Προς το περιεχόμενο

H Telecaster των ονείρων μου.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό απόγευμα σε όλους.

Αφου άφησα το νίτρο επάνω στο μπρατσο να στεγνώσει αρκετά , 1μηνα +, όταν έπιασα το μπράτσο, μου έδωσε μια αίσθηση πλαστικού, κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου.

Ετσι έξυσα το νίτρο από το πίσω μέρος του μανικιού, και το αντικατέστησα με True Oil.

Το True Oil είναι ένα ειδώς βερνικιού που περνιέται πανω στο ξύλο με πανάκι η με μπιστόλι βαφής, είναι αυτογυαλιστο και τονίζει παρά πολύ τα νερά, ειδικά στο maple γιατί εχει ένα κίτρινο πορτοκαλί χρώμα,που σκουραίνει ανάλογα το ποσά χέρια περνάμε πανω στο ξύλο.

 

 

Πω.... πρέπει να ναι από τα πιο όμορφα μανίκια που χω δει

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 376
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημερα σε ολους. Ειμαι ο Κωστας, ειμαι νεα συμμετοχη στο φορουμ, αν και παρακολουθω καποιον καιρο σαν guest μερικα θεματα. Θελω να εκφρασω και γω με τη σειρα μου το θαυμασμο μου για την τεχνη του φιλου hellfire, και να δηλωσω εντυπωσισμενος για το οτι δημιουργει και τα δικα του εργαλεια!!!

 

Μπραβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το λαδάκι το μανίκι έδειξε ακόμα πιο πολύ!

 

Το νίτρο γιατί σου βγήκε τόσο μάπα?

Το έκανες με πολλά "ψιλά" χέρια και ενδιάμεσα τριψίματα, ή λίγα και ...παχουλά?

 

Το λάδι πάντως του έβγαλε όλη την ομορφιά, και πότισε και σε βάθος.

 

Πιθανόν, τον πρώτο καιρό να είναι ελάχιστα πιο ...dull στον ήχο μέχρι να πετρώσει για τα καλά το λάδι, ιδίως βαθιά μέσα στο ξύλο. Τουλάχιστον έτσι έχω παρατηρήσει οτι συμβαίνει με το Tung Oil που έχω χρησιμοποιήσει κατα κόρον στις δικές μου κιθάρες.

 

Το καλό είναι οτι όσο "ωριμάζει", τόσο πιο μαγικό θα γίνεται...  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ, άπαντες για τα καλα λόγια.

 

Κώστα (Kosgeorgiad) καλώς ήρθες στην παρέα.

 

Alderbody, μετά από ώριμη σκέψη, γιατί δεν θέλω να αφήνω τα πράγματα στην τύχη η να ξανακάνω τα ίδια λάθη, πιστεύω ότι την ζημία την έκανε το sealer.

Γιατί το λέω αυτό?

Γιατί μανική και σωμα ψεκάστηκαν τα ίδια ακριβως χέρια και με την ίδια διαδικασία, μόνο που στο maple δεν μπαίνει sealer ενώ στο sapele επιβάλετε να μπει λόγο τον πόρων.

Παντός όλα είναι σχετικά. Κάποιος φίλος που το έπιασε πριν το τρίψω με εκλιπαρούσε να μην βγάλω το Νίτρο γιατί η αίσθηση λεει  ήταν φοβερή.

 

Sorry George,Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε…

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου