Προς το περιεχόμενο

Tube proccessor στο τελος του σηματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σημα μου παει pc/sound card 8outs->mixer->tc electronic finalizer->DAW οπου και γραφω το τελικο σημα.

 

Τωρα σκεφτομαι αν θα μπορουσα να προσθεσω και εναν "μικρο" stereo tube-pre amp μετα τη κονσολα???

 

η μηπως πρεπει να παω σε μια λυση summing amplifier οπως αυτην εδω http://www.tube-tech.com/?show=product&sp=teaser&productId=17???

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κάνεις. Αλλά γιατί να το κάνεις δεν ξέρω :roll:

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και ρωτάς αν γίνεται.. ε, ναι γίνεται.

Τι θα κερδίσεις εσύ ξέρεις. Εκτός και αν βγάζεις χαμηλό σήμα. Το προιόν που δίχνεις αυτό κάνει προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να καταλάβω κι εγώ...αυτό που ζητάς είναι να προσθέσεις στο τελικό σου σήμα την χροιά και τις αρμονικές ενός λαμπάτου κυκλώματος???

Αν θες αυτό, είναι ένα κλασσικό κολπάκι σε digital περιβάλλοντα με καλά αποτελέσματα ανάλογα την ποιότητα του pre που θα χρησιμοποιήσεις...

 

Από την άλλη το SSA 2A που υποδεικνείεις έχει μια λογική που πάει ένα βήμα παραπάνω... "μπακάλικα" είναι ένα mixer χωρίς fader...θα συνδέσεις σ' αυτό τις εξόδους της κάρτας σου και θα μιξάρεις μέσα από το daw σου τα track ή -οπως είναι πιο σωστό- τα group με τις ομάδες των οργάνων που έχεις ήδη καθορίσει, "βγαζοντάς" τα από την stereo εξοδό του κάνοντάς τα mixdown όπου θες και βέβαια παίρνοντας στοιχεία από τον ηχητικό χαρακτήρα του...ουσιαστικά καταργώντας το mixer που ήδη διαθέτεις...δεν αναφέρεις ποιο είναι αυτό οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν μια τέτοια αγορά θα είναι αναβάθμιση ή όχι...πχ αν ήδη διαθέτεις μια neve :) θα σου είναι άχρηστο...

 

ΥΓ. καλό είναι στις ερωτήσεις να γράφονται όσο το δυνατόν περισότερα στοιχεία για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να μαντευουμε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που ζητάς είναι να προσθέσεις στο τελικό σου σήμα την χροιά και τις αρμονικές ενός λαμπάτου κυκλώματος???

 

αυτο ακριβως θελω,λαθος μου που δεν το αναφερα πριν.

 

το mixer μου ειναι της behringer eurodesk mx8000 24channel.

 

η ιδεα του tube tech μου αρεσει αλλα κοστιζει αρκετα περιπου 3.200 euro,γιαυτο ελεγα να δοκιμασω με ενα 2καναλο tube preamp μετα απο την κονσολα και πριν απο το finalizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σε στεναχωρήσω αλλά και στην περίπτωση του αξιόλογου δικάναλου λαμπάτου pre (1500 plus euro) θα υπερβείς την αξία του mixer σου και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο με το υπάρχον setup σου αν το σήμα κατά το mixdown περάσει πρώτα από την behringer...βέβαια γνώμη μου είναι...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου