Προς το περιεχόμενο

Μαθαμε Μι Μινορε, και τωρα τι?


Morphy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...να συμπληρώσω ότι πολύ σημαντικό είναι, να μελετήσεις και κομμάτια γνωστών κιθαριστών (και όχι μόνο) ώστε να μάθεις να παίζεις φράσεις και όχι μόνο να ανεβοκατεβαινεις κλίμακες.

Δεν ειναι λιγα τα παραδείγματα των μουσικων που σολαρουν ασταμάτητα και ενώ δεν φαλτσάρουν προκαλούν αδιαφορία και χασμουρητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τις κλίμακες θα τις παίξεις (λιώσεις) για να εξασκηθείς στο όργανο και να μπούν τα σωστά "ταιριάσματα" απο νότες στο υποσυνείδητο του μυαλού σου, να το πω εντελώς απλοϊκά. Αν τις μάθεις αρκετά καλά, μετά τζαμάροντας, πίστεψέ με, θα ξέρεις ποιες νότες απο ποια κλίμακα κάνουν χωριό με ποιά ακόρντα και ποιο κομμάτι κτλπ. Προς το παρόν παίζε κλίμακες. Αυτός είναι ο τρόπος σε όλα τα (μελωδικά) όργανα. Τα υπόλοιπά θα έρθουν εν καιρώ.

 

ΥΓ θα μπορούσα να σου πω 5 πρακτικούς κανόνες αλλά μόνο κακό θα σου έκαναν....

 

+1000000000

 

ΜΗΝ ακούς όσους το παίζουν χαλαροί υπερταλαντούχοι αυτοδίδακτοι παλαιάς σχολής ''ο χέντριξ φίλε δεν πήγε σε δάσκαλο'' -αυτό παρεμπιπτόντως είναι ψέμμα- ....απλά δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ να μελετήσουν.

 

Στο λέω από πρώτο χέρι....υπήρξα και γω τέτοιος αηδίας  ;D

 

Μπάσο παίζω αλλά το ίδιο ισχύει παντού.

 

Μάθε τα πρακτικά κόλπα κατανόησης της ταστιέρας αλλά να παίρνεις και έτοιμη τροφή διότι θα καθυστερήσει την εξέλιξη σου το να θες να τα ανακαλύψεις όλα μόνο σου.

 

Αυτά από μένα!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''ο χέντριξ φίλε δεν πήγε σε δάσκαλο'' -αυτό παρεμπιπτόντως είναι ψέμμα- ....

 

 

 

Εννοειται!!! Ολοι οι γνωστοι εχουν παει σε δασκαλο. Προσφατα διαβασα ενα αρθρο στο guitarist που ελεγε αυτο ακριβως το πραγμα.

Και προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να πας και σε διαφορετικους δασκαλους, αφου ο καθενας εχει διαφορετικη προσεγγιση και νοοτροπια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''ο χέντριξ φίλε δεν πήγε σε δάσκαλο''

 

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές, το γράφω άλλη μία. Το ότι το παραπάνω επιχείρημα δε στέκει, δεν έχει να κάνει με το αν είναι αλήθεια ή όχι. Έχει να κάνει με το ότι ο Χέντριξ (και οι λοιποί μεγάλοι) ήταν αβυσσαλέο μουσικό ταλέντο. Ουδεμία σημασία έχει αν ο Χέντριξ ήξερε ή δεν ήξερε νότες, αν Τζεφ Μπεκ είχε πάει σε δάσκαλο ή σε γκουρού ή αν ο Τζον Λένον γνώριζε αρμονία.

 

Εκ των πραγμάτων, είναι άτοπο να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με κολοσσούς, εκτός κι αν είμαστε σίγουροι ότι διαθέτουμε την ανάλογη κολοσσιαία έφεση στο πεδίο μας. Πράγμα που αν ίσχυε παρεμπιπτόντως, δε θα είχαμε μπει σε αυτή τη λογική εξαρχής.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα Jazzjoker.

 

Να μην ξεχνάμε επίσης ότι ακόμα και οι αυτοδίδακτοι είχαν ΛΙΩΣΕΙ στην -εναλλακτική είναι η αλήθεια- πρακτική.

Οι ερασιτέχνες μουσικοί όμως οι οποίοι καυχιόνται ότι τα καταφέρνουν ολομόνοι τους δεν πληρούν τις προυποθέσεις ώστε να γίνουν μεγάλοι.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οντως πως καποιοι απο αυτους μπορει να μην πηγαν σε δασκαλο, αλλα μπορει να ηταν 12+ ωρες την ημερα με μια κιθαρα στο χερι, οποτε ολα αλλαζουν...

Τωρα η μελετη μεγαλων κιθαριστων ειναι μεγαλο θεμα...γιατι αν παικτηκα δε μπορεις να τα βγαλεις αυτα που παιζουν το κανει πιο δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι ένας καλός δάσκαλος θα ήταν το καλύτερο σενάριο.  :)

 

Ειδάλλως γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από τις Μινόρε και Ματζόρε Πεντατονικές και Blues Scale και αφού νιώσεις ότι τις κατέχεις πλήρως, προχώρα στις υπόλοιπες κλίμακες.  :)

 

I agree!!!!

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και αναφέρθηκε για δάσκαλο ,επδ κάνω ήδη 2 χρόνια σε ωδείο αλλα δεν ειμαι πλεόν καθόλου ευχαριστημένος από το δάσκαλο μου ,όποιος γνωρίζει κάποιον με οργάνωση και μεράκι να μάθει σωστά ο μαθητής του  , Αθήνα ας μου στείλει ενα p.m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και αναφέρθηκε για δάσκαλο ,επδ κάνω ήδη 2 χρόνια σε ωδείο αλλα δεν ειμαι πλεόν καθόλου ευχαριστημένος από το δάσκαλο μου ,όποιος γνωρίζει κάποιον με οργάνωση και μεράκι να μάθει σωστά ο μαθητής του   , Αθήνα ας μου στείλει ενα p.m

 

1)Modern Music School

2)Φακανάς

3)Νάκας

4)Άνοιξε τις αγγελίες και ψάχνε....αν δεν σου άρεσει το μάθημα με τον πρώτο τυχόντα μην ντραπείς να το σταματήσεις.Εγώ σαν αρχάριος στο 4 θα πήγαινα.Οι υπόλοιπες λύσεις είναι ακριβές και θα τις επέλεγα μόνο όταν είχα φτάσει σε μη απαράδεκτο επίπεδο.

 

Πχ όταν πάρω λίγο αυτοπεποίθηση θα χτυπήσω την πόρτα του Γιώτη Κιουρτσόγλου ή του Γιώργου Φακανά.Αν πάω τώρα τσάμπα λεφτά θα δίνω....δεν συμφέρει (οικονομικά) να με ξεκινήσουν αυτοί από το χαμηλό επίπεδο  ;)

 

ΥΓ:Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχουν και άλλα αξιόλογα ωδεία.Εγώ απλά πρότεινα κάποια σιγουράκια....εχώ δει με τα ματάκια μου τι παίκτες βγαίνουν από κει....άμπαλοι  ;D ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχώ δει με τα ματάκια μου τι παίκτες βγαίνουν από κει....άμπαλοι  ;D ;D

 

Λέγε ότι θες για τη Μαραθώνιο Εναλλακτική Σχολή είσαι νέος δια να υβρίζεις θεσμούς καταξιωμένους στη συνείδηση των απανταχού σαχλοφωνιστών

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου