Προς το περιεχόμενο

kurzweil k2000: τρελαμένο pitch bend! Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά πάσα πιθανότητα θέλει αλλαγή το bender, μακάρι να κάνω λάθος.

Και εγώ ελπίζω πως όχι, γιατι δεν θελω να σκεφτω καν ποσο θα μου κοστισει η ενδεχόμενη αλλαγή... Και επισης εχω ακουσει οτι δεν ειναι και κανένα όργανο που μπορεις μονος να βάλεις χέρι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως να θελει spray επαφων,ειναι spay που απομακρυνει σκονες και γενικα διορθωνει τετοιου ειδους δυσλειτουργιες ποτενσιομετρων,εχω χρησιμοποιησει σε τετοια περιπτωση που αναφερεις παλαιοτερα και το προβλημα διορθωθηκε.Αρκει το ποτενσιομετρο να ειναι ανοικτου τυπου και να εχει προσβαση το spray μες στο ποτενσιομετρο,γιατι σε ενα κλειστου που δοκιμασα δεν εγινε τιποτα. Αλλιως αν δεν διορθωθει ετσι κ ουτε οπως προτειναν παραπανω,τοτε ισως χρειαστει να παρεις καινουριο ποτενσιομετρο.Μπορεις βεβαια να το εμπιστευθεις και σε εναν ηλεκτρονικο και να σου το ανοιξει ,αλλα δεν νομιζω να συμφερει οικονομικα,με την εννοια οτι το καινουριο ειναι καινουριο,και ας κοστισει περισσοτερο.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197949.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια απορια,αφου του bender λογαριθμικο ποτενιομετρο ειναι οπως και ολα τα υπολοιπα,τωρα αν σε καποιο οργανο συγκεκριμενα ειναι διαφορετικου τυπου δεν το γνωριζω.Παντως εχω βαλει spray σε bender και το προβλημα διορθωθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να έβαλε κάποιος σπρέι και να συνέχισε - έκανε την δουλειά του...  όμως ανάλογα τον τρόπο χρήσης, την συχνότητα χρήσης, το περιβάλλον εργασίας κλπ, 70 με 90% των περιπτώσεων α) προσωρινά και β) χωρίς σωστά αποτελέσματα.

 

1. Το μέτρησες και είδες ότι η ωμική απόκλιση είναι σωστή βάση της γωνίας κλήσης του μοχλού;

 

2. Εάν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα εξακολούθησε να είναι σωστό;

    Εννοώ σε τιμές, γιατί απο ήχο ελάχιστοι ακούνε διαφορές.

 

3. Πόσα τέτοια bender έχεις ανοίξει, από διαφορετκά μηχανήματα, πόσα έχεις μετρήσει

    να δεις πως συμπεριφέρονται και γιατι;

    Παρατήρησες ότι έχουν κοινά ποτενσιόμετρα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητω την εμπειρια σου,την εμπειρια την δικη μου την ανεφερα,σε ενα και μονο το δοκιμασα και εγινε η δουλεια καθως ηταν ανοικτου τυπου. Αυτο που εχω παρατηρησει παντως σε μηχανηματα ειναι πως το bender εχει ιδια ποτενσιομετρα με τα υπολοιπα του ιδου μηχανηματος. Κατα ποσο η διορθωση που θα γινει στο ποτενσιομετρο θα εχει μικρη η μεγαλη αποκλιση απο το κανονικο δεν το γνωριζω,αλλα αφου με το αυτι δεν θα ειναι αντιληπτη,απο μερος μου δεν θα ειχα προβλημα.Εκτος αν γινοταν αντιληπτη σε ευρος τονικοτητας απο οκταβα και ανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένας απλός τρόπος να το δοκιμάσεις είναι να το συνδέσεις μέσω midi στο Cubase για παράδειγμα ή σε όποιο άλλο daw δουλεύεις και να γράψεις την κίνηση του bender.

Δες αν "ακούει" γραμμικά από άκρη σε άκρη, στέλνοντας - καταγράφοντας όλες τις τιμές από 0 έως 127 χωρίς υπερβολική πίεση στα άκρα και επίσεις όταν επιστρέψει στο κέντρο ελεύθερο η τιμή του να είναι σταθερή στο 64.

 

Επανέλαβε την διαδικασία 7-8 ή παραπάνω φορές να δείς εάν η συμπεριφορά του είναι πάντα η ίδια.

 

Εννοείται πως στο κέντρο (ελεύθερος ο μοχλός) δεν πρέπει να έχει μηχανικό "τζόγο" ή αλλιώς κενή διαδρομή, χωρίς τιμές και ειδικά με τιμές.

 

Καλό είναι στο daw να κάνεις το πιό πάνω "πείραμα" με ανοικτή την οθόνη του list edit, έτσι ώστε να βλέπεις τις τιμές σε πραγματικό χρόνο, δηλαδή κάτι σαν real time midi monitoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου