Προς το περιεχόμενο

Capsule Coffee Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως δουλεύει λοιπόν αυτή η φάση...; Εκτός από την ομοβροντία τηλεοπτικού διαφημιστικού υλικού, πηγαίνεις π.χ. στο Media Markt να αγοράσεις ένα καλώδιο, αλλά κάθε Σάββατο πρωί στη είσοδο του καταστήματος είναι καμιά δεκαπενταριά κορίτσαροι, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν τις κατασκευάστριες εταιρείες αυτών των συσκευών παραγωγής καφέ.

 

Είναι καλοχτενισμένες, όμορφες και νέες και - κυρίως - αγνοούν τα ξυνισμένα μου μούτρα και το ότι συνοδεύομαι από τη γυναίκα μου, με πλησιάζουν και με ένα πλατύ χαμόγελο μου λένε "θα θέλατε να δοκιμάσετε από τον καφέ μας;". "Μα και βέβαια θα ήθελα μωρό μου" (σκέπτομαι). "Ναι, γιατί όχι" (απαντώ φωναχτά) και πλησιάζω το ένα ή το άλλο γκρουπ από κορίτσαρους και πίνω το προσφερόμενο ποτηράκι.

 

Τώρα, αν το κάνεις μία φορά, θέλεις να α) αφήσεις τη γυναίκα σου εκεί, β) πάρεις τον κορίτσαρο, γ) πληρώσεις 5.000 ευρώ για μία καφετιέρα, δ) ορκιστείς ότι θα πίνεις αυτό τον καφέ για πάντα και ε) να φύγεις.

 

Όταν όμως το κάνεις για πάνω από δέκα Σάββατα, αρχίζεις και προσέχεις διάφορα πράγματα, όπως το ότι α) οι κορίτσαροι του προηγούμενου Σάββατου ήταν λιγότερο όμορφοι από του σημερινού (που τις βρίσκουν;), β) όλοι οι καφέδες που δοκίμασες, παρά τα περίεργα ονόματά τους έχουν πολύ παρόμοια γεύση... διάολε.. έχουν την ΙΔΙΑ γεύση, γ) ότι αν έχεις πάει πολύ νωρίς και είσαι νηστικός, ο καφές αφήνει μία παράξενη επίγευση που δεν την λες και φυσική.

 

Κατόπιν προσέχεις όμως ότι υπάρχουν ακριβότερες καφετιέρες από εκείνη που αρχικά σου είχε κεντρίσει την προσοχή.... μήπως εκείνη ειδικά είναι καλύτερη;... μήπως αυτές που έχουν αλουμινένιο κανατάκι δεν αφήνουν την επίγευση... μήπως αν αποκτήσω μπλαζέ ύφος ο κόσμος μου θα είναι πιο όμορφος σαν του Τζώρτζ Κλούνεϊ;

 

Τελικά θυμάσαι ότι συμμετέχεις στο νοιζ, όπου τα μέλη δηλώνουν ειδικοί στην μπύρα μεν (όχι τον καφέ), αλλά (απ' την άλλη) τους αρέσει να συζητούν για παρανοϊκά τεχνολογικά θέματα πέραν κάθε ελπίδος για οριστική διευθέτηση.

 

Τι λέτε λοιπόν;

 

 

Καταρχήν αγαπητέ Τρολλευ εχω μια απορια .

Το θρεντ το ανοιξες γιατι

α. θες να παρεις εσπρεσσομηχανη ,

β. η γυναικα σου θελει να παρει εσπρεσσομηχανη

γ. το ανοιξες ως μελέτη επανω στο τι καφέ πίνει ο μουσικός

δ. σκέφτεσαι συνέχεια τους κορίτσαρους και δεν μπορείς να τους βγάλεις απο το μυαλό σου ;

 

Επίσης τι τύπος του καφέ είσαι ;

 

Είσαι όλη μέρα με μια κουπα γαλλικο - 7-8 κούπες ανά ημέρα -

γιατι νομιζεις ειναι ελαφρυς αλλα δεν ξέρεις ότι είσαι καφεϊνομανης ;

 

Δεν πινεις καφε αλλα τώρα που ειναι μόδα είπες να γίνεις λίγο in ;

 

Πίνεις 5-6 φραπεδες τη μερα αλλα όταν έρθει η ώρα του ύπνου

απλά το γυρνάς στο off χωρίς να ξέρεις ότι είσαι καφεϊνομανης ;

 

Σ' αρέσει ο καφές ειδικά με το τσιγάρο -αν και αλλοιώνει την γεύση -

και είπες να επεκτεινεις τις γευστικές σου εμπειρίες και στον αραμπικα

μετα τη σπουδή στα γαλλικά κρασιά την ελληνική φέτα και τα λουκάνικα φρανκφουρτης ;

 

Πίνεις ένα ελληνικό-τουρκικο το πρωί και αν λαχει άλλο ένα το απόγευμα

αλλα αφου σκεφτηκες ότι η καλλιτεχνικη αξία της παράδοσης ειναι μηδενική

είπες να δοκιμασεις τον espresso πριν γίνει παραδοσιακό είδος κι αυτός ;

- ίσα ισα που προλαβαινεις .

 

Οπως και να χει αυτά που σου έγραψα στο θορυβοκουτο ισχυουν

αν το μπατζετ σου φτάνει στα 200 κατι γιουργια

και αν γουσταρεις να εντρυφησεις στον καφέ

γιατι γουσταρεις τον καφέ και όχι για τους κορίτσαρους η για την μόδα .

Παντως μακρυα απο καψουλες  .

Καλύτερα τα e.s.e  pods μιας κανονικής μηχανής

παρά τα σιροπια της κάθε εταιρίας .

An θες σώνει και καλα καψουλομηχανη

απλα για να υπαρχει μια στην κουζινα

προτιμησε αυτη που να παίρνει καψουλες illy .

Να ξερεις οτι θα έχεις μονο μια γεύση και μονο μια μάρκα .

 

Αν θες να πάρεις μια γεύση απο γεύσεις καφε κατεβα κέντρο - αν μένεις Αθήνα -

στην Μπενακη - Taff  λέγεται το  μαγαζι - και στον Ναό του Καφε το Tailor Made

στην πλατεία Αγίας Ειρήνης .

http://www.tailormade.gr/

:)

 

 

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πίνω πέντε εσπρέσσο την ημέρα. Δεν καπνίζω (πια). Δεν μπορώ να ξεχάσω τους κορίτσαρους (και έρχεται και Σάββατο, πάλι θα υποφέρω).

 

Α ναι, δεν κοιμάμαι πάνω από πέντε ώρες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή σε κόβω για αρχάριο, θα κάνεις ότι σου λέει ο ΛουΚου, δηλαδή μπρίκι. Η Brikka κάνει περισσότερη κρέμα σε σχέση με την απλή Mokka, αν δεν κάνω λάθος ανεβάζει και λίγο μεγαλύτερη πίεση, εγώ έχω Mokka εδώ και μιά δεκαετία, είχα πάρει 2 σε ταξίδι μου στην Ιταλία, την πρώτη έκανα μαλακία και την χάλασα (δεν ήξερα να την καθαρίσω σωστά), αλλά η δεύτερη ζει και βασιλεύει.

 

Όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι, το μπρίκι δεν έχει τις εξωφρενικές πιέσεις μιας μηχανής, οπότε ο εσπρέσσο της (στην ουσία δεν λέγεται εσπρέσσο ο καφές που φτιάχνεις με το μπρίκι, αλλά μόκα) δεν είναι τόσο δυνατός σαν γεύση, ούτε και τόσο πικρός. Παρ' όλα αυτά, είναι πολύ ωραίος καφές.

 

Όλοι οι μερακλήδες θα έπρεπε να έχουν ένα μπρίκι στην συλλογή τους. Είναι μικρό, το κουβαλάς παντού, στο εξοχικό, σε ένα επαγγελματικό ταξίδι, στο μυστικό σου καταφύγιο σε μερικα χρόνια όταν θα γίνει κατακλυσμός στην επιφάνεια της γης από ζόμπι. Εκεί, θα μαζέψεις μερικά ξύλα, θα ανάψεις μια φωτιά, θα βγάλεις το μπρικι απο το backpack σου και θα φτιάξεις ένα καφέ, που θα σε βοηθήσει να σκεφτείς την επόμενη κίνησή σου. Η μηχανή δεν μεταφέρεται και χρειάζεται ρεύμα, πράγμα δύσκολο με τον Φωτόπουλο κατασπαραγμένο από τις ορδές των ζωντανών-νεκρών.

 

Αργότερα, θα ωριμάσεις και θα ψάξεις για μια καλή μηχανή που θα σου δώσει το κάτι παραπάνω. Πάντοτε όμως το μπρίκι θα έχει το καλύτερο οικόπεδο στην καρδιά σου.

 

Για κανέναν λόγο δεν θα πάρεις την μαλακία με τις κάψουλες, θα γελάνε μαζί σου και οι πέτρες. Εκτός του ότι είναι ετοιματζίδικη λύση, και ως γνωστόν τα ετοιματζήδικα είναι για τους τουρίστες, είναι κλειστής αρχιτεκτονικής πράμα, άρα ΣΑΤΑΝΑΣ. Θα ψαχτείς, θα διαβάσεις όλο το internet, θα μπεις σε φόρουμ, θα τσακωθείς με ότι έχει nickname, αλλά στο τέλος θα πάρεις την καλύτερη (στα λεφτά της). Ή θα αλλάξεις χόμπι και θα αρχίσεις το yodeling.

 

Μετά από χρόνια, θα είσαι σε θέση να περνάς έξω από το κάθε Media Markt και να λες στους κορίτσαρχους "ο καφές σας είναι σκατά" και αυτές θα λιώνουν, επειδή θα ξέρουν πως ο άνδρας που ξέρει από καλό καφέ δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα η μόνη καλή κουβέντα που έχω ακούσει από γυναίκα εδώ και πολύ καιρό είναι από την (εξηντάρα) διαχειρίστρια που παραδέχτηκε με κάποια συστολή ότι όταν με ακούσει να παίζω αφήνει μισάνοιχτη τη μπαλκονόπορτα.

 

 

Όταν σου πει ότι θα αφήνει ορθάνοιχτη και την εξώπορτα αρχίζουν τα προβλήματα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνω πέντε εσπρέσσο την ημέρα. Δεν καπνίζω (πια). Δεν μπορώ να ξεχάσω τους κορίτσαρους (και έρχεται και Σάββατο, πάλι θα υποφέρω).

 

Α ναι, δεν κοιμάμαι πάνω από πέντε ώρες.

 

 

Αγαπητε Τρολλευ ,

τους κορίτσαρους δεν θα τους ξεχνούσε κανεις

οπότε δεν είσαι -ο- μόνος .

Απο την στιγμή που πίνεις espresso και προφανως το γουσταρεις ,

κατ'εμε -και αν σε παιρνει οικονομικα -

πας κατευθείαν στην gaggia classic .

Την βρίσκεις φτηνότερα απ' έξω .

Απο Ελλάδα πιο φτηνή ειναι η gaggia baby

αλλα αν μπορείς να άντεξεις την διάφορα με την classic πας classic.

Να ξέρεις ότι αν μπλεξεις με αυτα κάποια στιγμή θα θες μύλο .

Ο φρεσκοκομμενος καφές έχει μεγαλη διαφορα .

Και να μην μπλεξεις με αυτα και με χάρτινες καψουλες να μεινεις - e.s.e pods -

που δεν θα μείνεις ,

θα είσαι καλύτερα απο τις τύπου dolce gusto και nespresso καψουλες .

Αν θες οπωσδήποτε καψουλα πλαστική

προτείνω illy με την ανάλογη μηχανή

και το αναλογο μαντρωμα που κάνουν οι εταιρίες , γιατι αυτό κάνουν .

Θα πρότεινα να πας να πιεις δυο τρεις καφέδες στο tailor made

για να δεις τι παίζει με τα αρώματα και τις ποικιλίες .

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα χτυπα γκρικεσπρεσσο.τζιαρ

Θα βρεις πολλες λεπτομέρειες και υλικό αλλα θα παλι θα καταλήξεις σε gaggia :-) .

 

 

:)

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητε Τρολλευ ,

 

 

Πάρε μια Τελεκάστερ.

Καφέ ΔΕΝ φτιάχνει,κορίτσαρο ΔΕΝ τη λες,κάψουλες ΔΕΝ έχει .

Σατανικά πρίμα όμως έχει και αν τσιτώσεις και τον ενισχυτή ξυπνάς όχι μόνο εσύ ,αλλά και ολάκερη η γειτονιά .

 

Επίσης σκέψου πως ,δεν θέλει πλύσιμο και αφαλάτωση, δεν κινδυνεύεις να τιναχτείς στον αέρα αν καμιά τσιμούχα χαλάσει,βγαίνει σε διάφορα χρώματα για να ταιριάζει με την επίπλωση του σπιτιού και αν καμιά φορά τύχει να λείπει η σύζυγος απ το σπίτι,φωνάζεις και κανά κορίτσαρο να της δείξεις πως να πιάνει τη ΛΑ .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θεωρώ καθήκον μου  ;D να έχω συμμετοχή σε θέμα που περιλαμβάνει τη λέξη καφές (για να μη σχολιάσω το μπλουζ και φανώ προκατειλημμένος  ;) ).

Είμαι εθισμένος στην καφείνη εδώ και πολύ καιρό (σοβαρά...).

Πίνω μόνο καφεζούμια, απο τότε που -δεκαετίες πριν, όταν έπινα 6-7 φραπέδες τη μέρα- έπαθα κάτι σαν μετεωρισμό νομίζω, -ή κάτι τέτοιο- δεν είχα καλή αίσθηση της ισορροπίας ξαφνικά, σαν το πάτωμα να μην είναι εκεί που πιστεύεις. Τρομακτικό συναίσθημα. Τάκλασα.

Έκοψα τον νες καφέ για καμμιά βδομάδα, έπινα γάλα και σιγά σιγά μου έφυγε. Έκτοτε, τις ελάχιστες φορές που ξαναδοκίμασα νες, το στομάχι μου χόρευε γκάγκναμ  ;D...

Πίνω περίπου 1,5 λίτρο καφέ φίλτρου ημερησίως, συν κάποιους εσπρέσο/ελληνικούς στη γύρα, πάντα και όλων των τύπων χωρίς ζάχαρη (παλαιότερα βέβαια μου άρεσε να τους συνοδεύω με κανα μπακλαβά ή καμμιά τουλούμπα αλλά αυτά είναι παρελθόν...).

Τις κάψουλες τις έχω δοκιμάσει, μερικές ήσαν αρκετά ευχάριστες αλλά δεν με κέρδισαν.

Ο εσπρέσο μου αρέσει πολύ, κυρίως σε λούνγκο έκδοση για να κρατάει λίγο παραπάνω  ;D, κυρίως τον γεύομαι μέσω βίντατζ τρόπου παρασκευής, αν και νομίζω πως μιά καλή μηχανή δεν μπορεί να ηττηθεί. Παραδόξως, τα νεύρα μου είναι σε καλή κατάσταση  8).

Έχω πάθει κανα δυό φορές σύνδρομο στέρησης, δεν θέλω να το σκέφτομαι καν...

Φαντάζομαι όμως πως η απεξάρτηση δεν πρέπει να είναι πολύ χρονοβόρα και ιδιαίτερα επώδυνη, επι του παρόντος -κι ελπίζω εσαεί- πάντως δεν με απασχολεί καθόλου.

Να πίνω καφέ, είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν ξυπνάω και το τελευταίο πριν κοιμηθώ...καλά, εξαιρέσεις πάντα μπορεί να υπάρξουν  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ καθήκον μου  ;D να έχω συμμετοχή σε θέμα που περιλαμβάνει τη λέξη καφές

 

Πολύ την απόλαυσα τη... "συμμετοχή" σου. Ζηλεύω ότι δηλώνεις "Undead" με χαμόγελο και θα θεωρήσω τιμή μου να σε κεράσω κάποια στιγμή έναν εσπρέσσο (ή δύο). Thanks.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αντίστοιχο σε μπύρα υπάρχει?

 

Γιατί

Να πίνω καφέ μπύρα, είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν ξυπνάω και το τελευταίο πριν κοιμηθώ...καλά, εξαιρέσεις πάντα μπορεί να υπάρξουν

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ την απόλαυσα τη... "συμμετοχή" σου. Ζηλεύω ότι δηλώνεις "Undead" με χαμόγελο και θα θεωρήσω τιμή μου να σε κεράσω κάποια στιγμή έναν εσπρέσσο (ή δύο). Thanks.

 

 

 

Φίλως δεν θα ισιώσεις ποτές ,μα ποτές λαίμαι .

Αν δεν πιείς απόσταγμα δεν θα καταλάβεις ποτές και τίποτις . Ασχολήσου με κάψουλες φίλως εκεί στη Β εθνική με το γέροντα ΕΖ και μη μας λες για κορίτσαρους. Οι κορίτσαροι θέλουν φαστ εντ φιούριους κιθαρίστες και όχι τσιμούχες που δυιλίζουν καφέ,παίζουν ντέφι,ενίοτε και μπάσο κι ακούνε τα βλουζ .

Σιγά μη σκίσεται καμιά κάψουλα ..............ουυυυυυυυυυυυ σατανάδες  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου