Προς το περιεχόμενο

LPB-1 DIY - Θέμα


vidshark7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειραματίσου με ένα ποτενσιόμετρο 10Κ σε σειρά με μία μικρή αντίσταση (πχ 800Ω),για να μην κάψεις τίποτα :P,και δές που σου αρέσει.Μπορείς να το αφήσεις και έτσι και να έχεις ένα είδους gain...

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι δύο πυκνωτές δεν έχουν άμεση επίδραση στο κέρδος,κυρίως χρησιμοποιούνται για να φιλτράρουν ποιες συχνότητες εισέρχονται στο κύκλωμα και ποιες βγαίνουν.

Ούτε το ποτενσιόμετρο θα δώσει διαφορά στην ένταση, αλλά θα αλλάξει τη χροιά αφού σχηματίζει φίλτρο με τον πυκνωτή στην έξοδο.

 

Για να αυξήσεις το κέρδος θα ήταν καλή ιδέα να βάλεις έναν πυκνωτή 10μF παράλληλα στην 390Ω,έτσι θα πάρεις ένταση χωρίς να παραμορφώσει ιδιαίτερα.Μπορείς επίσης να αυξήσεις την 10kΩ ή να μειώσεις την τιμή της 390Ω, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα βρωμίσει.Ιδανικό θα ήταν να βάλεις ένα τρίμμερ σε αυτή τη θέση και να το ρυθμίσεις με τα αυτί εκεί που σου αρέσει.

 

Πάντως το τρανζίστορ σου δεν φαίνεται να διαφέρει πολύ σε τεχνικά χαρακτηριστικά από το προτεινόμενο.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις βασούλες σαν αυτέςSIP1X18.jpg ώστε να πειραματιστείς με τα διάφορα που έχεις.

 

Καλή τύχη και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αυξήσεις το κέρδος θα ήταν καλή ιδέα να βάλεις έναν πυκνωτή 10μF παράλληλα στην 390Ω,έτσι θα πάρεις ένταση χωρίς να παραμορφώσει ιδιαίτερα.Μπορείς επίσης να αυξήσεις την 10kΩ ή να μειώσεις την τιμή της 390Ω,

Τότε λογικά κάνω λάθος.Απλά εγώ βασίζομαι στις παρατηρήσεις μου πάνω στο νόιζ οβερντράιβ που είναι παρόμοιο αν εξαιρέσεις τις διόδους για το βρώμικο.

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτογραφιες της πλακετας-vero που το εχεις φτιαξει ευδιακριτες και απο τις δυο πλευρες για ναμπορεσουμε να σε βοηθησουμε αλλιως θα λεμε λογια του αερα. Το κυκλωμα θα επρεπε να δουλευει ετσι οπως ειναι χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις κατι, εαν βεβαια δεν εχει γινει καποιο λαθος στην κατασκευη. Το λεω γιατι ακριβως το ιδιο σχηματικο εχω χρησιμοποιησει και για το δικο μου και για καμια δεκαρια ακομα που εχω φτιαξει για φιλους. πιθανον καπου να υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα και να σου γειωνει το μεγαλυτερο μερος του σηματος. Εαν βαλεις μεγαλυτερο ποτενσιομετρο ναι μεν μπορει να αυξησεις την ενταση αλλα ταυτοχρονα θα γινει πιο thin ο ηχος σου. Επισης το 2n3904 εχει χαμηλοτερο gain απο το 2n5088 το οποιο σημαινει οτι θα εχει χαμηλοτερο output. Δοκιμασε καποιο bc108b, bc109b η ακομα και 2n5089 η οτι npn τρανζιστορ εχεις μπορεις να το δοκιμασεις αρκει να προσεξεις το pinout μην ειναι αναποδο για να το γυρισεις αλλιως. Ριξε φωτο μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες οτι βρηκες εναλλακτικο τρανζιστορ. εισαι σιγουρος οτι τα πινακια του ειναι τα ιδια.

Σε περιπτωση που το βαλεις αναποδα θα εχεις φτιαξει ενα ωραιοτατο limiter αντι για booster. (νομιζω δηλαδη)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δούλεψε! Όχι όσο ήθελα/νόμιζα, αλλά τουλάχιστον πολύ καλύτερα από πριν. Έβαλα το BC109, θα δοκίμαζα και το BC337 αλλά άλλη φορά..  :) Χίλια ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον που δείξατε!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να αλλάξεις τις αντιστάσεις συλλέκτη και εκπομπού (10k/390Ω), δοκίμασε να αλλάξεις τις άλλες 2 που ρυθμίζουν το bias από 1Μ/100k σε 470k/47k.

Με τις τιμές που έχεις τώρα επειδή είναι συγκριτικά μεγάλες μπορεί το 2Ν3904 να μην είναι στην ενεργό.

 

Το έβαλα από περιέργεια στο PSpice (εξομοιωτής κυκλωμάτων) με το 2Ν3904 και τις 1Μ/100k δεν έπαιζε όντως.Με τις αντιστάσεις που σου προτείνω όμως όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΡΕ μαν ρώτησα δε του ειπα να το κάνει.

πολλες φορές εκεί γίνονται πολλά λάθη για αυτό και ρώτησα.

Ενταξει μην παρεξηγηθουμε κιολας  :-[

Τωρα που δουλευει βαλτην  :D

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου