Προς το περιεχόμενο

effects loop...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τη συνδεσμολογία πεταλιέρας-effects loop.

Μέχρι πρότινος λοιπόν είχα τη πεταλιέρα μου με τη σωστή σειρά στα πετάλια (κατ'εμέ) και απο εκεί στο input του ενισχτυτή και...όλα καλά.

Επειδή όμως πλέον παίζω με άλλον ενισχυτή και χρησιμοποιώ το δικό του drive κανάλι κάποια απο αυτά θα πρέπει να μπούν στη λούπα (που αν δεν κάνω λάθος είναι μετά απο την προενίσχυση και πριν τον τελικό).Αυτά δηλαδή που μέχρι πρότινος τα είχα μετά το drive (πετάλι).Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

Βρήκα λοιπόν το παρακάτω χρήσιμο βίντεο μιας και το μεγάλο καλώδιο (πεταλιέρας-ενισχυτή) είναι 6μετρο, και λογικά θα πρέπει να πάρω άλλα 2 ίδιου μήκους για να πηγαίνουν στο send-return.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1)Στην αρχή της πεταλιέρας μου, λόγω πολύ καλωδίου, χρησιμοποιώ ένα buffer.Χρειάζεται να πάρω άλλο ένα και να το βάλω πρώτο για τη λούπα μιας και τα καλώδια πλέον και εκεί θα είναι 2x6=12 μέτρα;

2)Υπάρχει η εναλλακτική να συνδέσω τα 2-3 πετάλια της λούπας με μικρά καλώδια και να τα έχω πάνω στον ενισχυτή, μιας και τα συγκεκριμένα τα έχω ''σχεδόν'' μόνιμα on (πχ delay).Έτσι όμως θα πρέπει να πάρω άλλους μετασχηματιστές γιατί μεν η μπαταρία δεν συμφέρει (κυρίως στο delay) και απο την άλλη θα έχω άδικα κενές θέσεις στο voodoo lab που είναι ήδη κουμπωμένο στο pedalboard.Συν του οτι θα έιναι κάθε φορά σαν να στήνω και δεύτερη πεταλιέρα.

Έχω μπλεχτεί λίγο..πείτε καμιά γνώμη προκειμένου να μη προχωρήσω σε άσκοπες αγορές και να να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με όσο το δυνατόν λιγότερο πονοκέφαλο (στο στήσε-ξέστησε) γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εφε λουπς ΕΙΝΑΙ μπαφερς,πιο σωστα εχουν buffered ins & outs ,οποτε δε χρειαζεσαι και αλλο μπαφερ,κατα τα αλλα απλα συνεδεσε τα modulation,reverb & delay pedals που εχεις στο εφε λουπ και βαλε τα αλλα μπροστα,θα εισαι μια χαρα.

 

η ιδεα σου να βαλεις πανω στον ενισχυτη τα πεταλια ειναι....καπως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ναι αλλά όχι πάντα οπότε καλό είναι να μας πεις, τι ενισχυτή έχεις για να δούμε αν έχει buffered effect loop.

Αν έχει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις 6μ. καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εφε λουπς ΕΙΝΑΙ μπαφερς,πιο σωστα εχουν buffered ins & outs ,οποτε δε χρειαζεσαι και αλλο μπαφερ,κατα τα αλλα απλα συνεδεσε τα modulation,reverb & delay pedals που εχεις στο εφε λουπ και βαλε τα αλλα μπροστα,θα εισαι μια χαρα.

 

η ιδεα σου να βαλεις πανω στον ενισχυτη τα πεταλια ειναι....καπως... ;D

Σε ευχαριστώ superfunk!Δίκιο έχεις.Θα μπορούσε, αλλά σίγουρα δε θα βόλευε όσο πάνω στο pedalboard.Παίρνω λοιπόν άλλα 2 καλώδια και έτοιμα  :).Το mix control που θα πρέπει να είναι;Επείδη είναι parallel (και λογικά πάντα περνάει και σήμα εκτός λούπας) η ποσότητα του εφέ...πχ στο 100% (mix) θα είναι όπως οταν ήταν πάνω στη πεταλιέρα ή υποδεέστερη;Και αν ναι, είναι ορθό να είναι τόσο ψηλά ή καλό θα ήταν να ήταν και αυτό κάπου στη μέση;Προσωπικά πχ μ'αρέσει ο χώρος που φτιάχνει ένα delay (και όχι τόσο οι επαναλήψεις του) γι'αυτό το έχω σχεδόν πάντα on με τις επαναλήψεις να σβήνουν χαμηλά απο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ναι αλλά όχι πάντα οπότε καλό είναι να μας πεις, τι ενισχυτή έχεις για να δούμε αν έχει buffered effect loop.

Αν έχει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις 6μ. καλώδια.

Ο ενισχυτής είναι ένα κεφάλι mesa boogie rectoverb και τα πετάλια που θέλω να βάλω στη λούπα είναι ένα delay,ένα fazer και αργότερα ίσως και ένα chorus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά buffered είναι οπότε είσαι οκ!  :)

 

Για το Mix θα έλεγα ότι είναι καθαρά θέμα γούστου οπότε δοκίμασε το και δες που σου αρέσει. Στο 100% πάντως θα είναι full wet άρα όπως ακριβώς "ήταν πάνω στην πεταλιέρα". Υποδεέστερο δεν θα είναι ποτέ, απλά όσο χαμηλώνεις το mix το dry προστίθεται στο wet, πολλές φορές αυτό είναι επιθυμητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά buffered είναι οπότε είσαι οκ!  :)

 

Για το Mix θα έλεγα ότι είναι καθαρά θέμα γούστου οπότε δοκίμασε το και δες που σου αρέσει. Στο 100% πάντως θα είναι full wet άρα όπως ακριβώς "ήταν πάνω στην πεταλιέρα". Υποδεέστερο δεν θα είναι ποτέ, απλά όσο χαμηλώνεις το mix το dry προστίθεται στο wet, πολλές φορές αυτό είναι επιθυμητό.

 

Μια χαρά τότε  :)  :)  :)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου