Προς το περιεχόμενο

Ιδρωμένα χέρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, τι γίνεται με τον ιδρώτα μου???

Έχω πάθει πλάκα. Δεν είχα συνειδητοποιήσει παλιότερα ότι ο ιδρώτας μου είναι τόσο "καυστικός"...Τι να πω...

 

Έβαλα χορδές το βράδυ, και μετά από 1 ώρα παιξίματος, βρήκα το πρωί σκουριασμένες το άλλο πρωί...

 

Τι να κάνω? Να κάνω μεταμόσχευση δακτύλων ή μόνο και μόνο ένα σκούπισμα των χορδών μετά το παίξιμο αρκεί?

 

Κάποια στιγμή, είχα αγοράσει και αυτό:

tn1_7567715.jpg

 

αλλά δεν είδα διαφορά (αν και εδώ που τα λέμε δεν ξέρω αν το χρησιμοποίησα σωστά γιατί μου άφηνε χνούδι στις χορδές)... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως οριστικη & σιγουρη πανακια δεν υπαρχει για αυτο το προβλημα,καποιοι που εχουν τρομερο προβλημα στο εξωτερικο χρησιμοποιουν μαγνησια (αυτη τη σκονη που βουτανε τα χερια τους μεσα οι αρσηβαριστες..)

 

Πολλοι country players τις ΒΟΥΤΑΝΕ ΣΕ ΥΓΡΟ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ZIPPO (Ναφθα δηλ) για 24 ωρες ΠΡΙΝ τις περασουν στις κιθαρες τους.

 

παντως αν αλλαζεις χορδες οπως πρεπει δηλ. καθε 6 ωρες παιξιματος θα εισαι οκ.

 

Μεγαλο ρολο παιζει και ΠΟΥ αφηνεις την κιθαρα,αν εχει πολλη υγρασια οι χορδες σκουριαζουν μεσα σε 2 ωρες...

 

Αν οι χορδες που βαζεις δεν ειναι συσκευασμενες σε αεροστεγες σακουλακι,βαλε της σε ενα ΤΑΠΠΕΡ με λιγο ΡΥΖΙ.ΑΒΡΑΣΤΟ :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα.

Το έλυσα με χορδές elixir και σκούπισμα των χορδών με εμποτισμένο πανί με το διάφανο υγρό για χορδές της D'Addario, πάντα μετά από κάθε παίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόχειρη λύση είναι να αρχίσεις να παίζεις κλασσική κιθάρα να χαρίσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου στα παιδιά του νοιζ. :D :D

 

Δοκίμασε να βάλεις elixir σε συνδιασμό με το fast fret θα είσαι ok για το 5πλάσιο διάστημα. Πραγματικά θα δεις διαφορά. Επίσης αν αγοράζεις πολλές χορδές μαζί και τις εχεις απλά σε κουτί μπορεί να προϋπάρχει οξείδωση (έχει και την υγρασία της η λίμνη στα Γιάννενα). Δοκίμασε λοιπόν να τις βάζεις σε σακκουλάκι που κλείνει αεροστεγώς (ίσως και ένα τάπερ να είναι καλή λύση).Δεν κάνω πλάκα εξάλλου πολύ κατασκευαστές πλέον συσκευάζουν αεροστεγώς τις χορδές....

 

Επίσης κάνε το εξής απλό βάζε πάντα σε θήκη τις κιθάρες όταν δεν παίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση την έχει βρεί ενας φίλος μου..Υπάρχουν κάποιες ηλεκτροστατικές πλάκες τις οποίες τις βάζεις μεσα στο νερό. Βάζεις μεσα στο νερό τα χέρια για κάποιο χρονικό διάστημα με καποιες επαναληψεις και απενεργοποιούνται οι αδενες υπόψιν... δεν κλείνουν...

Η μέθοδος είναι επαναστατικη. Θα μαθω περισσότερα και θα επανελθω.

 

http://www.curesweatypalms.com/Hyperhidrosis_Iontophoresis.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.drionic.com/hand_foot_sweat.html

αυτά έχει παρει ο γνωστός μου...και θα τα πα΄ρω και εγώ μπας και με αφήνει μετά ο superfunk Να παίζω με την tele...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Γιάννενα και ειδικότερα το σπίτι μου έχουν ΠΟΛΥ υγρασία... Οπότε αυτό είναι σίγουρα ένα πρόβλημα...Τις κιθάρες τις αφήνω σε stand και όχι σε θήκη.

 

Κάποιος μου είχε πει ότι υπάρχει μηχάνημα αφύγρανσης χώρου και σκέφτομαι ψάξω για να το πάρω.

 

Αγοράζω μαζικά χορδές, οπότε το ρυζάκι μάλλον θα με βοηθήσει...

 

Elixir δεν έχω βάλει ποτέ λόγω κόστους...Σκέφτομαι ότι αντί να αλλάζω 1 σετ στους 4 μήνες, γιατί να μη παίρνω πολύ φθηνότερα σετ και να έχω πάντα καινούριες χορδές??

Εκτός αν είναι ΤΟΣΟ θαυματουργές οι Elixir, οπότε να τις δοκιμάσω...

 

 

analogtreehouse τι θες να σου χαρίσω από τον εξοπλισμό μου? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου