Προς το περιεχόμενο

Αγορά Μonitors και Κάρτας ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν εκανα αναφορα σε κανενα ηχειο,ειπα πως ενα ζευγαρι monitors των 100 ευρω δεν θα καταφερει να βγαλει ηχο με ευκρινεια τετοια ωστε να βγει αξιοπρεπης μια ηχογραφιση και μιξη. .

 

Σταθη μου, τα av-30 εχουν 95 ευρώ.

Προφανως δεν ξερεις τις προδιαγραφες τους και σιγουρα δεν τα εχεις δουλεψει.

Μπες λοιπον στο site της m-audio και κανε τον κοπο να δεις τις προδιαγραφες τους.

 Δεν υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης.

Ειναι καθαρα εργονομικο το θέμα, ειναι τα μικροτερα και εξισου αποδοτικα απο την γκαμα της m-audio για reference χρηση.

 

Τωρα στην πραξη τα επελεξα για εργονομικους και ενεργειακους λογους στο τωρινο μου σετ απ για να εχω ακριβως αυτο που υποσχονται.

 

Αμα δεν ειχα αυτο που υποσχονται και ηθελα, δηλαδη να εχω reference ηχο για την ισοσταθμιση, την ενταση, την στερεοφωνια και το σωστο βαθος στις μιξεις που φτιαχνω στο σπιτι μου θα ειχαν φυγει απο το παραθυρο και θα τα κατηγορουσα πρωτος την m-audio για απατη.

 

Επειδη ομως δινουν ακριβως αυτο που υποσχονται και μαλιστα θεαματικα για τα λεφτα τους κατι που δεν το λεω μονο εγω που τα εχω, βλεπεις οτι μπορεις με τα συγκεκριμενα να βγαλεις ηχο με ευκρινεια τετοια ωστε να κανεις αξιοπρεπεστατες μιξεις ανεξαρτητως ειδους μουσικης.

 

Αρα καταλαβαινεις τι ειναι προφανες.

 

Οπως σου ειπα σου μιλαω για ενα προιον που το έχω και μαλιστα εχω μετρο συγκρισης γιατι εχω δουλεψει με τα ευρεως γνωστα μεγαλυτερα reference της αγορας μεταξυ 300-700 ευρω.

 

Η τελικη τους ενταση τελος ειναι λειαν ικανοποιητικη π.χ. για το διαμερισμα που μενω, μαλιστα δεν μπορω λογω των εντασεων και της καθαροτητας που δινουν παρολο που ειναι μικρα να δουλευω μετα τις 10 το βραδυ γιατι θα κατεβουν οι γειτονες και θα με σπασουν στο ξυλο ακομα και στο 30% της τελικης τους εντασης με 60% gain απο την καρτα ηχου.  Μαλιστα ενας φιλος μου που δεν ειναι μουσικος βεβαια προχθες στο σπιτι που του εβαλα να ακουσει κατι, καθοταν στο σαλονι , τα ειχα στην μιση και πιο κατω ενταση και μου λεει, καλα δεν σε εχουν βαλει ακομα μεσα ετσι οπως ακουγονται αυτα τα ηχεια?

 

Που να ειχα τα bx-8 στο διαμερισμα, γι αυτο και πηρα τα av-30 αν και ηθελα τα bx5

 

Η ενταση τελικως ειναι αναλογα το χωρο και για να ξεσπαμε κυριως, οταν μιξαρουμε δουλευουμε σε μετριες εντασεις για να διατηρησουν τα αυτια μας την οξυτητα τους για πολλες ωρες και για να εχουμε καλυτερη γενικη ακουστικη εικονα.

 Εχασες φιλε μου Σταθη, εχασες. λολ

Υπαρχουν ηχεια κατω απο εκατο ευρω που να δινουν reference ηχο για να φτιαξει καποιος αξιοπρεπεστατες μιξεις ιδιως αν τον βοηθανε και οι γνωσεις του και η εμπειρια του, τα av-30 ειναι ενα λαμπρο παράδειγμα

 

Ξαναλεω παντως δεν τα προτείνω παρα μονο για συνθηκες σαν τις δικες μου π.χ.

Προτεινω αυτα που προτειναν οι φιλοι μας στον φιλο μας

 

Απλα αποδιδω τα κεράσια στον καισαρα,

 Παντως πεσαμε στην περιπτωση γιατι ειμαι και lexicon fan αλλα αυτο το αφηνω γιατι θα ειναι too much lol.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης.Ειναι καθαρα εργονομικο το θέμα

 

http://www.thomann.de/gr/adam_a3x.htm και εδω καθαρα εργονομικο ειναι το θεμα,αλλα το ζευγος εχει 430. Οντως δεν τα εχω ακουσει τα maudio.Αλλα αν το κανω δεν νομιζω να υπαρχει συγκριση με τα adam που παρεθεσα που εχουν σχεδον αψογο ηχο(υποκειμενικο  ;) )

Δηλαδη αν εβγαινε ενα monitor με 50 ευρω που για την τιμη του θα ειχε εξαιρετικα αποτελεσματα θα προτεινες αυτο το ηχειο;

 

  Εχασες φιλε μου Σταθη, εχασες. λολ

??? Εχω την εντυπωση οτι ανταλλασουμε αποψεις,δεν κανουμε αντιπαραθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι προφανως υποκειμενικα και εχει να κανει με τα αυτια και τον χωρο του καθενος.

Μιλαμε για χαμηλη ποιοτητα στα φτηνα maudio που για μενα δεν αξιζουν 100 ευρω, δηλαδη να τα δωσει τωρα και μετα απο 3 μηνες να ψαχνει αλλα? Το ιδιο ισχυει και για την καρτα ηχου. Καποια στιγμη θα ξεπερασει το αυτί του τον ηχο που προσφερουν αυτα και θα ζηταει κατι παραπανω..

 

Σχετικα με τα hi-fi, που προφανως δεν κανουν αυτη τη δουλεια, αποτελουν μια καλη λυση μεχρι να παρει κατι καλυτερο. Στις εποχες του cd πριν πεθανει η αγορα, οι εταιριες που εφτιαχναν hi-fi ειχαν τρελο ανταγωνισμο και προσεφεραν πολυ ποιοτικα προιοντα σε πολυ καλες τιμες, αν τοτε (πριν το μιλενιουμ  :P) ειχε αγορασει (ο ιδιος? ο πατερας του? ο αδερφος του?) ενα τετοιο ηχοσυστημα θα ειναι σιγουρα αρκετα καλο και ποιοτικης κατασκευης (εχουν φαει πανω απο μια 10ετια και δουλευουν κομπλε!)

Επισης το τρικ σε αυτα ειναι οτι επειδη εχουν ποιοτικο ΕQ μπορεις να το προσαρμοσεις ετσι ωστε να μην τονιζονται οι συχνοτητες και να μιξαρεις αρκετα καλα, θελει υπομονη και trial and error.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λεω οτι το hifi κανει για μιξη, ουτε οτι με το EQ θα κοντραρει ενα ποιοτικο σετ μονιτορ, λεω οτι απλα οτι μπορουν να ειναι καλυτερη/ποιοτικοτερη/οικονομικοτερη λυση απο το να αγορασει καποιος ενα φτηνο σετ μονιτορ που αργα ή γρηγορα θα το παρατησει σε μια γωνια να μαζευει σκονη.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Να πω μόνο ότι τα ηχεία δε θα τα έχω μόνο για ηχογραφήσεις αλλά και για να ακούω μουσική all-round και δεν θέλω να ξοδευτώ τόσο πολλά ,όταν τελειώσω σπουδές θα αγοράσω καλό λαμπάτο ενισχυτη.Θα αρκεστώ με φθηνά προς το παρών δε με παίρνει το budget.

 

Τώρα όσο αφορά κάρτα ήχου  επειδή κλείνω προς Lexicon Lambda Studio στο site της lexicon υπάρχουν μια χαρά drivers απότι βλέπω. Ή να προτιμήσω την Tascam US-122 Mk2 ? 

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_us122mk2.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου