Προς το περιεχόμενο

Monitor ηχεία για downtempo (samson resolv a6 ή κάτι άλλο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Monitor ηχεία, low budget, για Mixing downtempo / ambient / trip hop μουσική.

 

Σκεφτόμουνα τα Yamaha hs50m αλλά διαβάζω ότι τα χαμηλά απλά δεν υπάρχουν.

 

Έτσι, εναλλακτικά σκέφτομαι τα Samson resolv a6 τα οποία βρίσκω ακριβώς στην ίδια τιμή (δεν θέλω να πάω πιο πάνω) και είναι και 6inch.

 

Η άποψη σας? Εναλλακτικές σε αυτό το κόστος?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε να πας για τα 8ιντσα Yamaha HS80m, πολύ καλύτερη επιλογή από τα Samson.

Με τα 8ιντσα θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και η απόκριση στις χαμηλές συχνότητες είναι εξαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Το έχω υπόψιν μου για τα 8ιντσα, αλλά τα 500 ευρώ είναι πάρα πολλά.... σχεδόν τα διπλάσια από το κόστος των Samson resolv a6....

 

Εκτός από τα Samson resolv a6, υπάρχει κάτι άλλο ανταγωνιστικό σε αυτήν την τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χορος εχει καμια μπασοπαγιδα ή απλα μας νοιαζει να βγαζει μπασα το ηχειο;

 

Ο χώρος πίσω από τα ηχεία έχει κενό 4 μέτρα μέχρι τον τοίχο και μπροστά άλλα 3 μέτρα μέχρι τον τοίχο. Σαν να είναι στημένο στην μέση ενός δωματίου

 

Οπότε τα ηχεία θα είναι στο κενό γενικά. Μας νοιάζει να βγάζει μπάσο το ηχείο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις οτι εχει αμεση σημασια πως αναπαραγωνται τα μπασα μεσα στον χορο; Αυτο να σε νοιαζει πιο πολυ... λεω 'γω τωρα. Δεν ειναι θεμα μονο ποσο μπασο βγαζει το ηχειο. Παρε ενα σαμπ να εισαι σιγουρος. Θα ακους οτι βγαινει πιστευεις χωρις να εχεις φτιαξει λιγο το δωματιο σου;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε δυστυχώς πρέπει να πας σε 8ιντσα, άντε 7ιντσα. Αλλιώς τα μπάσα δε θα βγουν σωστά.

Για sub δεν θα συμβούλευα, θα σου βγει πιο ακριβά και θα έχεις άλλους μπελάδες (3 ηχεία αντί για 2 καλά). Κι εγώ για μπατζετ μόνιτορ εψαχνα και τα yamaha ηταν τα μοναδικά καλά σε αυτό το επίπεδο. Για πιο φθηνά δεν γνωρίζω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να πας για τα 8ιντσα Yamaha HS80m, πολύ καλύτερη επιλογή από τα Samson.

Με τα 8ιντσα θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και η απόκριση στις χαμηλές συχνότητες είναι εξαιρετική.

 

Με τα 8ιντσα γενικα. Γιατι με τα yamaha δεν θα ακουει δυνατα το μπασο(γυρω στα -10 db στα 40 hz).Αλλα οτι θα το καταλαβαινει ισχυει. Εχω ακουσει απο πολλους παντως οτι τα yamaha ειναι τα πιο "ειλικρινη" στην τιμη τους.Αν καποιος γνωριζει,κανει καλες μιξεις.Επισης ,ειναι οντως σπουδαια η υποθεση του χωρου,γιατι ειδικα στα yamaha που δεν βγαζουν δυνατα το μπασο,αν κατσουν σε σημειο που να ακυρωνονται οι χαμηλες,το μπασο παει στραφι,ξεχωρα για τις υπολοιπες συχνετητες που κρυβονται και αλλες που κουδουνιζουν στο κεφαλι σου...

 

Τωρα για το sub οπου και να ρωτησω ,δεν εχω παρει ολοκληρωμενη απαντηση γιατι "το θεμα ειναι τεραστιο" οπως αναφερουν,ενα συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι πως η μονη ιστορια που δεν προτεινεται σχεδον απο κανενα τα sub, ειναι γιατι πρεπει να τοποθετηθουν σε συγκεκριμενο σημειο μελετημενου χωρου,και το setup τους να εχει γινει ετσι ωστε να μην αλληλοκαλυπτονται καποιες συχνοτητες που βγαζουν και το sub και οι δορυφοροι. Δηλαδη πιστευω πως αν καποιος εχει ορεξη και μαθει να μετραει το χωρο,δεν θα ειναι ιδιαιτερο θεμα να χρησιμοποιησει sub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 5άρια μου είχε κάνει καλή εντύπωση το μπάσο των Fostex PM 05, βέβαια αν μπορείς να πάρεις κάποια 8άρια θα είναι καλύτερα. Μην πάρεις όμως Samson, προσπάθησε να την αποφύγεις, έχει καλό ήχο αλλά από αξιοπιστία πάσχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 5άρια μου είχε κάνει καλή εντύπωση το μπάσο των Fostex PM 05, βέβαια αν μπορείς να πάρεις κάποια 8άρια θα είναι καλύτερα

Εχω παρατηρησει πως το αναγραφομενο ευρος συχνοτητων στα διαφορα μοντελα της σειρας pm της fostex ειναι ιδια,ειτε ειναι 5 ειτε 6.5 ειτε 8 ιντων. Το 8αρι δεν βγαζει πιο χαμηλες συχνοτητες στην πραγματικοτητα;Το εχεις ακουσει ή μονο το 5αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου