Προς το περιεχόμενο

Η κάρτα ήχου μου μοιράζεται το ίδιο irq με την κ γραφικων!


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνοντας στο ιντερνετ πως να κάνω το συστημα μου ταχύτερο στις audio εφαρμογές , ανακάλυψα τον λόγο που οταν εχω ένα βαρυ project με πολλα audio καναλια και vst , μολις πειράζω την μπαρα για να σκρολάρω τον εικονικο μίκτη , βγάζει error asio.

 

O λόγος είναι (εκτος του ότι χρειάζομαι καλύτερη καρτα γραφικων για να μην επιβαρύνει την cpu) οτι η κάρτα ήχου μου μοιράζεται το ίδιο irq με την καρτα γραφικων. Συγκεκριμένα irq number 16.

 

Προς τους κομπιυτεραδες : τι να κάνω? πως μπορώ να το αλλάξω?

 

Χρησιμοποιω windows xp , logic audio, m audio 2496 , nvidia geforce2 mx400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ ! Κι εγώ συνάδελφος ... κυρίως με logic δουλεύω.

Πρέπει να αλλάξεις PCI slot στη κάρτα ήχου. Αν διαβάσεις το εγχειρίδιο της μητρικής σου υπάρχει ένας πίνακας που δείχνει ποια PCI slots δεν μοιράζονται IRQs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
ψαχνοντας στο ιντερνετ πως να κάνω το συστημα μου ταχύτερο στις audio εφαρμογές ' date=' ανακάλυψα τον λόγο που οταν εχω ένα βαρυ project με πολλα audio καναλια και vst , μολις πειράζω την μπαρα για να σκρολάρω τον εικονικο μίκτη , βγάζει error asio.

 

O λόγος είναι (εκτος του ότι χρειάζομαι καλύτερη καρτα γραφικων για να μην επιβαρύνει την cpu) οτι η κάρτα ήχου μου μοιράζεται το ίδιο irq με την καρτα γραφικων. Συγκεκριμένα irq number 16.

 

Προς τους κομπιυτεραδες : τι να κάνω? πως μπορώ να το αλλάξω?

 

Χρησιμοποιω windows xp , logic audio, m audio 2496 , nvidia geforce2 mx400[/quote']

 

Αν δεν κάνω λάθος από την πείρα μου τα irq αριθμούνται από το 0 μέχρι το 15.

 

Θα αλλάξεις slot στην κάρτα ήχου για να αλλάξει και irq. Είναι προφανές ότι αν έχεις βάλει την κάρτα ήχου στο slot δίπλα στην AGP του board να μοιράζεται irq με τη VGA αν και στα irq 14 &15 κάθεται ο IDE controller και αν σε εσένα έχει την αρίθμιση απο το 1 - 16 πέφτει πάνω στον IDE cotroller με αποέλεσμα να σου επιβραδύνει το IO με δίσκους μια που οι δισκοι υπερτερούν σε προταιρεότητα έναντι της κάρτας ήχου.

 

Φιλικα

asrael

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νουμερο irq ειναι σίγουρα 16 και θυμάμαι οτι στο site έλεγε κατι γιαυτο που λες κι εσυ . οτι κανονικά ειναι 0-15 . και εξηγουσε τι σημαίνει οταν ειναι το νουμερο 16 αλλ δε θυμάμαι τι ακριβως.Ισως να ιναι αυτο που λες οτι δηλαδη αριημει απο 1-16.

Παντως ειναι όντως στο ιδιο irq με την καρτα γραφικων ' date=' το ειχα τσεκαρει ακριβως οπως με καθοδήγησε το site . Και πράγματι καθε τι πουτ έκανα που μετακιουσε στο logic μεγαλο μερος γραφικων πχ scroll ή ανοιγμα μενου και υπομενου (ξέρεις dither αυτα τα τεραστια μενου του logic που αν έχεις πολλα vst δε ξέρεις απο ποια γωνιτσα να περάσεις το ποντικι για να επιλεξεις αυτο που θέλεις)

Ο καιρος περασε αλλα δε επιχείρησα να κανω κατι γι αυτο. Ο λόγος είναι οτι φοβάμαι γιατι έχω παρατηρησει οτι κάθε φορα που πειράζω κατι στο pc , εχω ολο νεα παρατράγουδα.[/quote']

 

Απλά στην προκειμένη περίπτωση μπορείς να μετακινήσεις την κάρτα ήχου σε ένα .. προς τη μέση slot για να πάρει κάποιο απο τα ελέυθερα irqs εκτός κι αν έχεις πολλά στο PC σου και ότι και να κάνεις πάλι θα μοιράζεται irq. Εκει κοιτάς μέχρι να πετύχεις να μοιράζεται irq με το χαμηλότερο se io περιφερειακό. Ενα τέτοιο είναι το εσωτερικό modem το οποίο το βλέπει ώς σειριακή πόρτα και τηλεφωνική συσκευή και λιγο δύσκολο να δουλεύεις την κάρτα ήχου σου με πλήρη φόρτο ενο δουλεύεις και το modem :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέχασα να συμπληρώσω ότι μερικές motherboards στο BIOS έχουν τρόπο να δώσει κανείς σε ένα slot ότι IRQ θέλει και ίσως αυτό να σου λύσει το πρόβλημα.

 

Ναι dither συμφωνώ μαζί σουτ για το irq sharing αλλά δεν έχουν όλες οι motherboards αυτή την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε μου dither δεν το πάω για αντιπαράθεση, απλά κουβέντα κάνουμε και απο τα πολλά που λέμε ίσως να βγεί κάτι που θα λύσει το πρόβλημα του φίλου μας boody :wink:

 

Απλά στις περισσότερες mobo που έπεσαν στα χέρια μου δεν την είχε αυτή την πληροφορία και ήταν και επώνυμες κάποιες από αυτές ( Asus, Gigabyte, Elitegroup κ.α. ) οπότε δεν το παίρνω ως δεδομένο.

 

Φιλικά

Asrael

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου