Προς το περιεχόμενο

Πιθανό πρόβλημα με nut - διόρθωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το εξης πρόβλημα στην κιθάρα μου :

ενώ σε όποιο σημείο της ταστιέρας και να παίξω η τονικότητα είναι σωστή και δεν έχω πρόβλημα, όταν πιάνω κάνα μπαρέ στο 1ο 2ο τάστο η τρείς κάτω χορδές χάνουν την τονικότητα σαν να κάνω bend παρόλο που πατάω μαλακά στην ταστιέρα.

 

Η κιθάρα μου υποτίθεται οτι είναι σεταρισμένη σε C, απλά επειδή την έχω σετάρει σε μαγαζί - μάστορα που δεν τον λες και μαμώ τους επαγγελματίες (αναγκαστικά γιατί στην πόλη μου είναι παρτον έναν χτύπα τον άλλον) έχω την υποψία οτι μπορεί να μην έχει γίνει και το τέλειο σετάρισμα.

 

Κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ για μια μέθοδο με ξύσμα μολιβιού. Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει και πώς το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι πολύ ψηλό το νατ σου.

Πονάνε τα δάχτυλά σου / δυσκολεύεσαι περισσότερο σε εκείνα τα σημεία όταν κάνεις μπαρέ απ'ότι σε άλλα τάστα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνταγή σου είναι λάθος! Θέλει ξύσμα λεμονιού  ;D

 

Πέρα από την πλάκα, μάλλον οφείλεται στο ύψος του nut όπως λέει και ο Ray παραπάνω. Τι κιθάρα είναι;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ξεκούρδισε και κούρδισε  τις χορδές  που έχουν πρόβλημα έχοντας την κιθάρα στον ενισχυτή. Αν ακούσεις κλικ κλακ κλουτς και να αλλάζει η τονικότητα ξαφνικά, σημαίνει ότι ίσως με το μολύβι να κάνεις δουλειά αλλά αν συνεχίσει θέλει δουλειά το νατ να έρθει στα ίσια του να γίνει σμουθ...

2. πάρε ένα χάρακα κάτι ευθύ τεσπά και δες αφού βγάλεις τις χορδές αν τα κοιλώματα στο νατ είναι στο ίδιο ύψος με τα τάστα .Αν είναι πιο ψηλά πήγαινε τη σε τεχνίτη να στην φτιάξει

3. αν επιτρέπεται τι κιθάρα είναι  και για ποια πόλη μιλάς από περιέργεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονάνε τα δάχτυλά σου / δυσκολεύεσαι περισσότερο σε εκείνα τα σημεία όταν κάνεις μπαρέ απ'ότι σε άλλα τάστα;

 

Όχι, μόνο την σολ αισθάνομαι λίγο άβολα, και η συγκεκριμένη πάντα είχα την αίσθηση οτι ακομα και ανοιχτή να την χτύπαγα σαν να χάνει την τονικότητα.

 

H συνταγή σου είναι λάθος! Θέλει ξύσμα λεμονιού  ;D

 

Πέρα από την πλάκα, μάλλον οφείλεται στο ύψος του nut όπως λέει και ο Ray παραπάνω. Τι κιθάρα είναι;

 

Νομίζω είχα διαβάσει για ξύσμα μολυβιού, αμα λέω οτι νάναι πείτε μου να ξέρω  :P

 

 

3. αν επιτρέπεται τι κιθάρα είναι  και για ποια πόλη μιλάς από περιέργεια....

 

Η κιθάρα είναι η gibson explorer 76 με το nut Που είχε πάνω απο την αρχή

Και η πόλη Βόλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έκανα πριν, όταν λένε για ξύσμα μολυβιού εννοούν σκόνη από τον γραφίτη του μολυβιού. Βάζεις λίγο στις χαραμάδες του nut (εκεί που κάθεται κάθε χορδή) ώστε να μη μαζεύει υγρασία που χαλάει τη χορδή και για να κινείται πιο ομαλά πάνω στη χαραμάδα χωρίς να σκαλώνει. Γι'αυτό υπάρχουν και τα graphite nuts.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το νατ ισχυει που λενε τα παιδια αλλα απο την αλλη οταν ειναι εργοστασιακο κ μαλιστα απο εταιρια οπως η gibson ακομα κ στο χειροτερο μοντελο της αποκλειεται να ειναι κακοβαλμενο....

 

Για τις αλχημιες γραφιτη κτλ αν δεις υπαρχει ενα βιντεακι με τον masterbuilder john cruz που αναμιγνυει βαζελινη με γραφιτη και με σπιρτοξυλο βαζει στη γεφυρα κατω κ στο νατ, εγω το προχωρησα λιγο κραταω την βαζελινη αλλα βαζω αντι γραφιτη να τριβω μολυβια απλα μια ωρα, βαζω απο μολυβι που βαφονται οι γυναικες που ειναι πολυ μαλακο κ λιωνει ετσι το μειγμα μαμαει κ κολλαει κ θυρυβους σταματαει κ στεκεται για καιρο εκει :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut της explorer προφανώς και δεν είναι κακοβαλμένο, αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο να μην έχει σεταριστεί σωστά η κιθάρα μου, ανέκαθεν είχα 12-56 πάνω και 2 φορές που την πήγα για σετάρισμα υποτίθεται μου τη σετάραν με αυτο το νούμερο χορδών στο ίδιο κούρδισμα.

 

Απότι καταλαβαίνω-βλέπω-αισθάνομαι μάλλον είναι αυτό που είπαν πιο πάνω οτι πρέπει να σκαφτεί λίγο ακόμα το Nut για να κάτσουν οι χορδές. Το θέμα είναι οτι αυτή την φορά πρέπει να την πάω Θεσσαλονίκη σε κάνα σωστό μάστορα για να μαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ελεγα οτι απο την στιγμη που οπως λες δεν εχετε στον βολο μαστορα πρωτης γραμμης ισως εχει ερθει η ωρα να μαθεις να σεταρεις μονος σου, δεν ειναι τιποτα το φοβερο αλλωστε συντο,α θα το παιζεις στα δαχτυλα αν πιανουν τα χερια σου εστω κ λιγο, θα σου προτεινουν πολλες καλες πληροφοριες-βιντεο τα παιδια εδω αν δεν υπαρχει ηδη θρεντ  που θα υπαρχει 100%

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κιθάρα ήρθε με 10άρες λογικά οι 12άρες δεν θα "κάθονται" καλά στα αυλάκια όπως είχαν σκαφτεί αρχικά....

 

τώρα βέβαια, στα σετάπ που σου έκαναν θα πρεπε να το χαν φροντίσει αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται...μάλλον αυτή είναι η αιτία του προβλήματός σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου