μπλε». Για να δούμε θα το κάνει; 

 

Εμ,μόνο εσύ θα τον δυσκόλευες,έπρεπε και αυτος.Γενικά του αρέσουν λίγο τα παλιά,αφού και όλα τα Rainbow τραγούδια τέτοιες επιρροές έχουν,με αποκορύφωμα το τελευταίο το 95 με τον Doogie White(που για μένα είναι αριστούργημα).Μακάρι να έχουμε και ένα blues δίσκο,αλλά το παιδί λέει ότι το μπλούζ τον περιορίζει...

 

 

ΥΓ:Επίσης μακάρι να έρθει και Ελλάδα!

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά πέρα από τα σχόλια για τους διάσημους κιθαρίστες, που δεν τα λες και απαξιωτικά, μου έκανε πάρα πολύ εντύπωση αυτό που είπε για διάφορους άσημους κιθαρίστες στο Nashville......

 

Επίσης, μιλά με καλά λόγια για αρκετούς...Allman Brothers, Buddy Guy, Johnny Winter...Πραγματικά πάντως ένας blues δίσκος του Richie θα ήταν πιστεύω αριστούργημα! Όποτε αποφάσιζε να το ρίξει στην πεντατονική (σε διάφορα live των Rainbow κυρίως) το έκανε με μοναδικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έκανε πάρα πολύ εντύπωση αυτό που είπε για διάφορους άσημους κιθαρίστες στο Nashville......

 

Ενταξει πρεπει να εισαι εντελως βαρεμενος για να μην αναγνωριζεις οτι καθαρα ΤΕΧΝΙΚΑ  ο...μεσος country σεσσιονας στο Nashvile παιζει με το ενα...δακτυλο  ;D....οτι παιζουν ΟΛΟΙ οι rock guitar Gods μαζι... ;D...(και χωρις ενα συννεφο απο..distortion για να καλυπτει τα ....λαθη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For what it is worth πάντως, οι Malmsteen-SRV στο live παίξιμό τους ήταν/είναι ανατριχιαστικά αλάνθαστοι (σε βαθμό...Νταλάρα ;D) σε αντίθεση με τον Blackmore που πολλές (πάρα πολλές) φορές κάνει τον Hammet να μοιάζει Guthrie Govan... ;D

 

Δεν θέλω να αναλύσουμε πόσο καλός είναι ο Ritchie.Δεν φάλτσαρε,ίσα-ίσα που κάθε φορά αυτοσχεδίαζε τέλεια (κατ'εμέ).Είναι ωραίο δηλαδή σε όλα τα λάιβ να ακούς το ίδιο κατηραμένο σολο?Ε και ο Ριχάρδος αυτό αναρωτιώταν...

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να αναλύσουμε πόσο καλός είναι ο Ritchie.Δεν φάλτσαρε,ίσα-ίσα που κάθε φορά αυτοσχεδίαζε τέλεια (κατ'εμέ).Είναι ωραίο δηλαδή σε όλα τα λάιβ να ακούς το ίδιο κατηραμένο σολο?Ε και ο Ριχάρδος αυτό αναρωτιώταν...

 

Δεν μιλάω φυσικά για αυτοσχεδιασμούς, αλλά για τα αγνά παρθένα φαλτσολάθη και τις "τσαπατσουλιές" επι σκηνής. Μια βολτίτσα απο google/tube θα σε πείσει  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω φυσικά για αυτοσχεδιασμούς, αλλά για τα αγνά παρθένα φαλτσολάθη και τις "τσαπατσουλιές" επι σκηνής. Μια βολτίτσα απο google/tube θα σε πείσει  :)

 

 

Καλά εκτός απο τους λαιβ δισκους που έχω ακούσει,και στο youtube μου φαίνονται εύστοχα όλα τα σόλο του.

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου