Προς το περιεχόμενο

Monitor ηχεία για downtempo (samson resolv a6 ή κάτι άλλο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν τα έχω ακούσει τα 8αρια.

 

Τα specs δεν είναι πανάκεια, ειδικά αν είναι του τύπου "40- 20 kHz". Το πως αποκρίνονται π.χ. τα ηχεία στα transients είναι πάρα πολύ σημαντικό, και αυτό φαίνεται σε άλλου τύπου απεικονίσεις.

 

Παρόλα αυτά τα 5άρια τα Fostex με έκαναν να ψάχνω για κρυμμένο sub  ;D Βέβαια εντάξει, με "πατέντες" θα βγαίνουν οι συχνότητες, δε θα είναι πραγματικές, αλλά έτσι και αλλιώς αν ήθελα monitors στην κατηγορία των 300 ευρώ αυτά θα έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στάθη γι'αυτό που λες οτι τα yamaha δεν έχουν δυνατά μπάσα. Μα αυτό ακριβώς ζητάς σε ηχεία μόνιτορ, να μη τονίζουν τις συχνότητες (και σε αντίθεση με τα KRK μονιτορ περίπου στην ίδια τιμή). Και ειδικά αν θες να επέμβεις σε αυτές τις συχνότητες, τα yamaha είναι ότι καλύτερο. Αν φτιάξεις τα χαμηλά σου και ακούγονται καλά, τότε θα ακούγονται παντού καλά και τονισμένα. Και εν τέλει με τα specs έχω κι εγώ ένα θέμα. Καλύτερα εμπιστεύομαι τα αυτιά μου...

Κι από τα μικρά μόνιτορ (5ιντσα, 6ιντσα), μόνο τα ακριβα μοντέλα Genelec, Dynaudio και Adam μπορούν και βγάζουν όλες τις συχνότητες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται πως ειναι πιο χαμηλα απο αυτο που θα επρεπε,εχω την εντυπωση οτι ιδανικα ολες οι συχνοτητες στα 0 db,δεν ξρω αν κανω λαθος για τις χαμηλες.Δεν μου φαινεται βεβαια πως αποτελει προβλημα καθως το μπασο ειναι διακριτο.Οπως και να χει,εχω δουλεψει σε αυτα τα μονιτορ και με εχουν αφησει ικανοποιημενο.Και γω δεν κρινω συμφωνα με τα χαρακτηριστικα καποιου ηχειου,απλα το γεγονος οτι οσο αλλαζε το μεγεθος δεν αλλαζε ουτε μια συχνοτητα στα fostex pm με προβληματισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις απόψεις σας.

 

Οπότε καταλήγουμε (δεδομένου ότι δεν θέλω sub για διάφορους λόγους, συμπεριλαμβανομένου του οικονομικού)

 

1. Τα Resolv A6 δεν είναι αξιόπιστα

2.yamaha hs50m δεν βγάζουν μπάσο (ειδικά για τον χώρο που περιέγραψα)

3. Τα Yamaha hs80m είναι πολύ ακριβά για την τσέπη μου

 

Οπότε να πάω σε Fostex PM 05 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nkrypto στα ποσα θες να κινηθεις? Με μπερδεψες λιγο διοτι τα samson πχ τα εχεις δικα σου

με κατω απο 200 ενω για τα yamaha hs50m θες 300+

 

manosx για ενημερωσε λιγο για την αναξιοπιστια του resolv. Tι παρουσιαζουν-παρουσιασαν.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν το ιδιο κυρος αλλα εχεις κατι πιο συγκεκριμενο? Θυμισε μου τα των rubicon.

Ο nkrypto αποδεχθηκε την αποψη της αναξιοπιστιας ανετα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε ενδεικτικά ένα thread, πολύ κλάμα  ;D

 

 

http://www.gearslutz.com/board/low-end-theory/314545-samson-rubicon-r5a-problem.html

 

 

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση της Samson με τις άλλες εταιρίες, έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα και είναι απλά ένα κλικ πάνω από behringer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo budget μου δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 350 ευρώ.

 

Τα Resolv A6 τα παράτησα γρήγορα, διότι δεν απάντησε κανείς θετικά, ενώ ένας είπε ότι έχουν θέμα γενικά όσον αφορά στην αξιοπιστία .... Δεν είμαστε για τρεχάματα τώρα :P

 

Επίσης που παίζουν 200 ευρώ???? Skroutz είναι στα 310...

 

Όλα τα υπόλοιπα που έχω αναφέρει (yamaha 50m, Fostex PM0.5 Κλπ) παίζουν στην τιμή που αντέχω (εκτός αν μιλάμε για τα MKII fostex που είναι στα €380, οπότε ίιιιισως να τα καταφέρω αν αξίζουν).

 

 

Τι λέτε λοιπόν... τι κοιτάω γιαυτήν την τιμή, το χώρο που προανέφερα και το είδος μουσικής που φτιάχνω?

 

1000 ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουν 200 με τα μεταφορικα...

 

 

http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_a6.htm

 

 

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να αποφασίσεις εσύ, κάνε καμιά γυροβολιά στα μαγαζιά να ακούσεις και από κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου