Προς το περιεχόμενο

Rockafone


SOUPI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Γιάννη και γι' αυτό το cover! Είσαι πολύ μερακλής.  ;)

 

Κάποιες λεπτομέρειες που παρατήρησα.

Τα σηκώματα ήθελαν λίγο προσοχή καθώς αρκετά δε φτάνουν στο σωστό τόνο. Επίσης προσπάθησε να κάνεις πρισσότερο vibrato και όχι μόνο tremolo.  ;)

 

Αυτά, με κάθε καλή διάθεση!  :)

Ευχαριστώ φίλε μου και μονο που το άκουσες.Η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο τεμπελάκος και δεν κάνω πολύ εξάσκηση για να βελτιωθώ.Γέρασα λίγο και βαριέμαι....Ακούω πάντως τις παρατηρήσεις και στο επόμενο θα βελτιωθώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γέρασα λίγο και βαριέμαι
Πλάκα κάνεις; Και μόνο που κάνεις αυτά που κάνεις δείχνει ότι έχεις πολύ μεράκι γιά την μουσική! Όσο για τα bends και τα vibrato που είπε ο Δημήτρης, ψιλά γράμματα 8)  Μπράβο φίλτατε πολύ ωραίος, το "πονάς" το άσμα. Tην άλλη  φορά ανέβασε κάνα δικό σου, όχι μόνο covers!                 Υ.Γ. Εξάχορδο μπάσο;  :o :o :o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις; Και μόνο που κάνεις αυτά που κάνεις δείχνει ότι έχεις πολύ μεράκι γιά την μουσική! Όσο για τα bends και τα vibrato που είπε ο Δημήτρης, ψιλά γράμματα 8)  Μπράβο φίλτατε πολύ ωραίος, το "πονάς" το άσμα. Tην άλλη  φορά ανέβασε κάνα δικό σου, όχι μόνο covers!                  Υ.Γ. Εξάχορδο μπάσο;  :o :o :o

  Παίδες είμαι 46 χρονών και μεγάλωσα με αυτά τα τραγούδια.

Βέβαια στο συγκεκριμένο ήμουνα 6 χρονών όταν βγήκε αλλά παιζόταν για πολλά χρόνια και παίζεται ακόμα...Δεν είμαι πολύ καλός παίκτης σε κανένα όργανο.

Το ευτύχημα είναι ότι έχω κάνει λίγα χρόνια μαθήματα σε ωδείο πάνω στην κιθάρα και μετέπειτα αρκετά χρόνια στο πιάνο.Το πήγαινα για επαγγελματίας αλλά η ζωή μου τα γύρισε.

Παίζω τελείως ερασιτεχνικά πλέον και με όποιες γνώσεις είχα πάρει από τα 15 μου χρόνια μέχρι τα 25 περίπου. 

Μπάσσο παίζω τελείως απλά πράγματα επειδή ξέρω κιθάρα και τα βολεύω.

Όσο για το 6χορδο που λες είναι το φθηνότερο που υπάρχει ένα Harley Benton....

Στην ουσία τις 5 πάνω χορδές χρησιμοποιώ πιο πολύ....

Από μεράκι άλλο τίποτα, αλλά χρόνος δεν υπάρχει....Θα βάλω και κανένα δικό μου στην πορεία.

Ευχαριστώ και πάλι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παίδες είμαι 46 χρονών και μεγάλωσα με αυτά τα τραγούδια.

Βέβαια στο συγκεκριμένο ήμουνα 6 χρονών όταν βγήκε αλλά παιζόταν για πολλά χρόνια και παίζεται ακόμα...Δεν είμαι πολύ καλός παίκτης σε κανένα όργανο.

Το ευτύχημα είναι ότι έχω κάνει λίγα χρόνια μαθήματα σε ωδείο πάνω στην κιθάρα και μετέπειτα αρκετά χρόνια στο πιάνο.Το πήγαινα για επαγγελματίας αλλά η ζωή μου τα γύρισε.

Παίζω τελείως ερασιτεχνικά πλέον και με όποιες γνώσεις είχα πάρει από τα 15 μου χρόνια μέχρι τα 25 περίπου. 

Μπάσσο παίζω τελείως απλά πράγματα επειδή ξέρω κιθάρα και τα βολεύω.

Όσο για το 6χορδο που λες είναι το φθηνότερο που υπάρχει ένα Harley Benton....

Στην ουσία τις 5 πάνω χορδές χρησιμοποιώ πιο πολύ....

Από μεράκι άλλο τίποτα, αλλά χρόνος δεν υπάρχει....Θα βάλω και κανένα δικό μου στην πορεία.

Ευχαριστώ και πάλι!!!!!

  Σε ότι γράφεις, μιά απ' τα ίδια. Δεν είσαι ο μόνος!
Βέβαια στο συγκεκριμένο ήμουνα 6 χρονών όταν βγήκε
  Εγώ ήμουν εφτά.... 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιάννη και γι' αυτό το cover! Είσαι πολύ μερακλής.  ;)

Μπράβο φίλτατε πολύ ωραίος, το "πονάς" το άσμα.

+1 ;)

 

Παίδες είμαι 46 χρονών και μεγάλωσα με αυτά τα τραγούδια.

Βέβαια στο συγκεκριμένο ήμουνα 6 χρονών όταν βγήκε αλλά παιζόταν για πολλά χρόνια και παίζεται ακόμα...

Εγω ημουν 2 οταν βγηκε. 8) Η δισκογραφια τους ειναι στο DNA μου. Το περιεργο μ'αυτο το κομματι ειναι οτι ποτε δεν το επαιζαν live. Απο τα δεκαδες official live και τα εκατονταδες bootleg της μπαντας, πουθενα δεν θα βρεις να το ακουσεις. Μαλλον εβαλε το χερακι του και σ'αυτο ο συνηθης υποπτος Blackmore. Ετσι ειχε κανει και με το "When A Blind Man Cries" του 1972 που δεν γουσταρε να το παιζει, η μπαντα αρχισε να το παιζει live μολις το 1993, οταν ο παραπανω κυριος τους αφησε για τα καλα, και εκτοτε η μπαλανταρα αυτη δεν λειπει απο κανενα live τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ;)

Εγω ημουν 2 οταν βγηκε. 8) Η δισκογραφια τους ειναι στο DNA μου. Το περιεργο μ'αυτο το κομματι ειναι οτι ποτε δεν το επαιζαν live. Απο τα δεκαδες official live και τα εκατονταδες bootleg της μπαντας, πουθενα δεν θα βρεις να το ακουσεις. Μαλλον εβαλε το χερακι του και σ'αυτο ο συνηθης υποπτος Blackmore. Ετσι ειχε κανει και με το "When A Blind Man Cries" του 1972 που δεν γουσταρε να το παιζει, η μπαντα αρχισε να το παιζει live μολις το 1993, οταν ο παραπανω κυριος τους αφησε για τα καλα, και εκτοτε η μπαλανταρα αυτη δεν λειπει απο κανενα live τους.

Κάτι είχα ακούσει ότι υπήρξε τσακωμός του Blackmore με τον Coverdale για το συγκεκριμένο κομμάτι,όσον αφορά τους στίχους....ίσως νάναι και φήμες αλλά αυτό είχε κυκλοφορίσει....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο ανθρωπος εχει μαλωσει με τον μισο πληθυσμο του πλανητη... ;D

Τεσπα, τωρα βλεπω οτι υπαρχουν δυο live εκδοσεις, κι αυτες μισες αν κρινω απο τη διαρκεια που αναγραφεται, η μια ειναι στο "Last Concert in Japan" (1977) οπου εχει διαρκεια 2:22 και η αλλη στο "This Time Around: Live in Tokyo" οπου ειναι στην ουσια το ιδιο live αλλα ολοκληρο και κυκλοφορησε το 2001. Εδω η διαρκεια του τραγουδιου ειναι μολις 1:47.

 

Κριμα να μη παιζουν πια αυτα τα κομματια live, επι Coverdale η μπαντα επαιζε κομματια της περιοδου Gillan, κατι που ο Gillan δεν κανει με κομματια της περιοδου Coverdale, και ετσι εχουν αφησει απ'εξω απιστευτα κομματια. Θα μου πεις απ'την αλλη, αν επαιζαν και κομματια και απο την περιοδο Coverdale θα επρεπε το καθε live τους να διαρκει κανα 4ωρο... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο ανθρωπος εχει μαλωσει με τον μισο πληθυσμο του πλανητη... ;D

Τεσπα, τωρα βλεπω οτι υπαρχουν δυο live εκδοσεις, κι αυτες μισες αν κρινω απο τη διαρκεια που αναγραφεται, η μια ειναι στο "Last Concert in Japan" (1977) οπου εχει διαρκεια 2:22 και η αλλη στο "This Time Around: Live in Tokyo" οπου ειναι στην ουσια το ιδιο live αλλα ολοκληρο και κυκλοφορησε το 2001. Εδω η διαρκεια του τραγουδιου ειναι μολις 1:47.

 

Κριμα να μη παιζουν πια αυτα τα κομματια live, επι Coverdale η μπαντα επαιζε κομματια της περιοδου Gillan, κατι που ο Gillan δεν κανει με κομματια της περιοδου Coverdale, και ετσι εχουν αφησει απ'εξω απιστευτα κομματια. Θα μου πεις απ'την αλλη, αν επαιζαν και κομματια και απο την περιοδο Coverdale θα επρεπε το καθε live τους να διαρκει κανα 4ωρο... :P

  Πολύ σωστά για το τετράωρο που λες γιατί δεν χωράνε σε ένα λάηβ τόσα καλά κομμάτια που έχουν στο σύνολο...Βέβαια το έχουν στο Last Concert in Japan γιατί έπαιζε ο Tommy Bollin.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου