Προς το περιεχόμενο

LPB-1 DIY - Θέμα


vidshark7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum. Εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να φτιάξω έναν κλώνο του Lpb-1 σύμφωνα με αυτό το schematic EHX_LPB_1_Booster_Schematic.gif Το τρανζίστορ 2N5088 δεν το βρήκα και το αντικατέστησα με ένα 2Ν3904. Ενώ η όλη κατασκευή έγινε κανονικά (και το κύκλωμα και το bypass δουλεύουν κανονικά) το boost για τα αυτιά μου είναι ελάχιστο, ίσα που καταλαβαίνεις ότι αυξήθηκε η ένταση. Έλεγξα κάθε κόλληση, σύνδεση κ.τ.λ. και δεν υπήρχε κάποιο θέμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Γίνεται κάπως να αλλάξω κάποια τιμή κάποιου εξαρτήματος στο κύκλωμα για να αυξηθεί το boost? Ίσως αντιστάτες, πυκνωτές, ποτενσιόμετρο;; Αυτή η μηδαμινή αύξηση οφείλεται στο τρανζίστορ ??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας!  :)

*καθώς και τον toneless και τα άλλα παιδιά του forum που μου μετέδωσαν το μικρόβιο του DIY  ;)

 

** Επίσης να πω ότι έχω και τα εξής τρανζίστορ : 2Ν5551, 2Ν5401 2Ν3906, PN2907, PN2222, BC557, BC337, BC327. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά αντί για το 2Ν3904??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ το έχω φτιάξει με το 2n5089

μπορείς να βάλεις καμιά βάση στη θέση του τρανζίστορ και να τα δοκιμάσεις όλα  ;)

αν τίποτα δεν δουλέψει μην το σκεφτεσαι και ξανακάντο από την αρχή! (και εγώ που το έκανα το πέτυχα με τη 2η  :P )

 

και διάβασε οτιδήποτε υπάρχει σε αυτό το θέμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν αλλάξεις τπτ έχεις βάλει αντισταση στην είσοδο 1Μ ή στην έξοδο για να

μην ακούγεται ο ήχος του 3DPT?

καλα κατσε να παιξει πρωτα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν αλλάξεις τπτ έχεις βάλει αντισταση στην είσοδο 1Μ ή στην έξοδο για να

μην ακούγεται ο ήχος του 3DPT?

 

 

 

ενδιαφέρον αυτό!

πού ακριβώς? στην αρχή του κυκλώματος, πάνω στο διακόπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κατσε να παιξει πρωτα

 

 

ΡΕ μαν ρώτησα δε του ειπα να το κάνει.

πολλες φορές εκεί γίνονται πολλά λάθη για αυτό και ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον αυτό!

πού ακριβώς? στην αρχή του κυκλώματος, πάνω στο διακόπτη?

 

Θα βάλεις μια αντισταση απο 100k εως 1Μ ανάμεσα στο SLEEVE και στο ΤΙΡ του output jack ή αλλίως απο το fx out στο ground.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας!  :) Ένας ένας με την σειρά.

 

@P.Sotiropoulos Οχι δεν έβαλα κάποια αντίσταση ούτε στην είσοδο ούτε στην έξοδο.. Ενδιαφέρον όμως, θα το δοκιμάσω..  :)]

@panafana Ήδη το έχω φτιάξει δεύτερη φορά και πάλι δεν μου βγαίνει όπως το θέλω.. :) Όσο για τις βάσεις, όντως είναι πολύ χρήσιμες και χρηστικές, σήμερα θα πάω να πάρω αν βρω...

 

Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα λέτε να δοκιμάσω κάθε npn τρανζίστορ που έχω;; Ή να δοκιμάσω και αυτό το schematic που έχει διαφορετικές τιμές;;

lpb1.gif

 

Και κάποιες ίσως εντελώς noobάδικες ερωτήσεις: Αν βάλω ποτενσιόμετρο μεγαλύτερο από 100k τι θα γίνει;; Θα βρωμίσει πιο πολύ;; Και επίσης όταν χρησιμοποιούμε 3pdt και μοιράζουμε το + της μπαταρίας στο κύκλωμα και στο ledάκι χάνουμε σε γενικότερα ισχύ και δύναμη από το πεταλάκι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου