Προς το περιεχόμενο

Τι ηχεία για fast track?


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα σε ρωτούσα τι μουσική φτιάχνεις και τι δουλειά θες να κάνεις(ν' ακούς;να κάνεις μίξη;τι?)...ξεκίνα από εκεί.νομίζω πάντως μέχρι 300 ευρώ μπορείς να βρεις σούπερ μονιτορς,οπότε αν είσαι κάπου στα 200 ξανασκέψου το και περίμενε λιγάκι γιατί η διαφορά δεν είναι τεράστια,μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις άλλο ένα κατοσταρικάκι και να ανέβεις επίπεδο...

υπάρχουν π.χ. μονιτορς που είναι αρκετά flat,κάποια που έχουν και λίγο μπάσο(μην περιμένεις πολλά από 5ιντσα),κάποια που "χρωματίζουν" παραπάνω κτλ κτλ

πρέπει όμως να τα ακούσεις εσύ και ιδανικά αν έχεις φτιάξει και κάτι δικό σου γράψτο σ' ένα cd και πήγαινε να ακούσεις τα διάφορα monitors που είναι μέσα στο μπάτζετ σου.αν δε μπορείς αρκέσου στα reviews αλλά διάβασε αρκετά!

τώρα σχετικά με την συνδεσμολογία,η κάρτα σου έχει μόνο unbalanced εξόδους(υπάρχουν και μονιτορς με rca εισόδους).ιδανικά κάποια στιγμή άλλαξέ την με κάποια που θα βγάζει και balanced σήμα.

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ θα σε ρωτούσα τι μουσική φτιάχνεις και τι δουλειά θες να κάνεις(ν' ακούς;να κάνεις μίξη;τι?)...ξεκίνα από εκεί.νομίζω πάντως μέχρι 300 ευρώ μπορείς να βρεις σούπερ μονιτορς,οπότε αν είσαι κάπου στα 200 ξανασκέψου το και περίμενε λιγάκι γιατί η διαφορά δεν είναι τεράστια,μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις άλλο ένα κατοσταρικάκι και να ανέβεις επίπεδο...

υπάρχουν π.χ. μονιτορς που είναι αρκετά flat,κάποια που έχουν και λίγο μπάσο(μην περιμένεις πολλά από 5ιντσα),κάποια που "χρωματίζουν" παραπάνω κτλ κτλ

πρέπει όμως να τα ακούσεις εσύ και ιδανικά αν έχεις φτιάξει και κάτι δικό σου γράψτο σ' ένα cd και πήγαινε να ακούσεις τα διάφορα monitors που είναι μέσα στο μπάτζετ σου.αν δε μπορείς αρκέσου στα reviews αλλά διάβασε αρκετά!

τώρα σχετικά με την συνδεσμολογία,η κάρτα σου έχει μόνο unbalanced εξόδους(υπάρχουν και μονιτορς με rca εισόδους).ιδανικά κάποια στιγμή άλλαξέ την με κάποια που θα βγάζει και balanced σήμα.

 

Θέλω ηχεία για οικιακή χρήση. Απλά να ακούω. Παίζω διάφορα. Όχι όμως ιδιαίτερα καθαρά.

Έχω καταργήσει ενισχυτή και παίζω μόνο με TH2 οπότε θα ήθελα κάτι να είναι ποιοτικό αλλά για νορμάλ οικιακή χρήση.

 

Τις προάλλες χάζευα σε ένα μαγαζί και είδα κάτι ηχεία 200watts μάρκας samson. Tην ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα. Ήταν πολύ οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που μπαινω σφηνα ενω εχετε λυση την αρχικη απορια αλλα.......

Η λυση του να καργησεις τον ενισχυτη και να παιζεις απο τα μονιτορ ειναι μεγα λαθος....Τα μονιτορ και δη τα φτηνα δεν θα σου δωσουν τις δυναμικες και το παιξιμο που μπορεις να εχεις..Ποσο μαλλον ενα VST  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες χάζευα σε ένα μαγαζί και είδα κάτι ηχεία 200watts μάρκας samson. Tην ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα. Ήταν πολύ οικονομικά.

 

κάτσε...αυτοενισχυόμενα?τι ακριβώς?

200 watt???

δε μας τα λες καλά  :P

ετοιμάζεσαι για γήπεδο?

 

γνώμη μου,πήγαινε άκου κάνα ωραίο μονιτοράκι 6άρι(άντε και 8άρι για σένα που είσαι φασαριόζος,κι εγώ είμαι ε! ;D),π.χ. KRK(μιάς και δεν θέλεις να κάνεις "δουλειά" οπότε το θέμα flat δεν σε ενδιαφέρει)

τα καρφώνεις στην κάρτα σου και τέλος,άσε που παίζουν και αρκετά σε αγγελίες

 

και όταν έρθει η ώρα και ξαναπάρεις ενισχυτή ή έστω κάποιο καλό "εφφέ"(καλά τα λέει η "σφήνα"  ;D ) πάλι θα σου χρησιμέψουν

ένα ζευγάρι monitors ποτέ δεν πάνε χαμένα

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε...αυτοενισχυόμενα?τι ακριβώς?

200 watt???

δε μας τα λες καλά  :P

ετοιμάζεσαι για γήπεδο?

Μισο.....Τα μονιτορ samson που ειδες δεν ηταν στουντιο μονιτορ αλλα PA active....Δλδ κανουν αλλη δουλεια (ηχο βγαζουν και τα 2  ;D ) και μαλλον ειναι αυτα ?

http://www.amazon.com/Samson-AURO-D208-200W-Active-Monitor/dp/B008BMIAAQ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που μπαινω σφηνα ενω εχετε λυση την αρχικη απορια αλλα.......

Η λυση του να καργησεις τον ενισχυτη και να παιζεις απο τα μονιτορ ειναι μεγα λαθος....Τα μονιτορ και δη τα φτηνα δεν θα σου δωσουν τις δυναμικες και το παιξιμο που μπορεις να εχεις..Ποσο μαλλον ενα VST  ;)

 

Η λύση του να καταργήσω τον ενισχυτή έγινε για λόγους καθαρά πρακτικούς. Μετακόμισα στο εξωτερικό εδώ και 4 μήνες οπότε δεν θα μπορούσα να κουβαλάω καμπίνες μαζί  ;D. Είχα βολευτεί με το TH2 οπότε μπορώ και το παίρνω μαζί μου. Να πάρω ενισχυτή εδώ δεν παίζει διότι δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάτσω και αν θα βρω να τον πουλήσω μετά. Οπότε επανέρχομαι στη λύση των ηχείων. Παίζω με τα ακουστικά, πόσο χειρότερα θα είναι?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε...αυτοενισχυόμενα?τι ακριβώς?

200 watt???

δε μας τα λες καλά  :P

ετοιμάζεσαι για γήπεδο?

 

γνώμη μου,πήγαινε άκου κάνα ωραίο μονιτοράκι 6άρι(άντε και 8άρι για σένα που είσαι φασαριόζος,κι εγώ είμαι ε! ;D),π.χ. KRK(μιάς και δεν θέλεις να κάνεις "δουλειά" οπότε το θέμα flat δεν σε ενδιαφέρει)

τα καρφώνεις στην κάρτα σου και τέλος,άσε που παίζουν και αρκετά σε αγγελίες

 

και όταν έρθει η ώρα και ξαναπάρεις ενισχυτή ή έστω κάποιο καλό "εφφέ"(καλά τα λέει η "σφήνα"  ;D ) πάλι θα σου χρησιμέψουν

ένα ζευγάρι monitors ποτέ δεν πάνε χαμένα

 

 

Έλα όμως που το θέμα είναι ότι εδώ που βρίσκομαι δεν είναι τόσο προφανές το "ήγαινε άκου κάνα ωραίο μονιτοράκι 6άρι". Δεν έχει μαγαζιά, οπότε πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός.

 

Μισο.....Τα μονιτορ samson που ειδες δεν ηταν στουντιο μονιτορ αλλα PA active....Δλδ κανουν αλλη δουλεια (ηχο βγαζουν και τα 2  ;D ) και μαλλον ειναι αυτα ?

http://www.amazon.com/Samson-AURO-D208-200W-Active-Monitor/dp/B008BMIAAQ

 

Δίκιο έχεις. Αυτά είναι. Όταν λέω τα είδα σε ένα μαγαζί δεν ενοοώ τα άκουσα. Απλά τα είδα στη βιτρίνα όπως περπάταγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα που βρίσκεσαι πια???

;D ;D ;D

 

πέραν της πλάκας...επειδή κι εγώ ψάχνω monitors(για μίξεις όμως) και έχω ακούσει κάποια, πιστεύω ότι τα krk θα σε ικανοποιήσουν(ακόμα και τα 5άρια για δωμάτιο είναι ταμάμ αν θες να ρίξεις το κόστος).μην ψαρώνεις με τα watt,τις ίντσες και μην αφήσεις το μικρό τους μέγεθος να σε παραπλανήσει.σε κατάσταση δωματίου δεν θα  χρειαστείς πάνω από 6άρια.για τα 8άρια που σου έγραψα πριν ήταν πλάκα ε...πίστεψέ με δεν έχει κανένα νόημα

ο μόνος λόγος που εγώ τα απέρριψα, ήταν γιατί δεν είναι αρκετά flat για τα γούστα μου και τη δουλειά που θέλω να κάνω

overall όμως τα KRK νομίζω είναι μια πολύ καλή "τυφλή αγορά",αφού αναγκαστικά αυτό πρέπει να κάνεις ;)

 

υγ:στο ξαναλέω!τα monitors δεν πρόκειται να πάνε χαμένα!είναι κάτι τόσο βασικό όσο ο η/υ και η κάρτα ήχου!

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα που βρίσκεσαι πια???

;D ;D ;D

 

πέραν της πλάκας...επειδή κι εγώ ψάχνω monitors(για μίξεις όμως) και έχω ακούσει κάποια, πιστεύω ότι τα krk θα σε ικανοποιήσουν(ακόμα και τα 5άρια για δωμάτιο είναι ταμάμ αν θες να ρίξεις το κόστος).μην ψαρώνεις με τα watt,τις ίντσες και μην αφήσεις το μικρό τους μέγεθος να σε παραπλανήσει.σε κατάσταση δωματίου δεν θα  χρειαστείς πάνω από 6άρια.για τα 8άρια που σου έγραψα πριν ήταν πλάκα ε...πίστεψέ με δεν έχει κανένα νόημα

ο μόνος λόγος που εγώ τα απέρριψα, ήταν γιατί δεν είναι αρκετά flat για τα γούστα μου και τη δουλειά που θέλω να κάνω

overall όμως τα KRK νομίζω είναι μια πολύ καλή "τυφλή αγορά",αφού αναγκαστικά αυτό πρέπει να κάνεις ;)

 

υγ:στο ξαναλέω!τα monitors δεν πρόκειται να πάνε χαμένα!είναι κάτι τόσο βασικό όσο ο η/υ και η κάρτα ήχου!

 

Είμαι στο Qatar. Πίστεψέ με έχω αρχίσει να εκτιμώ κάποια πράγματα που θεωρούσα δεδομένα.

 

Στείλε μου ένα λινκ ρε φίλε αν μπορείς από τα ηχεία που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου